Jaga seda postitust

Eesti ainukesel ümber maailma jalutajal täitus reisi algusest kolm aastat

“See oli täpselt 3 aastat tagasi 11. mail 2014, kui ma hakkasin Tallinna piiri äärest jalutama ümber maailma,” kirjutas eile oma Facebooki-lehel Lihulast pärit Meigo Märk. Kolme aasta jooksul ta jalutanud 21 riigis kokku 15 450 kilomeetrit.

Praegu on Meigo Malaisias. “Plaanin siin jalutada umbes 1700 kilomeetrit pika ringi,” teatas ta 6. mail Facebookis.

Reisiportaal meenutab, kuidas Meigo jalgsimatk, mille lõpuaeg pole teada, nende kolme aasta jooksul on kulgenud. Kõige pikemalt on tema tegemisi kajastanud portaal Läänlane.

Toeta Meigot:
• MÄRK MEIGO • SEB Arvelduskonto: EE281010010151632019

F: Meigo Märk

F: Meigo Märk

2015. aasta 10. juuni, portaal Läänlane

“Olen jalutanud läbi 11-ne riigi. Eesti, Läti, Leedu, Poola, Slovakkia, Ungari, Rumeenia, Serbia, Bulgaaria, Kreeka ja Türgi. Ja viimase kahe nädalaga olen läbinud jalgsi esimesed 275 km Iraanis. Olen ööbinud peamiselt telgis, vahel harva ka hostelis ja hotellis. Ühe aasta jooksul ka 52 erinevas kodus.”

Meigo Märk on rännaku jooksul ära kulutanud neli paari jalanõusid, praegune viies paar on peaaegu läbi.

Keskmiselt on ta jalutanud koos lühikeste puhkuste (ja suure kotiga) 4 km tunnis ja 25 km päevas, mille läbimiseks on kulunud 6-7 tundi. Päeva rekord on olnud 54 km. Suure seljakoti raskus on olenevalt aastaajast, varustusest ja kaasaskantavast veest ning toidust kõikunud 16,3 kg ja 21,8 kg vahel.

“Olen jalutanud 32-kraadises augustikuises Serbias (kandes kaasas 4,5 liitrit vett) ning veebruaris ööbinud telgiga lumistes Türgimaa mägedes 17 külmakraadiga (kandes kaasas topelt termoriideid ja palju muud villast kraami),” kirjutab Märk.

“Madalamad jalutamised on olnud mööda mereääri Eestis, Lätis, Kreekas ja Türgis. Kõrgeim jalutamise paik oli Olümpose mägi Kreekas (2880 m).”

“Lugesin kokku jalutamise ja puhkamise päevad. Selle ühe aasta jooksul on mul jalutamise päevi kokku olnud 205 ja puhkepäevi 160. Peamiselt olen puhanud inimeste kodudes, tavaliselt 1-2 päeva, maksimaalselt üks nädal.

12 riigis on oma sõiduki peatanud rohkem kui 70 juhti, kes on mind endaga kaasa kutsunud, kuid kelle kutsest olen keeldunud. “

“Selle ühe aasta jooksul olen sõitnud ka autode, busside, metroo, laevade ja ratastega, kuid 5100 km on see kilometraaž, mille olen läbinud ainult jalgsi.

Üle 60 lahke Eesti inimese ja üle 50 lahke välismaalase on seda ekspeditsiooni finantsiliselt-majanduslikult toetanud.  Kuid kaasa elanud ning emotsionaalselt ja energeetiliselt toeks on olnud palju rohkem inimesi!”

“12 riigis on inimesed mulle andnud palju juua ja süüa, sooja paiga magamiseks, kümneid erinevaid kingitusi, sõidutanud mind tee äärest sadu kilomeetreid oma kodudesse ja siis hiljem tee äärde tagasi. Andnud mulle pluuse, T-särke, pükse, sokke, mütse, jalanõusid jne.”

“Olen neljas erinevas riigis (Poola, Slovakkia, Ungari, Bulgaaria) küladest ja linnadest kaugel olevatest teeäärtest viinud paremasse paika kolm näljast koerakutsikat ja kaks kassi,” kirjutab Märk. “Kõige kauem oli minuga koos noor emane kuldse karvaga koerake, kellele nimeks panin Häpi. Tema rändas minuga täpselt 10 päeva, jalutades üle 200 km. Temaga koos ületamise Ungari ja Rumeenia piiri.”

“Kui inimesed on minult küsinud, miks ma seda teen, olen neile andnud mitmeid erinevaid vastuseid:

* Enne, kui alustasin, ma tundisin, et minu elus on algamas mingi täiesti uus periood ja selline toimimine ning elustiil (ainult jalgsi rändamine) tundus olevat ainuõige.

* Ma armastan liikumist, looduses viibimist, avarustes olemist ilma seinte ja lagedeta.

* Ma armastan loodust, puid, jõgesid, mägesid, taimi, merd, taevast.

* Rändamise protsess on huvitav!

* Mulle meeldib ennast erinevates keskkondades, olukordades ja seltskondades jälgida ja analüüsida pealaest jalataldadeni. Õppida iseennast sügavamalt tundma.

* Mulle meeldib kohtuda ja olla koos erinevate inimestega. Näha ja tunda inimeste silmades, naeratustes ja emotsioonides seda ilu ja valu, mida nad kogevad ja on elu jooksul kogenud.

* Mulle meeldib austada kõiki (sh iseennast).

* Mulle meeldivad erinevad ebamugavused ja raskused – need aitavad minu iseloomul muutuda tugevamaks.

Iga päev on minus väga palju kahtlusi ja küsimusi, millele otsin minu jaoks tõelisi vastuseid.

Tunnen, et mul on vaja arendada endas tänulikkust, mõistmist, armastust.”

F: Meigo Märk

F: Meigo Märk

2015. aasta 28. juuli: portaal Läänlane

Mullu kevadel laia maailma jalgsirännakule läinud Lihula mees Meigo Märk plaanis selle suve matkata Iraanis ja Indias. Viisaprobleemide tõttu oli ta aga juba juulis Nepaalis, mida oli just laastanud maavärin.

Meigo Märk saatis intervjuuküsimuste vastused kirjalikult Läänlasele 7. juulil Nepaalist, mida hiljuti oli laastanud ohvriterohke maavärin. Täpsemalt Banepa linnast 20 km kaugusel Kathmandust. “Mõistan nüüd natuke sügavamalt väljendit “siit oleks nagu maavärin üle käinud”,” tunnistas ta.

Viimati kirjutasime sinu rännakust kevadel, kui olid pärast talvepuhkust naasnud Türki. Mis pärast seda juhtunud on?

Ainult jalgsi rändamise katkestasin Ida-Türgis Erzurumi linnas pärast 4820 km pikkust jalutamist. Türgis viimased 310 km Iraani piirini sõitsin bussiga, kuna sealsetel aladel tegutsevad Kurdi mässulised või terroristid.

Jätkasin ainult jalutamist Iraanis, kuid kuna minu ühe kuu pikkusele Iraani viisale ei antud mitte üheski suuremas Iraani linnas pikendust, pidin Iraanis jalutamise lõpetama planeeritust varem. Iraanis jalutasin pea 500 km, jalutamata jäi 1400 km.

Kuidas sa juba Nepaali jõudsid?

Iraanist lahkumisega läks väga kiireks. Jätsin vahele rändamise Pakistanis ja ostsin lennupileti India.

Kuna pidin Iraanist lahkuma planeeritust kaks kuud varem, ei olnud mul veel India viisat. Tegin interneti vahendusel India elektroonilise turistiviisa (eTv), mille sain teha maksimaalselt üheks kuuks ning mida ei ole võimalik pikendada.

Ühe kuuga jalutasin Indias 320 km Mumbaist Surati. Jalutasin väga aeglaselt, olin erinevates kodudes kokku pea kaks nädalat.

Kuna elektroonilist turistiviisat ei ole võimalik Indias pikendada, rändasingi naaberriiki Nepaali. Siin Banepa linna lähedal 1600 m kõrgusel mägikülas elab üks armas perekond, kelle juures elasin kolm nädalat 2013. aasta detsembris. Kuna pere majad on maavarina tõttu muutunud elamiskõlbmatuks, ehitavad nad oma perele uut maavärinakindlat suurt neljakordset ja kümne meetri kõrgust bambusest püstkoda. Tulin neile appi!

Mis edasi plaanid?

Nüüd on mul aega teha India jaoks pikem viisa. Praegu on plaan augustis Indiasse naasta ja jalutada seal veel lisaks 2400 km. Siis jalutada Bangladeshi, Burmasse, Taisse, Laosesse, Vietnami, Hiinasse, Lõuna-Koreasse ja Jaapanisse.

Edasi Kanada, Põhja- ja Lõuna-Ameerika, mõned riigid Aafrikas ja siis Euroopa.

Lõppsiht on jõuda tagasi Eestisse.

Suur soov on teha maakerale tiir peale – ainult jalgsi siiski ei saa, vahepeal pean kasutama laevu, busse ja paari lennukit.

Kuid unistan ainult jalutades läbida vähemalt 40 075 km, mis on ühtlasi planeedi ekvaatori pikkus. Ma ei ole siiski sada protsenti kindel, kas ma seda tõesti ka suudan. Praegu on ainult jalgsi läbitud 5500 km. Jalutan väga aeglaselt, palju puhkan erinevates kodudes.  Kiirus ei ole eesmärk, oluline on kvaliteet.

Mis on senise rännaku kõige meeldivamad üllatused?

Meeldivaid üllatusi on olnud väga palju. Eelkõige on mind üllatanud loodus ja siis inimesed, kuid ka ma ise. Alati on tore tunda, kui ma kedagi tõeliselt austan ning kellegi heaolust tõesti hoolin, olgu nendeks siis inimesed, mina ise või need kassid ja koerad, kes on erinevate riikide teeäärtest mulle järgnenud ja kellele olen leidnud kodu.

Samuti on tore tunda, et ka mind on väga austatud ning minu heaolust hoolitud.

Inimeste abi ja toetus on loomulikult väga suur ja meeldiv kingitus. Meeldiv üllatus oli, kui Läänlane kirjutas esimese artikli ja seejärel mitmed lahked Eesti inimesed hakkasid mulle raha üle kandma. See oli tõesti tohutult suureks abiks. Eestist jalutamist alustades oli mul rahakotis ja pangakaardil kokku vähem kui 15 eurot. Jõin palju vett ja sõin palju leiba ja hapuoblikaid.

Siis äkki ei pidanud ma raha pärast muretsema, sain osta suure energiaväärtuse ja vitamiinisisaldusega toitu nagu pähklid, halvaa, šokolaad, puuviljad.

Meeldiv üllatus oli see, kui üks Türgi suuremaid telekanaleid TRT Haber tegi minuga Trabzon linnas lühikese intervjuu. Pürast seda saatsid mitmed Türgi inimesed riigi erinevatest maakondadest mulle toetavaid kirju.

Meeldiv üllatus on, kui mul vahel õnnestub liialt mitte muretseda tuleviku pärast, vaid elada olevikus, tundes ennast väga elusana.

Samuti on meeldiv üllatus, kui hommikuti ärgates ühe esimese asjana suudan olla tänulik ning õhtul suudan tänutundega uinuda.

Praegune Nepaali riik jätab mulle väga positiivse mulje! Siinne olukord on pärast maavärinat väga keeruline, kuid inimesed on siiski positiivsed, optimistlikud – õnnelikud!

F: Meigo Märk

F: Meigo Märk

2015. aasta 15. oktoober, portaal Läänlane

Eelmise aasta aprillist jalgsi ümber maakera rändav Lihula mees Meigo Märk tegi täna oma viimastest reisiseiklustest kokkuvõtte, loetledes kuu aja eredamaid kogemusi. Paljude meeldivate juhtumite seas mainib Märk, et teda üritati röövida, ent see pole kõik – Meigol oli veel palju ootamatumaid juhtumusi.

Meigo Märk:

11. septembrist kuni 13. oktoobrini jalutasin Indias Bharuch’i linna lähedalt Pushkarini, kokku 785 kilomeetrit. Külastasin maailma suurimat OM-sümboli kujulist templit ja ashrami, mida on ehitatud üle 15 aasta.

Ühel öösel ööbisin üksinda mägedes ja kella kahe ajal jalutas minu telgist 5 meetri kaugusel üks leopard, kes oma leopardihäälitsusi tegi.

300 km jalutasin koos sadade tuhandete hindudega, kes olid jalgsi teel Ambaji linna suunas suurele festivalile, mida nelja päeva jooksul külastas üle 2 miljoni inimese!

Jalutasin Gujarati osariigi mussoonvihmades ja üle nädala aja 41-kraadises Rajasthani osariigi kuumuses. Iga päev jõin 3–4 liitrit vett ja 2–14 eri paigas kohalikega teed. Inimesed andsin mulle palju süüa ja juua.

Kahel korral prooviti mind röövida. Kolmel päeval olid minust artiklid eri osariikide ajalehtedes. Kaks ja pool päeva oli minuga üks India noor kirjanik, kellega koos jalutasime üle 35 kilomeetri ülesmäge.

Külastasin Lotana riiklikku keskkooli ja teemantivabrikut Swaroopganji linnas. Ööbisin mitmes templis ja kodudes, peamiselt telgis.

Sõin väga palju pähkleid, banaane ja õunu. Andsin teleintervjuu. Mitu päeva elasin koos India noorte filmiloojatega.

Ühe kuu jooksul on juba 6 meest eri paikadest tahtnud mulle suuseksi pakkuda, millest olen siiski rangelt keeldunud.

Toitsin ahve, lehmi, koeri, rotte ja oravaid. Olen hakanud hindude kombel oma pead küljelt küljele kõigutama – selle abil võib “öelda” nii jah, ei, aitäh, ma ei tea, olgu, võib-olla, ma ei saa aru, sa oled… ja mitusada muud “asja” veel. Ujusin India jõgedes ja pesin Pushkari järves.

Vaatlesin korduvalt tähistaevast. Ei tundnud Jumala kohalolu inimeste loodud templites, inimeste loodud kujudes, inimeste loodud rituaalides ega inimeste loodud palvelauludes.

Nägin palju hoolivaid silmi, õnnelikke naeratusi, armastavaid südameid ja lahkelt rõõmuga andvaid käsi. Taipasin, et olulisem sellest, kuidas teised kohtlevad mind, on see, kuidas mina kohtlen teisi. Tundsin, et iga südamevõnge ja hingetõmme on ikkagist ülimalt väärtuslik kingitus…

F: Meigo Märk

F: Meigo Märk

2016. aasta 3. veebruar, portaal Läänlane

Nepaali üks suuremaid ingliskeelseid päevalehti The Kathmandu Post avaldas pikemat sorti intervjuu Lihulast pärit Meigo Märgiga, kes on oma jalgsirännakul ümber maailma jõudnud Nepaali.

Oma imelisel 20-kuulisel reisil on ta jalgsi rännanud oma kodumaalt Eestist läbi kontinentaal-Euroopa ja suure osa Aasia – 7850 kilomeetrit 14 riigis, täpsustab Märk.

Meigo Märk räägib ka, kuidas tal sellise rännaku mõte tuli, kirjeldab reisi kõrghetki, aga ka negatiivseid kogemusi. Esimesed on – kui kõrvale jätta Ungarist leitud koer Happy – seotud inimeste headusega.

Negatiivsed kogemused on seotud näiteks ilmaga – ta on kõndinud nii 17 miinuskraadi kui ka 42 plusskraadiga. Korra sattus ta peaaegu kokku leopardiga ja kaks korda on tahetud röövida tema seljakott.

Loe ingliskeelst intervjuud täismahus.

2016. aasta 18. aprill, portaal Läänlane

“Juhtub väga harva, et ühel päeval jalutan ma rohkem kui 40 kilomeetrit,” teatas täna jalgsi ümberkera jalutav Meigo Märk. “Eile see juhtus ja ma jalutasin 49 – 23 km allamäge ja 26 ülesmäge. Koos puhkepauside ja rohkem kui 2 tundi kestnud vihmaga kulus mul selleks 12 tundi ja 45 minutit.”

Meigo jätkab: “Kui ma siis õhtul jõudsin Gangtoki, India Sikkimi osariigi pealinna, küsisin tänaval ühelt mehelt: “Kus asub lähim pood, et laadida mobiilset internetti?”

Mees: “Seal all. Kas sa vajad hašišit?” (Hašiš – kanepi kõige kangematest osadest valmistatud kontsentraat.)

Mina: “Ei, ma ei vaja hašišit.”

Mees: “Kas sa vajad tüdrukut?”

Mina: “Ei, ei. Ma ei vaja tüdrukut. Mul on vaja mobiilset internetti.”

2017 jaanuar, portaal Läänlane:

Kaks ja pool aastat tagasi jalgsi ümbermaailmareisi alustanud Lihulast pärit Meigo Märk on praeguseks läbinud 19 riiki ja ligi 13 000 kilomeetrit. Praegu on ta Vietnamis, kus tavapäraselt on Meigo olnud nii inimeste kui ka kohaliku meedia tähelepanu keskpunktis.

“Eriline tänu härra Lương Hùngile, ettevõtte V.L.C. Vietnami tegevjuhile!” kirjutas Meigo Märk Faecebookis. “Härra Hùng soovis minuga kohtuda ja toetas ümbermaailmareisi kuue miljoni Vietnami dongiga.”

Suur rahanumber Meigot siiski hoobilt rikkaks ei teinud – kuus miljonit dongi on umbes 250 eurot –, aga see on suureks abiks enne 2400 km pikkust rännakut läbi Hiina.

5. detsembril kirjutas Meigo, et alustab ettevalmistusi Hiina läbimiseks. “Vaadates Hiina viisa saamiseks nõutud pabereid, hakkab mul pea valutama,” kirjutas ta. “Kui vaatan Hiina kaarti, hakkavad mu põlved värisema.”

Meigo on andnud rännaku jooksul palju intervjuusid. Viimane neist oli Vietnami telekanalile VTV3. Meigo intervjuud saab vaadata siit (algab 40.30).

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri