Jaga seda postitust

FOTOD: Mekongi deltas koristavad naised tšillipõllul saaki sokkides

Mekongi deltas kasvatatakse palju musta pipart ja tšillit, mis jõuab ka Euroopasse. Prae­gu ongi tšillipõldudel korjeaeg.

Mekongi deltas tšilli

F: Ivar Soopan

Naised sumpavad veega täidetud kanalites ja nopivad punaseid vilju. Vietnami tšilli on erakordselt tugeva maitsega. Vaid üks lõiguke supi sees vallandab tulekahju.

Vaata fotosid siit:
Vietnam Mekong delta agriculture

Tšillipõõsad kasvavad siin vett täis vagude vahel. Saaki koristavad naised ukerdavad sokkides mudases vees ja nopivad tšillikaunu plastämbrisse. Vesi on põlvini ja kummikutega oleks siin keeruline liikuda. Sokkides on järelikult parem.

Deltas käivad kõik põllumajandustööd oma lähedaste surnud inimeste haudade kõrval. Haudu on kõikjal – puuviljaaedades, kodumajahoovides, peaaegu igal riisipõllul on mõni haud. Vahel on need otse põllu keskel, vahel ääres.

Ka tšillit korjavad naised toimetavad põllul, mille keskel on hauad. Need pole samasugused matmispaigad nagu meil.

Deltas maetakse inimesed betoonist sarkofaagidesse. Need on asetatud maapinnast mõnikümmend sentimeetrit kõrgemalt kuhjatud künkale.

Ega siin teisiti saakski. Maa­kamara alla oleks surnukehi keeruline matta, sest delta alad on kaetud veega. Kuival perioodil ehk saaks, aga mussooni ajal mitte.

Jämeda katteplaadiga hauakambrid on raskest kivist seepärast, et vesi neid minema ei viiks.

Maalehe ajakirjanik ja Reisiportaali toimetaja Ivar Soopan käis külas, kus hauad olid koduhoovis elumaja kõrval ning sealsamas oli seinteta sealaut, mille nurga taga kanali kohale ehitatud väikesel sillal käidi tualetis. Kõik see oli mõnesaja ruutmeetri peal. Tualeti seinad olid ainult pool meetrit kõrged, et varjata kükitava inimese intiimseid piirkondi.

Põrandat tualetil polnud, ainult kaks lauda, mille vahelt kangem kraam alla kanalisse kukub. Kanal haises jubedalt, sest voolu sel polnud.

Selline siinsete lihtsate riisikasvatajate ja teiste põllupidajate elu on – elatakse ja töötatakse surnud lähedaste seltsis ning sõltutakse Mekongi jõest.

Allikas: Maaleht

Autorite reis toimus koostöös MTÜ Mondoga osana Euroopa Komisjoni poolt rahastatavast projektist Media4Development.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri