Jaga seda postitust

Helsingis on märtsikuu ühel päeval avatud tuhanded saunad

20. märtsil on Helsingis kuum – siis peetakse saunapäeva, mil tasuta on avatud avalikud ning ka erasaunad.

Saunu on Helsingis kõikjal – nii avalikes hoonetes, eraettevõtetes, kortermajade ühisruumes kui ka inimeste erakorterites ja -majades.

Avalikud saunad on paljudele tuttavad paigad, aga võõra silma eest on enamik väiksemaid saunu varjatud. Saunapäeval on avatud ka need, iseasi, kas just igale tänavalt sisse astuvale inimesele, aga kindlasti omaniku sõpruskonnale ja tuttavatele.

Saunapäev on Helsingis väga populaarne ettevõtmine ja see toob linna ka tuhandeid turiste.

Avastamist on palju, sest Soomes on palju eri liiki saunu. Enamik neist on tuntud ka eestlastele ja tegelikult on meil veelgi omapärasemaid saunakogemusi välja pakkuda kui soomlastel, aga vähemalt Visitfinland.com on välisturistide jaoks üles lugenud kaheksa eri saunaliiki: suitsusaun, jääsaun, mobiilne saun, taimesaun, kabiinisaun, suvilasaun ja puusaun. Puusaun tundub siin loetelus eraldi märgituna ülearune, sest enamikus Soome saunades on puuküttega kerised, aga ju tuleb seda välismaalastele meelde tuletada.

“Helsingi saunapäev on saanud väljaspool Soomet palju tähelepanu, seega ootame spetsiaalselt selle ettevõtmise puhul Helsingisse palju saunafänne,” ütles ettevõtmise korraldaja Jaakko Blomberg Lonely Planetile. Tema sõnul on saunapäeval populaarsed ka saunamaratonid, kui hommikust õhtuni käiakse läbi palju saunu.

Soomes on kokku umbes kaks miljonit sauna ja ega sellele numbrile ükski teine riik lähedale saa.

Soome saunakombed

Saunu leiab kõikjalt maailmast, aga see, kuidas saunas käiakse, erineb riigiti. Seega on arusaadav, kui Lonely Planet oma rahvusvahelisele lugejaskonnale selgitab, millised on Soome saunakombed.

Lonely Planet kirjutab, et saun on soomlastele sotsiaalne kokkusaamiskoht. Kui keegi kutsutakse enda juurde sauna, siis on see austuse märk. Väidetavalt on paljud Soome poliitilised ja äriotsused tehtud saunalaval. Soomlased eelistavad saunas käia alasti, aga mehed ja naised võtavad leili tavaliselt eraldi, välja arvatud perekonnad, märgib Lonely Planet. Avalikes saunades on naistele ja meestele eraldi külastusajad. Kui oled segasaunas koos võõrastega, võidakse sul paluda kanda ujumisrõivaid või saunalina.

Kuidas tutvustatakse Eesti saunakultuuri?

Eestlastele ja soomlastele pole vaja pikalt selgitada, mis on saun ja millised saunakombed. Eestit turismimaana reklaamiv Puhkaeestis.ee tutvustab meie saunakultuuri aga nii:

“Eestlased on saunarahvas – esimesed kirjalikud teated saunast pärinevad meil juba 13. sajandi algusest Põhja-Eestist. Kui kodudes on levinud väiksemad leilisaunad, mida eriti linnas köetakse sageli elektriga, siis spaad ja turismitalud pakuvad väga mitmekesiseid ja põnevaid võimalusi saunas käia.

Eestlased peavad saunast lugu niivõrd, et on ehitanud neid ka bussidesse ja isegi vana tuletõrjeauto paaki, samuti parvedele, kus vaheldumisi võetakse leili, nauditakse seltskonda ja hüpatakse seilavalt parvelt jõe- või järvevette.

Eriliste saunakommetega saab tutvust teha maal turismitaludes: proovi näiteks higistamistelki või koobas- ja metsasauna.

Suurepärane võimalus kogeda muistseid traditsioone on suitsusaunas, mida juba köetakse ligi pool päeva ja ka saunaskäik ise venib sageli tundidepikkuseks. Pesuvahenditele rõhku panna pole vaja, sest keha saab korduva leiliviskamise, vihtlemise ja jahutamisega niigi puhtaks. Kiidetakse ka, et sama puhtaks ja kergeks saab meel.

Korralik saunakompleks kuulub ka iga Eesti spaa juurde – soolasaunas saad keha koorida, aurusaunas külmal talvel hingamisteedele head teha, infrapunasaunas keha seestpoolt mõjutada ning aroomisaunas mõnusalt lõõgastuda.

Põhjala saun ühendab endas kõik ürgelemendid ehk tule, õhu, vee ja maa – kuum leil, vihtlemine, jahutus vees või lumes ning naha hellitamine taimeleotiste ja -kreemidega.”

Nii kirjeldab meie saunakultuuri Puhkaeestis.ee ja kui võrrelda seda soomlaste pakutava “menüüga”, siis pole midagi häbeneda. Oleme mõlemad saunarahvas.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri