Jaga seda postitust

Antarktikas on lahti murdumas 6000-ruutkilomeetrine jääkamakas

Antarktika Antarktikas jääkilp

Antarktika jääkilp. F: Pixabay.com

Antarktika jääkilbist on lahti murdumas tohutu jääpank, mis on sama suur, kui panna kokku kaks Saaremaad ja üks Hiiumaa.

Euroopa Kosmoseagentuur hoiatab, et 6000-ruutkilomeetrine hiiglane võib triivida Antarktika rannikust põhjapoole kuni Falklandi saarteni ning seada ohtu laevaliikluse. Võrdluseks: Saaremaa pindala on 2673 ja Hiiumaa pindala 989 ruutkilomeetrit.

Antarktikas Larsen C jääkilbis on ligi 200 km pikkune pragu. Tohutut jäätükki hoiab kinni veel vaid 5-kilomeetrine osa ning kui pragu ka selle läbistab, prahvatab merre üks suuremaid jääkamakaid, mis kunagi on Antarktika küljest lahti murdunud.

Generated image

Satelliidimõõtmised annavad aimu kamaka ruumalast. “Kasutades CryoSati andmeid oleme kaardistanud jääpanga kõrguse ookeanipinnast ja leidnud, et triivima hakkav jäämägi on umbes 190 meetrit kõrge ja see sisaldab 1155 kuupkilomeetrit jääd,” lausus Noel Gourmelen Edinburghi ülikoolist.

“Oleme samuti hinnanud, et jäämäe paksus veepiirist allpool võib olla 210 meetrit,” lisas ta.

Satelliit Earth Explorer, mille radar mõõdab jää paksust.

Jäätükke murdub Antarktika küljest lahti kogu aeg, aga kuna see tükk on eriti suur, tuleb selle edasist liikumist jälgida, sest jäämäest võib saada oht laevaliiklusele. Satelliidid Sentinel-1 ja CryoSat mängivad siin tähtsat rolli, et hiiglasel silma peal hoida.

Dr Gourmelen lisas, et nad jätkavad jäämäe jälgimist ja vaatavad, kuidas see muutub, kui Antarktikast eemale triivib.

Anna Hogg Leedsi ülikoolist ütles, et jäämägi võib pärast lahtimurdumist mureneda väiksemateks tükkideks. “Kas ühes tükis või väikestena, hoovused võivad jää kanda põhjapoole isegi Falklandi saarteni. Kui nii juhtub, siis seab see ohtu laevaliikluse Drake’i väinas. (Drake’i väin ühendab Atlandi ja Vaikset ookeani ning eraldab Tulemaa saarestikku Lõuna-Shetlandi saartest. Väina laius on umbes 1000 km.)

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri