Jaga seda postitust

Kahe kuuga suurenes Eestis turvavöö kasutajate arv bussis 7%

Detsembri alguses läbi viidud rahvusvaheline uuring bussisõitjate seas näitas, et kampaania “Kinnita bussis turvavöö!” tulemusena suurenes turvavööde kasutajate arv Eesti bussides 7%.

F: Indrek Arula

Rahvusvahelisest turvavöö uuringust võttis osa 4134 reisijat, sealhulgas 1717 reisijat Eestist. Kui oktoobris, enne kampaania algust läbi viidud uuringus selgus, et 53% Eesti bussireisijatest kinnitab bussis turvavöö alati, siis pärast aktiivset kampaaniaperioodi tehtud järelküsitlus näitas, et seda teeb alati 60,9% sõitjatest.

Bussides turvavöö kinnitamiseks kampaania algatanud Lux Expressi juhatuse esimehe Andrus Treieri sõnul on aktsioon end kindlasti ära tasunud.

“Muutusi inimeste harjumustes ei ole lihtne saavutada. Koostöös politsei, maanteeameti ja teiste partneritega avaldame iga-aastase turvavöökampaaniaga väikest mõju. Jätkame tööd ja loodame, et ühel päeval saame tõdeda, et turvavöö kinnitamine bussis on muutunud sama harjumuspäraseks kui autos,” märkis Treier ja tänas kampaania partnereid efektiivse koostöö eest.

Ta lisas, et praegusel heitliku ilmaga ajal, mil teeolud on kohati keerulised ja ohutegureid rohkem, tuleb kõigi turvameetmete kasutamisel liikluses väga tähelepanelik olla.

Treier tõi välja, et kui 2016. aasta lõpus läbi viidud kampaania järel märkis uuringus 54,9% küsitletutest, et kinnitab bussis turvavöö, siis tänavu oktoobris oli see näitaja 53%.

“See näitab, et eelmisel aastal kampaaniaga saavutatud mõju on suuresti püsima jäänud. On suur rõõm, et kampaaniasõnumid mõjuvad, teadlikkus turvavöö kasutamise osas bussis kasvab ja inimesed langetavad teadlikult otsuse turvavarustuse kasuks,” rääkis ettevõtte juht. “Turvavöö ei ole vajalik vaid selleks, et see seaduses nii kirjas on, ennekõike on see inimeste endi ohutuse tagamise esmane vahend.”

Kordusuuringust selgus, et oma turvavöö kinnitab alati 60,9% reisijatest, enamasti 26,2%, harva 9,4% ja mitte kunagi 3,5% eestlastest. Peamiste põhjustena, miks turvavööd ei kasutata, tõid vastajad välja, et see on ebamugav või nad pole selle peale tulnudki. Oli ka neid, kes pidasid turvavöö kasutamist ebavajalikuks.

Detsembris läbi viidud rahvusvahelise küsitluse käigus uuriti turvalise bussisõidu harjumusi Lux Expressi reisijate seas nii Eestis, Lätis, Leedus kui ka Venemaal. Kuigi bussis turvavööd kinnitavate eestlaste hulk jätab täna veel soovida, ületab see vastavaid näitajaid Läti, Leedu, Poola ja Venemaa bussireisijate hulgas kuni 15% protsendi võrra.

Turvavöö kampaania raames viidi koostöös politseiga novembris läbi ka üle-Eestiline turvavöö kasutamise kontrollreid kaugliinibussides ning selle käigus selgus, et ligi 36% reisijatest ei olnud kaugliinibussis turvavööd kinnitanud.

Vastavalt seadusele toob turvavarustuse nõuetekohaselt kinnitamata jätmine nii sõidukijuhi kui ka sõitja poolt kaasa kuni 200 euro suuruse rahatrahvi. Korduval rikkumisel võib sõitja saada karistuseks kuni 400 euro suuruse rahatrahvi – seda ka bussis kinnitamata turvavöö korral.

Turvavöö kinnitamise olulisuse teadvustamiseks bussides toimus novembris Politsei- ja piirivalveameti, Maanteeameti, Lux Expressi, Simple Expressi, Lux Charteri ning Tallinna bussijaama ühine teavituskampaania. Kampaania juhtis tähelepanu, et eelkõige algab reisija turvalisus tema enda käitumisest.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri