Jaga seda postitust

FOTOGALERII: ERMi muinasjutunäitus viib allmaailma ja imemetsa

Sajad muinaslood, kümned võluesemed ja eriskummalised kohtumised – Eesti Rahva Muuseumi muinasjutunäitus  „Elas kord…“ viib rännakule imemetsa ja allmaailma, toob kangelased näitusesaali hologrammina ja juhib põrgust välja kaheksameetrise laserkoridori kaudu. Võlumaailma uksed avanesid täna, 8. veebruaril.

„Üle-eelmise aasta sügiseks oli muinasjutt mu peas nii pikalt keerelnud, et tekkis mõte teha sellest näitus. Needsamad lood, mis on tuntuks saanud nüüdisaja muinasjutufilmide kaudu, on algses variandis kõlanud ju meie talutaredes juba 100 või enamgi aastat tagasi. Seega on ERM just õige paik muinaslugude jaoks,“ rääkis näituse idee autor, peakuraator Katrin Sipelgas.

Näituse sündi on panustanud mitmed loomeinimesed, sh filmilavastaja Jaak Kilmi, kirjanik Andrus Kivirähk, folkloristid Risto Järv ja Ülo Valk, animaator Priit Tender, ajaloolane David Vseviov jpt.

Mis oleks muinasjutunäitus ilma võluesemeteta! Kust need aga leida? Juhuse tahtel on rännakud viinud Katrin Sipelga seitsme maa ja mere taha, Lõuna-Ameerikast Indoneesiani. „Tagasiteel on minu kohvrites olnud Aladdini lamp, võlupeegel, seitsmepenikoormasaapad,” loetles ta.

Veelgi enam, mõne kuu eest saabus muuseumisse merekonteiner dekoratsioonidega, mis kohvrisse ei mahtunud – hiiglaslikud väänlevad puujuured allmaailma katuseks ja hulk lendavaid vaipu. 

Ka ERMi kogudes leidub muinasjutulisi esemeid, mis on nüüd hoidlapimedusest vitriini toodud. Põnevaim neist on rahapada, mille kaevas välja Nikolai Bergwald 1933. aastal Viljandimaal Ugametsas talus uudismaad tehes. Vaskkatel oli täis ehteid ja raha.

Lisaks on näitusel üks eriskummaline habemega mask, mis valmistati enam kui sada aastat tagasi Viljandimaal. Tosin põnevat raamatut on panustanud Eesti Kirjandusmuuseum. 

„Elas kord…” viib näitusekülastaja teele, kus ta kohtab kõike seda, mida kangelanegi muinasjutus; kangelased on seejuures näitusesaali toodud hologrammina. Ja nagu muinasjutus ikka, ootavad ees ka katsumused ja lahendused. Olgu siis kaardimäng kuraditega allmaailmas või võitlus draakoniga. Põrgust pääseb aga välja kaheksameetrise laserkoridori kaudu.  

Muinasjutunäitus „Elas kord…“ on ERMi vahetuvate näituste saalis (A-sissepääs) avatud 8. veebruarist kuni 2021. aasta kevadeni. Näituse kohta saab lisa lugeda ERMi kodulehelt.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri