Jaga seda postitust

Hiina kosmosejaama tükid võivad lähiajal tabada maapinda, aga kus, see pole teada

Lähikuudel siseneb Maa atmosfääri 8,5-tonnine Hiina kosmoselaboratoorium, mille üle kosmoseteadlastel enam kontrolli ei ole. Teadmata on, kuhu täpselt metalljuraka tükid maha prantsatavad.

Hiina

Kosmosejaam Tiangong 1. F: Tecake.in

Tiangong 1, mis tähendab tõlkes “Taevalik palee” on Hiina esimene kosmoselaboratoorium, mis saadeti orbiidile 2011. aasta septembris. Tegu on kunagi ehitatava ja orbiidile saadetava alalise kosmosejaama prototüübiga.

Nüüd on aga kosmosejaam muutunud kontrollimatuks ja siseneb varsti Maa atmosfääri. See, mis põledes üle jääb, tabab ka maapinda. Tükkide langemispaik on aga endiselt teadmata.

2016. aasta septembris kinnitasid Hiina ametiisikud, et on jaama üle kontrolli kaotanud ja et see langeb Maale 2017. aasta teises pooles. Maikuus teatas Hiina ÜRO-le, et jaam jõuab atmosfääri vahemikus 2017 oktoober kuni aprill 2018.

Suurem osa 10 meetri pikkusest jaamast peaks atmosfääris ära põlema, aga Harvardi ülikooli astrofüüsiku Jonathan McDowelli sõnul võivad kuni 100-kilosed tükid jõuda ka maapinnale.

Tükkide maandusmikohta ei oska isegi ligilähedaselt keegi ennustada.

“Isegi paar päeva enne tükkide atmosfääri sisenemist ei saa me ilmselt täpsemini kui kuus-seitse tundi ette öelda, millal need maha tulevad. Tükkide Maale kukkumise aja mitteteadmine tähendab seda, et me ei tea, kuhu nad kukuvad,” rääkis teadlane.

Kontrollimatu kosmoselaeva tükkide maapinnale jõudmine on harvaesinev nähtus, aga seda on juhtunud. Nõukogude Saluut 7 kosmosejaam kukkus maapinnale 1991. aastal, 1979. aastal tabasid Lääne-Austraaliat NASA kosmoselaboratooriumi tükid.

Hiina saatis mullu septembris kosmosse teise eksperimentaaljaama Tiangong 2. Hiina loodab, et 2020. aastaks on neil kosmoses mehitatud jaam.

Allikas: Washington Post

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri