Jaga seda postitust

Hiljutised maavärinad ennustavad, et Islandi hiigelvulkaan võib lähiaastail pursata

Islandi suurim vulkaan Bárðarbunga, mille kraater on ligi 70 ruutkilomeetri suurune, on viimasel ajal näidanud aktiivsust ning võib lähiaastail pursata.

Purske korral võib õhku paiskuda tuhapilv, mis jõuaks ka Euroopa kohale, segaks lennuliiklust ja mõjutaks elu Islandi, märgib Inhabitat.

Bárðarbunga on Islandil Vatnajökulli liustiku all asuv stratovulkaan. Tänu oma kõrgusele 2009 meetrit üle merepinna on tegemist Hvannadalshnjúkuri järel kõrguselt teise Islandi mäega. Samas on Bárðarbunga ka osa suurimast vulkaanilisest süsteemist, mille pikkuseks peetakse ligi 200 km ning laiuseks kuni 25 km.

Bárðarbunga on liustikualune stratovulkaan, mille kraater on ligikaudu 70 ruutkilomeetrit suur, kuni 10 km lai ja umbes 700 m sügavune. Vulkaan on kaetud jääga, mis varjab liustikuga täidetud kraatri.

Tänu oma kõrvalisele asukohale ja harvadele pursetele oli varem tegemist vähetuntud vulkaaniga. Hiljutised uuringud on siiski näidanud, et mitmed tefra kihid, mida varem peeti teistest vulkaanidest pärinevateks, pärinevad ikkagi Bárðarbunga vulkaanist.

Vulkaani jätkuvat aktiivsust kinnitab mitme viimase aasta jooksul toimunud pidev seismiline aktiivsus.

Eelmisel nädalal mõõdeti vulkaani juures neli maavärinat tugevusega 3,2-4,7 magnituuti.

Seismoloogiaeksperdi Páll Einarssoni sõnul põhjustab maavärinaid vulkaani magmakambris suurenenud pinge. Pinge on kerkinud alates viimasest purskest 2015. aasta veebruaris, kirjutab Daily Star.

Bárðarbunga purse 2014. aastal:

Kui 10 000 aasta vanune Bárðarbunga 2014. aasta augustist kuni 2015. aasta veebruarini purskas, räägiti sellest kui viimase 240 aasta suurimast vulkaanipurskest Euroopas. Kuigi purse ei mõjutanud lennuliiklust, avaldas see negatiivset mõju õhukvaliteedile kõikjal Euroopas.

Mõni aasta varem, 2010, purskas Eyjafjallajökull. Siis katkestati lennuliiklus 20 riigi õhuruumis ja see mõjutas 10 miljoni inimese reisimist.

Praegused maavärinad ennustavad ette järgmist purset, aga see ei pruugi juhtuda kohe. “Vulkaan valmistub selgelt ette järgmiseks purskeks, see võib juhtuda mõne aasta jooksul,” ütles Páll Einarsson. “Eelmise nädala maavärinad on selle protsessi sümptomid, tõuked ise purset esile ei kutsu.”

Purskeks tasub aga juba valmistuda. Kuna vulkaan asub jääliustiku all, võivad purske tagajärjed olla suure kahjuga. Saksa geoloogiateaduste uurimiskeskuse töötaja Thomas Walter rääkis Daily Mirrorile, et koos vulkaanilise tuhaga õhku paiskuv veeaur moodustaks pilve, mis oleks suurem ja püsiks õhus kauem kui see juhtus viimati 2010. aastal, mil purskas Eyjafjallajökull ja lennuliiklus seiskus.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri