Jaga seda postitust

Big Ben vaikib järgmisest nädalast neljaks aastaks

Kui sel nädalal Londonisse reisid, siis käi ära Big Beni juures, et kuulata selle kuulsa torni kellahelinat. Seda võimalust ei tule enam pikka aega, sest järgmisest nädalast algab tornis neli aastat vältav remont.

Big Beni kell on peaaegu järjepidevalt töötanud rohkem kui 150 aastat. Vaid mõnel korral on see peatatud seadistamiseks või muuks puhuks.

Aastast 1858, kui torn valmis, on palju aega möödas ning nüüd on aeg teha hädavajalikke parandustöid. Need on päris põhjalikud, sest võtavad ligi neli aastat, kirjutab Lonely Planet.

Big Ben on tegelikult 13,7-tonnise tornikella hüüdnimi, mitte torni nimi. Torni pärisnimi on Elizabeth Tower.

On kaks teooriat, kust erilise kõlaga tornikell oma nime sai. Üks variant on see, et nimi tuli Benjamin Halli järgi, kes oli kogukas mees ja juhatas Londoni ehitustöid. Teine variant räägib Benjamin Cauntist, kes oli 1838-1845 raskekaalu maailmameister ja enne seda olevat ta olnud üks kõva tänavakakleja.

Big Beni kell lööb iga 15 minuti tagant, ent selleks, et mitte segada tornis kella ligidal töötavaid remonditöölisi, ei tohi kell remondi ajal lüüa.

Viimast korda enne remonti lööb Big Ben esmaspäeval, 21. augustil. Siiski, väidetavalt pannakse tornikell helisema pühade ajal, näiteks aastavahetusel.

Remont ei tähenda, et torni tipus olevalt kella sihverplaadilt kellaaega vaadata ei saaks. 4,3-meetrine minutiosuti ja 2,7-meetrine tunniosuti pöörlevad edasi, lihtsalt ilma saatva helinata.

Vaata videost, kuidas Big Beni kell nii hästi õiget aega suudab järgida.


Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri