Jaga seda postitust

Finavia kiirendab Soomes elektrilennuki kasutuselevõtmist

Soome lennujaamade operaator Finavia ja Helsinki Elektrilennukite Assosatsioon allkirjastasid koostöölepingu eesmärgiga võtta Soomes kasutusse uue põlvkonna elektrilennukid. 

„Finavia eesmärk on jätkata heitkoguste vähendamist, mis kaasnevad lennujaama tööga – suuname sellesse protsessi kõik vabad ressursid. Elektrilennundus on üks neist lahendustest. Soovime investeerida uue lennukitehnoloogia kasutusse võtmisesse ja kiirendada siseriiklike lendude elektrifitseerimist,“ ütles Finavias infrastruktuuri ja vastutustundlikkuse ala vanemasepresident Henri Hansson.

Esimesed elektrilised reisilennukid sobivad paremini lühikeste lendude jaoks. Samas on elektrilennukite tegevusulatuse arendamine tähtis, eriti kommertslennunduseks. Soome Jyväskylä Ülikooli ja Austraalia Brisbane’i Griffithi Ülikooli koostöös läbi viidud uuringu järgi oleks elektrilennuk Soomes enam kui 400-kilomeetriste distantside läbimiseks eelistatud valik just tänu kiirusele.

Kui lennuki sõitmiseks kasutatava elektri tootmiseks kasutatakse näiteks ainult tuule- või päikeseenergiat, ei tekitaks elektrilennukiga lendamine üldse heitkoguseid. 

„Elektrilennundus muudab lennunduse aina loodussõbralikumaks ning elektrilennukist saab keskkonnasõbralik reisimisviis. Elektrilennuk on vaikne, mis vähendab ka müraprobleemi,“ väidab Helsinki Elektrilennukite Assosatsiooni esimees Janne Vasama.

Vasama sõnul on Helsinki Elektrilennukite Assosatsioon nii Soomes kui terves Euroopas sektoris teerajaja. Soome esimene elektrilennuk, kahekohaline Pipistrel Alpha Electro (OH-U682), tõusis Malmist lendu kaks aastat tagasi, 31. juulil 2018. 

Siseriiklik ja põhjamaade koostöö

Finavia on Helsinki Elektrilennukite Assosatsiooniga koostööd teinud alates sellest, kui assotsiatsioon umbes kahe aasta eest asutati, ning on toetanud elektrilennunduse testimist ja arendamist, sh Soome esimest elektrilennukit. Uue kokkuleppe sõlmimisega saab Finaviast uue lennuki väljatöötamise peasponsor. 

Finavia ja Helsinki Elektrilennukite Assosatsioon teevad tihedalt koostööd ka Põhjamaade Elektrilennunduse Võrgustikuga (NEA) ja Kvarkeni nõukogu elektrilennunduse projektiga. Nende ühine eesmärk on vähendada lennunduse keskkonnamõjusid ja parandada piirkonna lennuühendusi. Lisainfo NEA koostöö kohta.

Energiatarbimise vähendamine on osa Finavia teest säästvama tuleviku poole. Helsingi lennujaam on alates 2017. aastast süsinikuneutraalsuse, kogu Finavia lennujaamade võrk saavutas süsinikuneutraalsuse 2019. aastal. Vastutustundlik ettevõtlus ja säästev areng on Finavia äri alus. 
Rohkem infot Finavia vastutustundliku tegevuse kohta siit.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri