Jaga seda postitust

EESTI ON ESIRINNAS: Värske uuring näitab, kui suurt distantsi inimesed vajavad

Ilmselt oleme kõik seisnud kaupluse leti ees ja tundnud, et taga seisev inimene on tulnud liiga lähedale. Riigiti ja kultuuriti on see erinev, millist distantsi inimesed vajavad.

Nüüd teame selle kohta täpsemalt, kuidas eri riikide, kultuurilise tausta, vanuse, soo ja isegi elukoha kliima järgi distantsivajadus jaguneb.

Hiljuti avaldas Journal of Cross-Cultural Psychology 42 riigis tehtud uuringu, mis näitab, kui palju varieerub isikliku ruumi vajadus, vahendab Travel and Leisure. Uuringus osalesid ka eestlased. 42 riigis oli vastanuid kokku 8943.

Uuringus osalejatele näidati graafikut, kus oli mõõtkava nullist 220 sentimeetrini. Inimesed märkisid, millisel kaugusel teisest inimesest olles ei tunne nad ennast enam mugavalt. Valikus oli mitu varianti: kaugus võõrast, lähedasest sõbrast või tuttavast.

Kaugus võõrast

Selgus, et suurimat nii-öelda sotsiaalset distantsi vajatakse Rumeenias. Seal eelistatakse võõrast inimesest hoida umbes 140 cm kaugusele. Järgnesid Ungari (u 131 cm), Saudi Araabia (u 127 cm), Türgi, Uganda, Pakistan ja siis… Pole vist üllatav – Eesti.

Eestlased soovivad enda ja võõra inimese vahele jätta pisut alla 120 cm. Siis pole inimestada, et meie poejärjekorrad nii pikaks venivad.

Edetabeli teises otsas on Argentiina, Peruu ja Bulgaaria, kus inimesed hakkavad end ebamugavalt tundma vastavalt 77, 80 ja 81 cm kaugusel.

Kaugus tuttavast

Kui tegu on inimesega, keda tuntakse, siis temast soovitakse kõige kaugemal olla Ungaris, Saudi Araabias ja Ugandas. Eesti on selles edetabelis taas keskmisest kõrgemal – esiviisikus. Meil hoitakse tuttavast keskmiselt pisut üle 90 cm kaugusele.

Tuttava lähedus pole aga probleemiks Argentiinas, Peruus ja Bulgaarias, kus ebamugavustunne hakkab tekkima alles umbes 60 cm kauguselt.

Kaugus lähedasest sõbrast

Kõige suuremad sõbrafoobid, kui nii võib öelda, elavad Saudi Araabias. Sõbrast hoitakse seal ligi 95 cm kaugusele. Järgnevad Ungari, Horvaatia, Šveits ja Kanada. Ja siis Eesti, kus distantsivajadus on vähemalt umbes 70 cm.

Sõbraga soovitakse kõige rohkem lähedust Norras, Argentiinas, Ukrainas, Saksamaal ja Itaalias.

Uuringust selgus ka, et naised hoiavad rohkem distantsi kui mehed, samuti hoiduvad pigem omaette eakad.

 

Eestist osales uuringu valmimises Tartu Ülikool ja osaühing Mõttemaru.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri