Jaga seda postitust

INTERVJUU: Arvutikeeld USA lendudel tooks arvestatava kaose lennujaamades üle maailma

Kui USA läheb edasi plaaniga keelata Euroopast tulevatel lendudel sülearvutite pardalevõtt, toob see lennujaamades endaga kaasa arvestatava kaose, ütles Euroopa Komisjoni transpordi peadirektoraadi juht Henrik Hololei.

Hololei rääkis intervjuus Vikerraadiole, et keeld puudutaks kõiki, kes kas alustavad Ühendriikidesse reisi Euroopast või kes vahetab lennukit mõnes Euroopa suures sõlmpunktis.

Kuula Hololeiga tehtud intervjuud siit:

Hololei ütles, et sülearvutite pardalevõtmise keelamise idee ei ole iseenesest uus, vaid see on teemana õhus olnud aastaid.

Uus on Hololei sõnul see, et ameeriklased pole varem nii resoluutsel positsioonil olnud. “Kui julgeolekus üritatakse tavaliselt riske vähendada, siis ameeriklased soovivad riski elimineerida,” sõnastas Holeli, kelle hinnangul on plaani taga siiski teatud annus poliitikat.

Mis juhtub, kui Euroopast väljuvatele USA lendudele hakkab kehtima sülearvutikeeld?

Samal teemal on varem kirjutanud ka Reisiportaal.

Kui USA keelab arvutite kaasavõtmise Euroopast väljuvate lennukite pardale, põhjustab see Atlandi-üleses lennunduses suurt segadust, leiab CNN Money.

Euroopa lennufirmad ja reisikorraldajad valmistuvad võimaluseks, et Donald Trumpi administratsioon keelab sülearvutite ja muu mobiiltelefonist suurema elektroonika pardalevõtmise lendudel Euroopast ja Ameerika Ühendriikidesse.

See tähendaks sülearvutikeelu massilist laienemist – märtsist alates kehtib niisugune keeld kümnest Lähis-Ida ja Aafrika lennujaamast väljuvatele lendudele. Sealt USA-sse saabuvad reisijad peavad sülearvutid panema äraantavasse pagasisse.

See tähendab ka seda, et inimesed, kes reisivad ainult käsipagasiga, aga kelle kotis on sülearvuti, ei saa enam lennuki pakiruumi äraantava pagasita reisida. Paljude lennukompaniide puhul lisab see piletihinnale päris kopsaka summa.

Pikkadel lendudel kasutavad reisijad arvutit muuhulgas töötamiseks. Kindlasti pahandaks keeld äriklassireisijaid, kelle hulgas on arvutikasutajaid keskmisest rohkem kui tavareisijate hulgas.

Paljude liitiumakudega elektroonikaseadmete koondumine lennuki pardale suurendavat võimalust, et lennukis puhkeb tulekahju. Samuti andvat sülearvuti pardaletoomine terroristidele lihtsama võimaluse terroriakti sooritamiseks.

USA valitsus- ja julgeolekuallikad on CNN-le öelnud, et sülearvutikeelu laienemine on üsna tõenäoline, kuid otsust pole veel tehtud.

Euroopa lennundusasjatundjad on keelu laienemist Euroopa lendudele nimetanud “täielikuks segaduseks”.

“Ootame, et midagi juhtub, aga me pole veel kindlad, mis juhtub ja millal,” ütles ühe Euroopa lennukompanii juhtivtöötaja CNN-ile.

Lähis-Ida lennufirmad ja lennundusasjatundjad on elektroonikakeeldu kritiseerinud ja seadnud selle mõttekuse kahtluse alla. Keeld mõjutavat nende äritulemusi.

Mõju on suur

Keelu lainemine Euroopast väljuvatele lendudele mõjutaks lennundust laiemalt palju rohkem kui senised keelud Lähi-Idast saabuvatele lendudele.

Umbes 40% kõigist USA-sse saabuvatest lennureisijatest tuleb Euroopast. Atlandit ületab iga päev rohkem kui 350 reisilennukit.

Paljusid neist lendudest opereerivad USA lennufirmad nagu Delta, United ja American või nende Euroopa partnerid.

USA lennufirmad on püüdnud riigi julgeolekuteenistust mõjutada, et keelule leitaks mingi alternatiiv. Näiteks võiks reisijate käsipagasile teha lisakontroll.

Väidetavalt just USA plaanid on mõjutanud juba mitme Euroopa lennufirma väärtust aktsiaturgudel. Aktsiate väärtus on kuni paari protsendi võrra vähenenud.

Mõnelt Lähis-Idast saabuvalt lennuliinilt ei luba sülearvutiga pardale ka Suurbritannia.

Milliseid lennujaamu keeld praegu puudutab

USA on keelanud sülearvutite ja teiste mobiiltelefonist suuremate elektroonikaseadmete pardalevõtmise 10 lennujaamast väljuvatele lendudele, sealhulgas Dubaist.

Riigid ja linnad, mida USA keeld puudutab:

Egiptus (Kairo), Araabia Ühendemiraadid (Dubai ja Abu Dhabi), Türgi (Istanbul), Qatar (Doha), Jordaania (Amman), Kuveit (Al-Kuwayt), Maroko (Casablanca), Saudi Araabia (Jeddah ja Riyadh).

Lennufirmad, mis lendavad otse nimetatud linnadest USAsse ja on keelust mõjutatud:

EgyptAir, Emirates Airline, Etihad Airways, Kuwait Airways, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian Airlines, Saudi Arabian Airlines ja Turkish Airlines.

Ükski USA lennufirma neist linnadest USA ei lenda.

Suurbritannia samasugune keeld:

Türgi, Jordaania, Liibanon, Tuneesia, Saudi Araabia. Nimekirjas ei ole suured lennujaamad nagu Dubai, Abu Dhabi ja Doha.

Suurbritannia keeld mõjutab 14 lennufirmat:

British Airways, EasyJet, Jet2.com, Monarch, Thomas Cook, Thomson, Turkish Airlines, Pegasus Airways, Atlas-Global Airlines, Middle East Airlines, Egyptair, Royal Jordanian, Tunis Air ja Saudia.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri