Jaga seda postitust

Eestlased armastavad Türgis puhata, aga kui palju käivad türklased Eestis?

Istanbul türgi türgis türklased

Naised Istanbuli mošees. F: Ivar Soopan

Eestlased käivad väga palju Türgis. Põhjus on lihtne – kui meil on halb suusailm, siis seal on see veelgi halvem ehk siis mõnusalt soe. Kui palju aga käivad türklased Eestis?

Eesti majutusettevõtetes ööbis 2016. aastal 6925 Türgi turisti, kes veetsid seal 16 192 ööd. Mõlemad näitajad jõudsid mullu uue rekordini.

Võrreldes 2015. aastaga kasvas nii majutatud turistide kui ka veedetud ööde arv 6%. Samas 2017. aasta esimese 5 kuu kokkuvõttes vähenes majutatud turistide arv 8%, kuid veedetud ööde arv kasvas 4% (2016 sama perioodiga võrreldes).

2017. aasta jaanuaris ja veebruaris lisandus Tallinna majutusettevõtetes varasemaga võrreldes pikemalt viibinud Türgi elanikke, mistõttu ööbimiste arv neil kuudel suurenes rohkem kui 60%. Märtsist maini aga nende ööbimiste arv vähenes.

Vaata siit ka Reisiportaali fotosid Istanbulist.

Andmete allikas on Türgi statistikainstituut. Küsitleti reisilt saabunud elanikke. Andmete eripära on see, et kuni 14-aastaste laste reisid on küll hõlmatud kõigi välisreiside üldarvestusse, kuid mitte riikide kaupa esitatavate andmete hulka (seega igat sihtriiki külastanute arv peaks olema suurem, kui avaldatud andmed näitavad, sest kuni 14-aastaste laste reise ei ole seal arvesse võetud).

Mobiilpositsioneerimise andmeil tegid Türgi elanikud 2016. aastal Eestisse 18 396 reisi, millest 9923 olid mitmepäevased. Võrreldes 2015. aastaga vähenesid reisid 9%.

Turism Türgist Eestisse

(andmed uuendatud 26.07.2017)

Kui vaadata pikaajalist arengut, on Türgi turistide ööbimised Eesti majutusettevõtetes kasvanud järjest kõigil aastatel vähemalt alates 2005. aastast (2009 küll majutatud turistide arv veidi vähenes, kuid veedetud ööde arv kasvas siiski 8%).

Hüppeline kasv oli 2008. aastal. Nende ööbimiste arv kasvas 2008. aastal peaaegu kõigil kuudel, kuid absoluutarvudes ligi pool kogu 2008. aasta kasvust langes oktoobri arvele, kui Tallinnas toimus Eesti-Türgi jalgpallivõistlus.

Otselennuliin Tallinnast Istanbuli avati 11.06.2013. 2013. aastal kasvas türklaste ööbimiste arv tunduvalt juunis, juulis, septembris ja oktoobris. Seega jäi 2013. aasta kasv lennuliini avamise järgsesse aega. Edaspidi on kasv jätkunud, kuid ei ole olnud väga suur (2014 kasvas nende ööbimiste arv 3%, 2015. ja 2016 aga 6%).

Populaarseim periood Eestisse reisimiseks on maist septembrini – selle perioodi jooksul teevad türklased veidi üle 60% kogu aasta ööbimistest. Kuude eelistus on olnud eri aastatel erinev. 2016. aastal oli populaarseim kuu juuli, millele järgnesid september ja mai.

2015. aastal oli ööbimisi kõige rohkem juulis ning seejärel mais ja augustis. 2014. aastal oli ööbimisi ülekaalukalt kõige rohkem augustis, 2013. aastal aga oli ööbimiste arv suurim juunis, millele jäid vaid veidi alla juuli ja oktoober.

Türgi turistide puhul väärib märkimist veel see, et võrreldes välisturistide keskmisega ööbivad nad vähem hotellides ja rohkem hostelites. Majutatud Türgi turistidest ööbis 2016. aastal hotellides 87%, kuid veedetud öödest veetsid nad hotellides 72% (keskmine viibimise kestus oli seal 1,9 ööd).

7% majutatud Türgi turistidest ööbis hostelites, kuid veedetud öödest langes hostelite arvele koguni 19% (keskmine viibimise kestus oli seal 6,6 ööd). See võib viidata sellele, et seal kajastuvad osaliselt näiteks inimesed, kes on viibinud Eestis pikemalt töö või õppimisega seoses.

Türgi elanike reisid Balti riikidesse ja Soome

Balti riikide võrdluses on Türgi turistide arv alates 2007. aastast olnud kõige suurem Lätis. Nende ööbimiste arv on samuti aastaid olnud Lätis suurem kui Leedus ja Eestis, v.a 2015, kui nende ööbimiste arv Lätis tunduvalt vähenes.

Leedus on viimastel aastatel olnud Türgi turistide ja nende ööbimiste arv samuti mõnevõrra suurem kui Eestis. Kui Eestis on Türgi turistide ööbimised kasvanud järjest kõigil aastatel vähemalt alates 2005. aastast, siis Lätis ja Leedus on nende arv küll pikaajaliselt kasvanud, kuid on olnud ka aastaid, mil nende ööbimiste arv on tunduvalt vähenenud.

Soomes ööbimised on aastaid olnud sarnases suurusjärgus Lätiga (perioodil 2011-2014 olid need isegi väiksemad kui Lätis). Soomes veedetud 30 722 ööbimisest veetsid nad 2016. aastal 45% Helsingis, 12% Helsingi lähiümbruses (Vantaa, Espoo jm), 26% Lapimaal ja 18% muudes Soome piirkondades.

Türgi turistide ööbimised Soomes on (nagu Eestiski) pikka aega järjest aasta-aastalt kasvanud (erandiks oli vaid 2011, mil oli väike langus). Eriti kiiresti on need aga kasvanud paaril viimasel aastal. 2016. aastal kasvas nende ööbimiste arv Soomes 2015. aastaga võrreldes 25%. 3/4 sellest kasvust andis ööbimiste lisandumine Lapimaal (nende ööbimised seal kasvasid koguni 148%).

Allikas: EAS

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri