Jaga seda postitust

Filipiinide aktiivseim vulkaan võib lähiajal pursata

Filipiinide kõige aktiivsema vulkaani Mayoni kraater on laavat täis ja purset on oodata lähinädalail või isegi lähipäevil.

Filipiinide võimud tõstsid eile vulkaani ohutaset 3. tasemele. 2463 meetri kõrguse mäe lähedusest on evakueeritud tuhatkond inimest.

3. tase tähendab, et olukord on kriitiline. 4. tase hoiatab, et purset on oodata kohe ja 5. tase märgib juba alanud purset.

Kliki pildil ja vaata fotosid Mayoni vulkaanist:

Mayon

Filipiinide vulkanoloogia ja seismoloogia instituut teatas eile, et laupäeval paiskus kraatrist tuhka, mis langes mäe ümbruses küladele. Kuna kraatrisse on kogunenud laava, võib see hakata välja tungima.

Inimestel on palutud tuhapilve väljapaiskudes katta suu ja nina niiske maskiga, et tuhk ei jõuaks kopsudesse.

Mayon on kihtvulkaan ehk stratovulkaan. Selliste vulkaanide magma on viskoosne, happeline, see ei voola enne tardumist väga kaugele ja väljub lõõrist enamasti plahvatusega.

Mayon on viimase 400 aasta jooksul pursanud 51 korda. Esimene kirja pandud teade purske kohta pärineb 1616. aastast, mil Hollandi maadeuurija Joris van Spilbergen mainis seda oma logiraamatus, kui reisis ümber maailma.

Kõige hävitavam purse oli 1. veebruaril 1814. Tuhk kattis siis Cagsawa linna, puud põlesid ja kohati oli ümbruskond kaetud ligi 9 meetri paksuse tuhakihiga. Hukkus 2200 inimest.

Arvatakse, et Mayoni tollane purse paiskas atmosfääri nii suure koguse tuhka, et koos järgmisel aastal Indoneesias pursanud Tambora vulkaaniga põhjustas see 1816. aastal nn suveta aasta. Maailma keskmine õhutemperatuur langes siis 0,4-0,7 kraadi ja mitmel pool põhjapoolkeral tekkis näljahäda.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri