Jaga seda postitust

EESTI NOORPAARIDE USKUMATUD JUHTUMID: Vedurijuht tõkestas rongiga pulmaliste tee ja küsis napsi

Pulmad on nagu seiklus imedemaal – juhtuda võib kõike. Maikuu lõpus tabas aga üht Eestis äsja abiellunud noorpaari ning pulmalisi midagi enneolematut.

Marini ja tema Ameerika Ühendriikidest pärit abikaasa Benjamini auto- ehk pulmarong oli teel peopaika, kui ühes maakohas peatuti reguleerimata raudteeülesõidu ees, sest rong oli lähenemas.

„Ütlesin juhile, kes meie autot juhtis, et ootame rongi ära,“ rääkis Marin. „Oli lühike rong – ei ole mõtet pulmarongi poolitada.“

Autokolonn jäi „Stop“-märgi taga seisma, noorpaari auto kõige ees.

Siis aga juhtus midagi ootamatut. Rong jõudis ülesõidukohale ja peatus.

„Rong jäi täpselt raudtee ülesõidul pidama ja tuututas,“ ütles Marin. „Vedurijuht tegi akna lahti ja ütles: nüüd peate mulle teemaksu maksma, niisama üle ei lähe.“

„Tädipoeg oli mõni auto tagapool, sai emalt viinapudeli ning jooksis pudeliga nagu teatepulgaga ja andis vedurijuhi kätte,“ meenutas Marin.

Kui kingitus käes, tänas rongijuht noorpaari. „Ära sõites lasi vilet, see oli ka temast väga tubli,“ ütles Marin. Kõik see võttis aega mõne minuti.

Pulmaliste tee sulgemine ja nn maksu küsimine on Eestis levinud pulmakomme. Marin ja Benjamin polnud aga sellise võimalusega arvestanud.

Küll aga oli selle võimaluse peale mõelnud Marini ema. Marini sõnul oli ema enne pulmarongi lahkumist juba autos istunud, siis aga otsustas äkki toas ära käia ja igaks juhuks viinapudeli kaasa võtta.

„Kellelgi teisel viina ei olnud, me polnud sellist asja plaaninud,“ lausus Marin. Seega päästis ema ettenägelikkus pulmalised.

Pulmi võib planeerida, aga pulmarongi kinnipidamine ongi komme, mis lihtsalt juhtub.

Pulmaliste seas tekitas seesugune situatsioon elevust, sest pooled külalised olid ameeriklased.

„Nende jaoks oli juba autorong midagi väga uut,“ rääkis Marin, lisades, et plaaniväline seik oli igatahes vahva ja meeldis külalistele.

Kui Forrest Gump pulmi kirjeldaks, siis ütleks ta ilmselt oma kuulsa lause: see on nagu šokolaadikarp – iial ei tea, mida sa sealt leiad.

2012. aastal meenutas kogenud pulmaisa Leino Einer Postimehele üht sarnast juhtumit.

Kord Hiiumaal Sääre tirbil peetud neiupõlvenime ärasaatmise tseremooniale sõites kohtus pulmarongiga siseturistide buss, mille juht otsustas selle – naksti! – risti ette sõites peatada. Bussist väljusid eakad Tallinna mammid, kes võtsid üksteisel kätest kinni ning hakkasid pruudi ja peiu auto ümber laulma ja tantsima.

“See kõik oli nii ehe!” ütles Einer. “Andsime naistele kõik viinad ära, mis meil kaasas olid.”

Urmas Naudre. F: Silver Raidla

Urmas Naudre. F: Silver Raidla

Reisiportaal otsis veel lugusid, mis Eesti pulmatraditsioone ja –juhtumeid kirjeldaks. Õige mees neist rääkima on Urmas Naudre, kes on pulmaisa ametit pidanud 1980-ndatest aastatest alates.

Miks üldse pulmarongi kinni peetakse ja napsi küsitakse?

Naudre sõnul on asi noorpaari proovilepanekus ja neile õnne soovimises.

„See, et viina küsitakse, on saanud nagu kuidagi väljendiks. Sellepärast, et kinnipidajatele kingitakse pulmanapsi, et nad saaks maitsta, kas on ikka kibe ja noorpaari terviseks üks naps võtta,” rääkis ta.

Seikluslikke pulmalugusid on Urmas Naudrel jutustada lugematu hulk. Naudre valmistab tavaliselt noorpaari ette, hoiatades, et pulmarongi võidakse kinni pidada ja selleks tuleb valmis olla.

Siin on üks tema soovitus, kuidas pulmarongi kinnipidamise korral mäng lõbusamaks teha.

Õigete kommete kohaselt ei peatata pulmarongi nii, et paned lihtsalt käe ette ja küsid viina. See peab olema ikka omaette rituaal.

Teele tõmmatakse köis või tee tõkestatakse muul märgataval viisil ning autokolonni peatudes peavad pruut ja peigmees lahendama mõne ülesande. Kõige levinumad on peigmeeste puhul puuraiumine ja pruutide puhul nuku mähkimine või kartulikoorimine.

Kui noorpaar on ülesanded täitnud, on kombeks anda pulmarongi kinnipidajatele napsi, et nad saaksid abiellujate terviseks juua. Napsipudelit saab aga kinkida mitmeti.

„Pange autosse üks kott või kohver, kust on nööriotsad väljas,“ soovitas Naudre. „Nööri otsa siduge limonaadi-, Actimeli, õlle- või näiteks toiduõlipudel. Siis öelge kinnipidajatele, et ahhaa, meil on ka teile väike ülesanne – võtke nöörist kinni ja vaadake, mis teile otsa satub, et saaksite noorpaari terviseks võtta!“

Naudre sõnul sattus ükskord kinnipidajate nööri otsa toiduõlipudel.

„Vaatasid seda õlipudelit, kas peab ikka võtma, aga rahvas hõiskas „jooge noorpaari teviseks!“ ja rahva pilkude ees võtsidki mitu loksu,“ rääkis Naudre naerdes.

Siis tekkis 10-sekundine paus. Nõutusest. Kombe kohaselt peaks ju kingituseks olema napsipudel. „See 10-sekundine paus oli väga kandev,“ märkis Naudre muiates. Alles pärast seda tõi peigmees autost viinapudeli ja mäng sai õnneliku lõpu.

Mees jäi tsikliga hätta

Kord Saaremaal peatasid pulmarongi tsiklimehed. Nad olid tee peale külili pannud vana vene mootorratta M.

Peigmees pidi tsikli püsti tõstma (M on väga raske). Bensiinikraan oli kinni keeratud, küünlajuhtmed maha keeratud ja mootorrattaga muud koerust tehtud.

Peigmees ei teadnud tsiklist suurt midagi ja jändas selle kallal tulemuseta. „Alles pärast sain teada, et pruut on kibe tsiklinaine. Pruut seisis käed puusas keset teed nagu supitirin ja juhendas: tee seda ja teist. Rahvas rõkkas naerda. Vaene poiss, valge ülikond seljas… Pruudi karmil juhendamisel saigi lõpuks tsikkel korda, küünlad peale, karburaator ujutatud, kraan lahti ja masin käima. Aga see protseduur oli hästi naljakas. Rahvas elas täiega kaasa,“ jutustas Naudre.

Läänemaal Võntkülas on Naudre sõnul tublid külaseltsi inimesed, kes pulmarongi tihtipeale kinni peavad. Sealsamas tee ääres on ka kuulus kurepesa, mille posti külge noorpaarid lapseõnneks lehvikuid seovad.

Võntküla inimestega on aga selline lugu, et millegipärast läheb nende varustus aina vanemaks ja viletsamaks. Näiteks kirved, millega peigmees peab puid raiuma, või nukud, mida pruut teki sisse mähib. See pidavat olema sellest, et need asjad antakse pruutpaarile kaasavaraks ning nii sokutabki külaselts neile iga korraga aina vanemaid asju. Ega keegi hakka siis uusi ostma.

Bikiinides neiud tee peal

Pruutpaari kinnipidamise mooduseid ja neile antavaid ülesandeid on Naudre näinud palju. Näiteks kunagi oli tee äärde toodud elektrigeneraator, triikimislaud ja triikraud. Pruut pidi kortsus särgi ära triikima ja peigmees samal ajal Moskvitši käima saama. Autol olid küünlajuhtmed ümber tõstetud.

Pärnus vana mudaravila ringteel oli aga juhtum, kui bikiinides neiud tulid pulmarongi peatama. „Jooksevad bikiinides ja hõikavad, et nad tahavad viina. Öeldi siis, et saate, kui bikiinid ära võtate. Seepeale jooksid minema,“ meenutas Naudre.

Naudre sõnul pole ilus niisama kombeid täitmata pulmarongi kinni pidada. Näiteks on ta näinud, kui valgusfoori punase tule taga ristmikul seisvale noorpaari autole on lihtsalt ette keeratud ja napsi küsitud. See pole õige värk.

Karmi käega pruut

Pärnumaal pandi kunagi pruut proovile nii. Ta pidi kalu puhastama. Olid suured kogred, aga üks oli elama jäetud. Pruuti see ei heidutanud. Ta lõi kala – nätaki, nätaki! – peaga vastu lauda. „Rahvas vaatas, et vaene mees – mis elu see nii karmi käega naise all sul tuleb,“ jutustas Naudre.

Läänemaal Paliveres on vahvad priitahtlikud pritsumehed, kes alati tõsiseid ettevalmistusi teevad ning noorpaarid korralikult proovile panevad. Näiteks veavad nad pikad voolikud auto alt, auto pealt ja kabiinist läbi ning peigmehel tuleb siis voolikute järgi kinnisilmi pruut üles leida.

Haapsalus juhtus aga ükskord nii, et ümber Väikse viigi pulmarongiga sõites pidasid kolonni kinni viikingikostüümides laagrilised. Sealsamas oli püsti viikingilaager, kus elati nagu muiste. Peigmees oli päris ehmatanud, kui suure mõõgaga viikingipealik kutsus ta mõõgavõitlusele.

Kui kellelgi on meenutada huvitavaid pulmakombeid ja -juhtumeid, siis võite neid kommentaariumis teistega jagada – hea mõnes pulmas kasutada ja vanu kombeid elus hoida.

Jaga seda postitust

1 kommentaar

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri