Jaga seda postitust

VIDEO: Hiina rannad on vallutanud facekini – nägu kaitsev moekas mask

Facekini

Uue facekinikollektsiooni tutvustus. F: radiichina.com

Võimalik, et kunagi peeti ka bikiinisid veidraks kehakatteks, aga nüüdsel ajal on selleks kindlasti facekini.

Facekini mõtles välja ja tõi kasutusse hiinlanna Zhang Shifan. 2004. aastal pidas ta Qingdaos väikest ujumisrõivaste poodi, kui sisse astus naine, kes palus midagi, mis kaitseks nägu ja kaela. Naine oli ujudes saanud meduusilt kõrvetada, mis on lõunameredes suur probleem.

Nii valmistaski Shifan facekini, mis on inglisekeelne ühend sõnadest nägu ja bikiini (face – e.k. nägu). See kaitseb nägu nii meduusiga kokkupuutel kui ka päikese eest.

Aeg on läinud edasi ja algsest tavalisest ühevärvilisest maskist on saanud Hiinas väga popp kehakate. Tänavu juunikuus tutvustas Zhang Shifan juba seitsmenda generatsiooni facekinikollektsiooni, milles on palju Hiina rahvuslikke motiive.

Facekini pole enam ainult silma-, suu- ja ninaaukudega mask, mis katab pead, nägu ja kaela. Juba tehakse facekinisid, mis on kombinatsioon rannakombinesoonist. Näiteks nii, et ülakeha kattev riie läheb üle nägu ja pead katvaks facekiniks, jättes käevarred paljaks. Või facekini, mis katab pea ja ülakeha, aga nägu on avatud.

Uus mood – superkangelased

facekini

Variante on tohutult. Nagu Hiinas kombeks, ilmuvad populaarsetele asjadele jäljendajad ning nii ongi kohalik turg täis kõikmõeldavates variantides ärinaise Zhang Shifani toote arendusi. On ameerika superkangelaste kujundusega ujumisrõivaid kui ka Aasias tuntud mütoloogiliste olevuste ja telekangelaste facekinisid. Tundub, et mida veidram, seda ägedam see hiinlastele on.

Populaarsetes Hiina randades võib juba näha pilti, kus facekiniga suplejaid on rohkem kui katmata ülakehaga inimesi.

Hiina naised peavad lugu valgest nahast ja seega on mõistetav, miks nad soovivad nahka päikese eest kaitsta. Ja loomulikult on see tervislik, sest ultraviolettkiirgus kahjustab nahka. Kuna meduusid on soojas meres samuti probleem, siis täidab facekini ka selle eest kaitsvat rolli.

Levib ka mujal

Facekini on jõudnud ka läänemaailma, näiteks moetööstusse. Facekinit on kokku sobitatud muude rõivastega, lisatud juveele ja eri värve. Seda on teinud Gucci, Alexander Wang ja Emporio Armani.

Facekini aitavat ka haide vastu. Üks facekinitootja on väitnud, et oranži maski kandes peletab see haid eemale, sest haid kartvat oranži värvi.

Kas asi on värvis või maksis endas, igatahes on see tõepoolest hirmutav, kui sellist maski kandva inimesega rannaliival või vees vastakuti sattuda.


Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri