Jaga seda postitust

FOTOGALERII: Maailma ühest ohvriterohkemast maavärinast möödub 12 aastat

Tänavu saab 12 aastat ühest sajandi ohvriterikkamast maavärinast, mis tabas 2005. aastal Pakistani. Hukkus eri hinnanguil ligi 87 000 inimest.

2005. aasta 8. oktoobril tõusis maailma meediakanalite põhiuudiseks Pakistanis olnud maavärin ja selle katastroofilised tagajärjed. Pakistani Kashmiri piirkonnas Muzaffarābādi linna ligiduses oli olnud 7,6-magnituudine tõuge. Pakistan ei kuulu just rikaste riikide hulka, mis suudaks endale ehitada maavärinakindla taristu ja hooned, kuigi kõik ses riigis teavad, et Kashmir on seismiselt väga aktiivne piirkond. Seal saavad kokku Euraasia ja India tektoonilised platood, mille liikumine põhjustab maavärinaid.

Pakistani ehituskultuur ei kannata kriitikat. Maapiirkonnad on väga vaesed ja maavärinakindlaist hooneist ei saa rääkidagi. Võib-olla läks neil kõige vaesemail veel suhteliselt hästi, sest ainult savist, lehmakookidest ja kergmaterjalist ehitatud onnid peavad maavärinaile paremini vastu kui raudsarruseta ja raske katusega betoonmajad, mis kergesti laiali lagunevad ja oma raskusega tapavad.

Maavärina ajal oli ramadaan. Kuna maa rappus pärast päikeseloojangut, tukastasid paljud inimesed parajasti oma kodudes. Teadupärast tohivad muslimid ramadaani ajal süüa alles pärast seda, kui päike on loojunud. Islamimaades on tavaline, et pärast rikkalikku söömaaega visatakse pikali leiba luusse laskma.

Olen seda muslimist sõpradega ka ise korduvalt ramadaani ajal teinud, sest ausalt öeldes ei jõua end pärast niisuguseid õhtusööke liigutadagi. Kuna ees on söögita öö ja päev, tangitakse end kõriauguni head ja paremat täis. Nii oli ka tollel laupäeval.

Ametlikel andmeil hukkus Pakistanis ligi 75 000 ja viga sai umbes 100 000 inimest. Need arvud võisid olla palju suuremad, aga tegelikkus jäiki saladuseks. Keegi ei tea, kui palju Pakistanis üldse elanikke on, sest maapiirkonnad elavad keskvalitsusest eemal oma elu. Mägedes sünnivad ja surevad inimesed märki maha jätmata.

Vaidlusaluse Kashmiri idapoolne osa on India territoorium. Jammu ja Kashmiri osariik sai samuti maavärina tõttu kannatada, sest epitsenter asus piiri lähedal. India poolel sai surma umbes 1400 ja vigastada üle 6000 inimese. Kuna Pakistan ja India on pidevalt sisuliselt sõjaseisukorras, siis ei ela otse Pakistani piiri ääres palju India kodanikke. Esimene suurem linn on Srīnagar, kus tollal elas ligi miljon inimest. Seal oli purustusi vähe. Tegemist on väga vana linnaga, kus on peamiselt puumajad. Need maavärinais niisama lihtsalt kokku ei varise.

Pärast katastroofi hakkasin otsima võimalust Pakistani lennata. See osutus keeruliseks ja aeganõudvaks. Pakistani sõitsid appi ka Eesti päästjad ja nagu selgus, oleksin ilmselt saanud nendega koos minnes kiiremini kohale, aga olin juba jõudnud asjaajamisega niikaugele, et võtsin suuna India-poolsesse Kashmiri.

Siin on mõned fotod, mis tollal oma algelise kaameraga Jammu & Kashmirist ning sealsetest elanikest tegin.

Jammu & Kashmir

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri