Jaga seda postitust

HARUKORDSED JUHTUMID: Mis riigi kodakondsuse saab laps, kes sünnib lennukis?

Suurbritannia kodanikul Shona Owenil on maailma üks omapärasemaid passe – lahtrisse “sünnikoht” on kirjutatud “ühel lennukil, 10 miili Mayfieldist lõunas”.

See tähendab, et Owen sündis 2,1 km kõrgusel Boieng 747 pardal. Praegu on naine 26-aastane ja ta on üks vähestest inimestest, kes on sündinud lennukis. Selle meenutuseks panid vanemad talle nimeks Shona Kirsty Yves, mille esitähtedest tuleb kokku SKY – taevas.

Shona ema Deborah Owen naases 1991. aastal Ghanast Suurbritanniasse ning tal hakkasid kuus nädalat enne tähtaega sünnitusvalud. Lennukil oli juhuslikult Hollandi arst Wym Bakker, kes meeskonna abiga Shona ilmale aitas.

Owen kartis alguses, et laps sünnib kusagil Algeeria kohal, aga kapten palus tal veel vastu pidada. “Teadsin, et kaua ma vastu ei pea,” rääkis Owen.

Kui kapten teatas, et lennuk lendas üle Pariisi, teadis Owen, et laps on kohe sündimas. Ta pidas veel pisut vastu ning kui lennuk oli jõudnud Suurbritannia kohale, teatas kapten mikrofoni: pardale lisandus uus reisija. “Kõik aplodeerisid ja reisijatele jagati vahuveini,” meenutas Owen. “Pool tundi hiljem maandusime Gatwickis.”

Kuigi see on haruldane (üleilmset statistikat selle kohta siiski pole), ei ole Shona esimene ega ka viimane, kes on ilmale tulnud lennukis. Eelmisel kuul kirjutas Telegraph, et Turkish Airlinesi Guineast Burkina Fasosse lennanud lennukis sünnitas Nafi Diaby tütre Kadiju. Tema tuli ilmale ligi 13 km kõrgusel.

British Airwaysist öeldi Telegraphile, et ka nende lennukites on aastate jooksul samasuguseid juhtumeid olnud, kuid hiljuti mitte.

Virgin Atlantic teatas, et nende lennukites on sündinud kaks last, esimene 2004. aastal. Tookord pani ema lapsele nimeks Virginia. Seejärel nimetas kompanii ka oma lennuki Virginiaks.

Pardameeskondi treenitakse, et nad oleks niisugustes olukordades tegutsemiseks valmis, kuid üldjuhul püütakse vältida selliseid juhtumeid. Lennufirmade reeglid on ses osas erinevad.

Enamik lennufirmasid ei luba lennata pärast naise 36. rasedusnädalat. Kui naine ootab mitmikuid, ei lubata lennukisse pärast 32. rasedusnädalat. Kui naine on 28. nädalat lapseootel, palub näiteks Ryanair reisijal võtta arsti kinnituse, et ta ikka tohib lennata.

Kuidas otsutatakse lapse kodakondsus?

Üks põhjus, miks Deborah Owen lendas rasedana kodumaale, oli see, et ta soovis lapse sünnitada Suurbritannias ning et lapsel oleks Briti kodakondsus. Aga mis saab siis, kui laps sünnib näiteks rahvusvaheliste vete kohal või riigi kohal, millega lapse emal pole mingit pistmist?

Siis arvestatakse mitme asjaoluga. Kui lennuk tõusis õhku riigist, mis on ühinenud kodakondsuseta jäämise võimalusi vähendava konventsiooniga (Convention on the Reduction of Statelessness), saab laps selle riigi kodakondsuse, mille registrisse on kantud lennuk.

Kui riik ei ole konventsiooni allkirjastanud, antakse lapsele selle riigi kodakondsus, mille kohal lennuk sünnitushetkel oli. Kui aga juhtub nii, et see riik ei anna lennukis sündinud lapsele kodakondsust, saab laps kas ema või isa kodakondsuse.

Sama reeglit kasutatakse siis, kui laps sünnib näiteks kruiisilaeval. Neid juhtumeid on palju rohkem kui lennukis sünnitamisi, sest laevareisid kestavad kauem.

2015. aastal oli Taipeist Los Angelesse lennanud China Airlinesi lennukis vastuoluline juhtum, kui sünnitanud naist süüdistati nii-öelda sünnitus-turismis – väidetavalt lendas naine meelega USAsse, lootes, et laps sünnib lennukis ja saab Ühendriikide kodanikuks.


On olnud ka selline juhtum, kui lennukis sünnitanud reisija ei teadnud, et ta on rase:

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri