Jaga seda postitust

KAPITALISMI MAALETOOJA: Mis juhtub, kui McDonald’si restoranid avatakse Põhja-Koreas?

Kui 1995. aastal Tallinnas esimene McDonald’si kiirtoidurestoran avati, oli see märk sellest, et oleme osa läänemaailmast. Nii on see olnud enamikus riikides, kuhu McDonald’s on laienenud.

Nüüd on saabumas uus ajastu järjekordses riigis – Põhja-Koreas –, millel pole seni olnud kapitalismiga mingit pistmist.
Võib minna ka teisiti, sest Põhja-Korea käekäik on ennustamatu, kuid märgid näitavad, et varsti võib globaliseerumise ja kapitalismi maaletooja avada diktatuuririigis oma esimese restorani.

Enne USA ja Põhja-Korea tippkohtumist 12. juunil Singapuris kirjeldas NBC Ühendriikide luureraportit, mille kohaselt võib Põhja-Korea liider Kim Jong Un lubada riiki “lääne hamburgeri frantsiisi”, et näidada USA-le head tahet. Ka aprillikuus märkis Lõuna-Korea presidendi erinõunik Chung-in Moon, et naaberriik võib olla huvitatud pingete lõdvendamiseks ja McDonald’si turule lubamisest.

Pyongyang. F: Pixabay.com

Laiem tähendus

Võrreldes tuumaohuga võib see tunduda tühine areng, aga ekspertide hinnangud ja ajalugu näitavad, et kui McDonald’s kuskil jala maha paneb, on sellel palju suurem tähendus.

McDonald’s on lääne kultuuri ja kapitalismi sümbol, seda eriti kommunistlikes riikides. Nii nähti suuri muutusi 1990-ndatel, kui kiirtoidukett laienes Venemaale ja Hiina.

“Seda on juhtunud paljude eri kommunistlike kultuuridega,” ütles Stimsoni Keskuse analüütik, akadeemiliste uudisteportaali 38 North tegevtoimetaja Jenny Town Washington Postile. “Kui neil tekivad läänega eri puutepunktid, muudab see nende elu, ja tavaliselt algab see McDonald’si või Coca-Colaga.”

F: Pixabay.com

United Tastes of America

Kui McDonald’s 1970-ndatel Euroopasse laienes, kasutas ettevõte reklaamikampaaniates sõnademängu “United Tastes of America”. Samuti lubas kiirtoidukett tuua endaga ameerikaliku ärikultuuri – kiiruse, standardiseerituse ja suure tootlikkuse.

Need lubadused on tegelikult päris hästi täitunud. McDonald’si enam-vähem identsed restoranid on nüüdseks avatud 120 riigi 37 241 paigas. McDonalds’i edu taga seisev ärimees Ray Kroc on kirjeldanud ettevõtet sõnadega “minu isiklik monument kapitalismile”.

See peaks selgitama, miks kompanii laienemist kommunistlikesse riikidesse on peetud ajaloos märgiliseks. Kui Moskvas avati 1990. aastal esimene frantsiis, seisid inimesed tunde järjekorras, et “süüa linna uues kapitalismi sümbolis”, nagu kirjutas tollal USA Today.

Varsti pärast debüüti Venemaal avas McDonald’s restoranid Pekingis ja Shenzhenis. Kuigi hiinlased vihkasid McDonald’si toitu, meeldis neile sealne aura, mis viitas muutustele ja õitsengule.

Garantii tulevikuks

Ent kas McDonald’s esindab midagi veelgi rohkemat? New York Timesi kolumnist Thomas Friedman kirjutas 1996. aastal McDonald’si tähtsusest ja leidis, et USA ei lähe sõtta nende riikidega, kus see kiirtoidukett tegutseb. Kuigi ajalugu on näidanud, et nii see alati pole olnud, pidas Friedman silmas laiemat pilti – kui riikide vahel tekivad tihedad majanduslikud suhted, läheb konflikt neile kalliks maksma ja konflikti välditakse.

38 North’i tegevtoimetaja Jenny Town ütles, et McDonald’s võib paljastada inimestele seda USA külge, mida nad ei tunne. See aitab muuta negatiivseid vaateid niisugustes riikides nagu Põhja-Korea, kus Ameerika-vastane propaganda on laialt levinud. Towni sõnul on ses mõttes McDonald’si laienemine Pyongyangi asjakohane.

Mõlema riigi juhid armastavad kiirtoitu

Arvatakse, et Põhja-Korea liidri Kim Jong Unile meeldivad burgerid. 2011. aastal kirjutati Lõuna-Korea meedias, et tema isa tellis McDonald’si burgereid regulaarselt Hiinast Air Koryo lennukitega.

Ja loomulikult on suur kiirtoidusõber USA president Trump. NBC andmetel loodabki Kim Jong Un avada Pyongyangis kiirtoiduketi, mis peaks olema kahepoolsete suhete avamise märgiks.

Seda ei usu aga Wilsoni Keskuse analüütik Kayla Orta, kelle sõnul ei suuda ta asjade niisugust käiku ette kujutada. “Võib-olla saab Ameerika-stiilis kiirtoidurestoranidest Põhja-Koreas kultuuridiplomaatia triumf, aga praegu oleme sellest päevast veel kaugel,” lausus ta.

Allikas: The Washington Post

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri