Jaga seda postitust

KAVA JA VIDEOD: Need on välisartistid, kes esinevad nädalavahetusel Haapsalus Augustibluusil

Juba sel reedel algab Haapsalus festival Augustibluus, kus esinevad paljude riikide parimad bluusimuusikud. Reisiportaal tutvustab 4.-5. augustil festivali kaheksal laval üles astuvaid välisartiste.

Eric Gales (USA)

Joe Bonamassa: “Üks parimaid, kui mitte parim kitarrist kogu maailmas”.

Eric Gales on Ameerika bluusifenomen, andekas kitarrist, kes võttis esimest korda pilli kätte juba 4-aastaselt. Ta kasvas üles musikaalses perekonnas õppides oma vanematelt vendadelt Eugene’ilt ja Manuelilt (artistinimega tuntud kui Little Jimmy King) vasakukäelise tehnikaga kitarrimängu, kuigi oli ise paremakäeline. Ta oli tuntud kui imelaps, kes alustas esinemist ja võistlemist juba varases eas. Gales mängis juba noorena Hendrixit nagu Hendrix ja bluusi nagu meistrid. Oma esimese bluusiauhinna võitis ta juba 11-aastaselt.

Debüütalbumi avaldas ta Elektra plaadifirma alt 16-aastaselt. Plaat sai meedialt ja muusikaarmastajatelt suure tunnustuse ja vastukaja. 1995. aastal ühines Gales oma vendadega ning nad salvestasid The Gales Brothers nime alt albumi “Left Hand Brand”. Guitar World Magazine nimetas Eric Gales’i 1991. aastal parimaks uueks talendiks. Gales’i võrreldakse tihti Jimi Hendrixiga – mõlemad on afro-ameerika päritolu vasakukäelised kitarristid. Neid iseloomustab silmapaistev tehnika ja väljendusrikkus vokalistina. Ericule on omaseks saanud eriline hübriid blues/rock kõla.

Eric Gales on teinud koostööd muusikutega nagu Billy Cox, Eric Johnson, Chris Layton, Doyle Bramhall II, Brad Whitford, Mitch Mitchell jpt. 1994. aastal esines Gales legendaarsel Woodstocki festivalil koos Carlos Santanaga. 2015. aastal nimetati ta neljandaks parimaks bluusikitarristiks Gibson Guitars’i poolt. Gales’i kontserdil võib publiku hulgas sageli näha legendaarseid muusikuid nagu Carlos Santana, Mick Jagger, Keith Richards, B. B. King või Eric Clapton. Gales’i kitarrimäng on inspireeriv ka kõige suuremate meistrite jaoks.

Duke Robillard (USA)

BB King: “Üks suurtest kitarristidest.”

Duke Robillard on USA päritolu bluusimuusik, kes aastal 1967 asutas koos pianisti Al Copley’ga bändi Roomful of Blues. Ta on ka kuulunud The Fabulous Thunderbirds koosseisu. Lisaks oma eelistatud muusikastiilile, bluusile, on Robillard mänginud palju ka jazzi, swingi ning rock’n roll’i. Ta on andnud kontserte maailma erinevates paikades koos Bob Dylaniga ning salvestanud koos paljude artistidega nagu Jimmy Witherspoon, Pinetop Perkins, Tom Waits jt. Ta on salvestanud suurepärase kitarriduettide albumi koos jazzilegendi Herb Ellis’iga ning teise jazzisaksofoni virtuoosi Scott Hamiltoniga. Duke on kitarrist, bändiliider, muusikakirjutaja, laulja, produtsent ning bluusimaailma legend.

The Blues Music Awards on Duke Robillardi nimetanud parimaks bluusikitarristiks neli korda järjest aastatel 2000-2004. See teeb temast teise selle autasuga enim tunnustatud kitarristi maailmas.

Viimase kümnendi jooksul on Duke saanud teisigi auhindu: aastatel 2001, 2002, 2003 võitis Robillard Canadian Maple Blues’i auhinna kui “parim rahvusvaheline bluusiartist”. 2004. aastal hinnati teda Blues Foundation’i tiitliga “aasta produtsent”. French Blues Association’i auhind “aasta album” 2002. aastal ning “aasta kitarrist” aastatel 1999 ja 2002.

2007. aastal nomineeriti Duke Robillard ka Grammy auhinnale plaadiga “Guitar Groove-a-rama”. Lisaks austati teda prestiižika Rhode Island Pell’i auhinnaga “tipptase kunstides”.

Duke esineb keskmiselt 250 päeval aastas tõestades sellega õhtust õhtusse, et tema andekus toob rahva teda kuulama, seda hindama ja selle järgi tantsima. Duke Robillard on kunstnik oma elu tipus.  New York Times on tema kohta kirjutanud: “Robillard on vapustava jõu ja originaalsusega muusik.”

Lachy Doley (AUS)

Heidi Leigh Axton (Rhythms Magazine): “Kui meie planeedil esineksid muusikatormid, võiksid need vabalt olla Lachy Doley vokaal ja tema energilised instrumentaalsed esitused, mida kuuleme välgusähvatuste ja kõuemürina vahel pulseerimas.”

Lachy Doley on Austraalia üks hinnatumaid bluusi, souli ja rocki klahvpillimängijaid. Teda peetakse Hammondi Jimi Hendrix’iks. Lachy on muusik, kes võlub klahvpillist välja uskumatuid helisid, mis on intensiivsed, metsikud ning tunduvad tihti ebamaised. Ta peab Hammondi orelit eriliseks, sest sellega saab tema sõnul teha rohkem kui millegi muuga, Hammondil on palju erinevaid väljendusvõimalusi. Veel kasutab ta haruldast Hohner D6 Whammy Clavinetti. Kuulmise järgi peavad paljud seda 70- keelset klahvpilli ekslikult elektrikitarriks.

Doley on andnud kontserte ja salvestanud koos selliste artistidega nagu Powderfinger, Glenn Hughes, Steve Vai, Jimmy Barnes, Joe Bonamassa jpt. 2013. aastal kutsus Deep Purple’i bassimängija Glenn Hughes Lachy salvestama nende loo “Highway Star”uut versiooni. Tegemist oli tribuudiga Deep Purple’i legendaarse klahvpillimängija John Lordi mälestuseks. Lisaks Doley’le tegid salvestuses kaasa ka Glenn Hughes, Steve Vai ning Red Hot Chilli Peppers’i trummar Chad Smith.

Tema bänd The Lachy Doley Group kõlab sageli liigagi klassikalises ja traditsioonilises bluusimaailmas unikaalselt. Alates oma albumi avaldamisest 2011. aastal on bänd andnud üle 200 kontserdi Austraalias ning mujal maailmas. The Lachy Doley Group on tõeline power-trio, mis koosneb basskitarristist, trummarist ning loomulikult imelisest Doley’st klahvpillidel.

Glenn Hughes Deep Purple’ist on nimetanud Doley’t parimaks elavaks klahvpillimängijaks tänasel päeval.

Nathan James (USA) & The Jumping Cats (RUS)

Kim Wilson: “Üks väheseid mehi maailmas, kes mängib traditsioonilist muusikat õigesti”.

Nathan James on muusik, kes ei järgi kunagi reegleid, vaid mõtleb oma peaga. Talle on iseloomulikud käsitsi valmistatud instrumendid ja iseõpitud oskused. Tema isetehtud pillid ning ka nendega kaasnevad helid on unikaalsed. Näiteks mängib ta vanal käsitsi valmistatud pesulaual või kasutab pillina hoopis aialaudadest valmistatud kasti. Olles juba 20 aastat esinenud on Nathan oma valdkonnas väga respekteeritud ja kogenud artist. Ta on järginud oma kirge bluusi ja Ameerika pärimusmuusika vastu.

James’i köitsid ise tehtud pillid, muusika ja kunstiline väljendus juba varases eas. Ta kasvas üles väikeses Fallbrooki linnas. See on olnud tema karjääri oluline kujundaja, sest oskab suhestuda maapiirkondadest pärineva muusikaga. Tegevusetus ja kodukoha väiksus pani Nathani mõtlema kastist välja ning olema loominguline. Toetavad vanemad ei sundinud teda ülikooli minema, seega oli Nathanil võimalus asuda tööle muusikuna. 19 – aastaselt sai ta kõne rahvusvaheliselt tuntud bluusiveteranilt James Harman’ilt, kes kutsus teda oma bändiga turneedele. See kogemus on olnud tema muusika üks olulisemaid mõjutajaid.

2007. aastal osales Nathan Memphises toimuval rahvusvahelisel bluusikonkursil koos Ben Hernandezega. Nad saavutasid esimese koha. Nathan on koostööd teinud ka paljude tuntud artistidega nagu: Kim Wilson, Pinetop Perkins, Billy Boy Arnold, Lazy Lester, Johnny Dyer, Rick Holmstrom, Janiva Magness, Mark Hummel ja Gary Primich. Tema muusika on kõlanud kontsertidel ja festivalidel Euroopas, Aasias ja Ameerika Ühendriikides.

Nathani kolmeliikmelist bändi iseloomustab stiil, milles on kombineeritud elemente 1920-ndate akustilisest bluusist, kantrist, 1950-ndate “uptown” bluusist ja 1960-ndate hingestatud R&B-st.

2017. aasta alguses tuli Nathan Moskvasse, taustaks parim vene bänd The Jumping Cats. See koosseis on mänginud mitmetel festivalidel üle Venemaa, Euroopa ning andnud kontserdi isegi Kathmandus, Nepaalis. Lisaks on nad Venemaal esinedes toetanud oma pillimänguga artiste Ameerikast ja Euroopast, nende seas John Nemeth, Bob Margolin, Kirk Fletcher, JW Jones, Tomi Leino, Joakim Tinderholt ja paljusid teisi.

Rick Holmstrom on öelnud: “Tänapäeval ei mängi mitte keegi erinevaid stiile nii hästi, olgu selleks old time country blues, low down Memphis, Chicago blues, uptown string bending blues.”

Dany Franchi (ITA)

Dany Franchi on Itaalia uue põlvkonna üks andekamaid kitarrimängijaid ja lauljaid. 1990-ndal aastal sündinud muusik kasvas üles kitarr näpus. Vaatamata oma noorele eale on ta lõpetanud prestiižika Milaano muusikakooli ning pälvinud 2011. aastal noorte bluusiauhinna. Franchi kitarrimäng on nüansirikas. Tema 2014 aastal välja antud plaati kiidetakse bändi gruuvi, energia ning rock’n’blues’i taju poolest. Oma põhilisteks eeskujudeks peab ta BB King’i, Ronnie Earl’i ja Jimi Hendrix’it. Dany Franchi on lava jaganud Popa Chubby, Kirk Fletcher’i, Sonny Rhodes’i, Otis Grand’i, Michael Burks’i ja paljude teistega. Tema bändi kuuluvad Michael Tabarroni basskitarril ja Brandon Pettiford trummidel.

Miss Velvet (USA

Miss Velvet ja The Blue Wolf on Ameerika indie-rock’i/funk’i värske nähtus, mida on kirjeldatud sõnaga “badass”. Nende muusika on jõuline, provokatiivne ja ei jäta midagi ütlemata. See kaheksaliikmeline bänd on vapustanud publikuid USA-s ja Euroopas nii enne kui ka pärast oma debüütalbumi “Bad Get Some” avaldamist 2017. aastal. Albumi salvestasid nad United Sound Studio’s, mis on koduks sellistele suurtele nimedele nagu Earth, Wind and Fire, George Clinton ja Parliament Funcadelic.

Miss Velvet’i haruldast häält on võrreldud suurte legendide omadega, nagu James Brown ja Steven Tyler. Tegemist on blondi boheemlasest jumalannaga, kelles on palju ka Etta James’ilikku hingestatust. Miss Velvet’i ja The Blue Wolf’i muusika muudab põnevaks nüanssiderohkus, kus vahelduvad pehmus, müstilisus, energia ja jõud.

Kui Chicago ja Led Zeppelin saaksid lapse Janis Jopliniga, siis sünniks Miss Velvet ja The Blue Wolf.

Tiny Legs Tim (BEL)

Tiny Legs Tim (Tim De Graeve) on üks Belgia kaasaegse pärimusmuusika olulisemaid esindajaid. Tim on äratuntava kõlaga andekas slide-kitarrist ja suurepärane laulukirjutaja. Tim’il üha kasvav, eranditult isiklikust loomingust koosnev repertuaar põhineb suurel bluusiarmastusel ja austusel traditsiooni vastu.

Tim on veetnud 6 aastat oma elust haiglas elu eest võideldes ja see on mõjutanud ka tema loomingut, muutes selle autentseks ja sügavalt ausaks. Tema anne on ilmne.

Tim austab vanu traditsioone: ta ammutab inspiratsiooni must-valgetest filmidest ja isegi tema album “Melodium Rag” salvestati nö ühe võttega, ilma dubleerimiseta, arvutiteta, otse lindile. Selleks kasutati ühte mikrofoni – autentset 1950-ndatest pärinevat Ribbon Melodium’i, mida on kasutanud ka Edit Piaff ja Django Reinhardt.

Tiny Legs Timi stiil on värskendav segu fingerpickingust, Delta bluusist, shuffle’ist, kantrist, folgist, ragtime’ist jmt. Ta on teinud koostööd Pete Doherty, Richard Thompson’i, John Mayall’i, John Primer’i, Roland Van Campenhout’i ja paljude teistega.

Micke Björklöf & Lefty Leppänen (FIN)

Micke’t ja Lefty’t peetakse üheks Skandinaavia ja Euroopa huvitavamaks akustilise bluusi duoks. Eriliseks teeb neid nende andekas originaallooming, suurepärane pillimänguoskus ja hea häälte kooskõla. Nende muusika on segu Ameerika juurtemuusikast: country-bluusist, rockist, jazzist ning isegi Havai mõjutustest, nii on iga Micke ja Lefty kontsert on justkui iselaadne avastusretk.

Ville Leppänen, artistinimega Lefty Willie, on maailmatasemel resonaatorkitarri professionaal. Samuti peavad paljud teda üheks paremaks slide-kitarristiks Euroopas. Tema lavapartner Micke Björklof on aga üks tuntumaid võimsa häälematerjaliga bluusilauljaid ja bändiliidreid Soomes. Mõnikord liitub nendega ka kolmas liige – bassimängija Chef Kivimäki. Chef ühines duoga vahetult enne nende tunnustatud albumi “Big Bag” valmimist 2004. aastal. See suurepärane trio esindas Soomet 2011. aastal Euroopa Blues Challenge’i finaalis Berliinis ning 2012. aastal rahvusvahelisel Blues Challenge’il USA-s, Memphises.

20- aasta jooksul on Micke ja Lefty esinenud sadades lokaalides ja suurematel festivalidel Soomes. Nad on andnud kontserte ka Ameerikas, Saksamaal, Poolas, Rootsis, Norras, Slovakkias, Ungaris ja Eestis. Micke ja Lefty on koos avaldanud seitse albumit. Lisaks sellele projektile kohtuvad nad lavalaudadel ka tuntud Soome R&B bändi Micke Björklöf ja Blue Strip koosseisus.

The Ride (FRA)

Mõte ansamblist The Ride sündis kolme sõbra peas. Kõik nad on kirglikud bluusiaustajad. Nende poolt esitatav akustiline bluus on segu folgist ja rokkmuusikast. The Ride esineb mitmetel Euroopa lavadel – Amsterdamist Londoni ja Pariisini. Marco Cinelli, Pascal “Bako” Mikaelian ja Philippe Fernandez on kolm väga andekat muusikut. Nende kolm häält, kaks kitarri ja suupill loovad põneva helide maailma ning viivad sind teekonnale.

Trio The Ride mängib oma iidolite muusikat, neid siiski kopeerimata. Tony Joe White, J.J. Cale ja John Lee Hooker on vaid mõned neid inspireerinud muusikutest. Ometi kutsub trio kuulajat avastama oma originaalloomingut. Bändi elavad rütmid trotsivad kõiki neid vanu tüütuid klišeesid, mis bluusi nukrusega seostavad. See on puhas rõõm, mis kutsub endaga kaasa “sõitma”!

Ivan Blues & Friends (UKR)

Ivan Denisenko aka Ivan Blues on tuntud Ukraina kunstnik ja kultuuritegelane. Laval olles on Ivan mees, kelles kohtuvad Freddie Kingi karisma ja Ritchie Blackmore’i jõulised riffid.

Ivani muusikutee algas paralleelselt kunstiõpingutega Ukraina Rahvuslikus Kunsti ja Arhitektuuri Akadeemias. Ülikoolis vaimustuti kohe tema uskumatult sügavast bassist ja kutsuti laulma üleriigiliselt tuntud folk-koori Kuldne Värav. Kooris sõbrunes ta inimestega, kes tutvustasid talle bluusi ja kellest said hiljem tema bändikaaslased.

Miks bluus? Ivan ütleb, et bluus on kõrvetavalt siiras. See muusika on väga lihtne ja samal ajal rikas. Seal on rõõmu ja valu, kirge ja kurbust, nagu eluski.

Ivan usub, et muusika peaks andma inimestele ainult meeldivaid emotsioone ja seepärast on iga Ivani kontsert laetud positiivse energiaga.

Ivan Blues & Friends nimelise bändi esimene kontsert toimus 2007. aasta, 31. detsembril Kiievi baaris nimega Rag-Time. Sealt alates on bänd tegutsenud regulaarselt, esinedes klubides, kontsertsaalides ja koolides üle Ukraina. Tänaseks on bänd salvestanud 3 albumit.

The Swamp Shakers (LAT)

The Swamp Shakers on rahvusvaheliselt enim tuntud kui meie lõunanaabrite varalahkunud rockabillylegendi Pete Andersoni endine saatebänd.

Bändi repertuaar koosneb nii originaalloomingust kui ka 1950-ndate rockabilly, kantri ja hillbilly klassikate värsketest seadetest.

Aastal 2010, vaid aasta pärast bändi sündi esines The Swamp Shakers  juba “Rock’n roll Party #20” peaesinejana. Aasta hiljem esinesid nad koos Pete Anderson’iga ühel Euroopa prestiižsemal rockabilly festivalil Rockabilly Rave. Pete Anderson’i sooloplaat “Brass-A-Billy” pälvis 2009. aastal JPF muusikaauhinna ning nimetati parimaks rockabilly albumiks. 2011. aastal astus The Swamp Shakers üles legendaarse Norra Sildajazzi 25. juubelifestivalil.

2012. aastal tervitas ansambel kahte uut liiget. Nendega ühinesid 16-aastane Magic Marc – noor silmapaistev talent ja tõeline kitarrivirtuoos ning karismaatiline professionaal, trummar Mr. Splash. The Swamp Shakers on esinenud Leedus, Venemaal, Norras, Taanis, Suurbritannias, Türgis, Soomes, Rootsis, Belgias ja Hollandis.

2014. aastal ilmus nende debüütalbum “Enjoy The Ride”, millelt võib leida 14 omaloomingulist lugu, mis on saanud positiivse vastukaja nii fännidelt kui ka professionaalidelt.

Lars Lemberg & Los Resonators (FIN)

Saksamaal sündinud Lars Lembergi laulu ja suupilli kokkusegamisel puhastverd soomlase Vesa Takovaara ja Eesti emigrandist Peeter Majevski resonaatorkitarridega saadakse tulemuseks kõvema kangusega internatsionaalne bluusikokteil.

Peale välisartistide on Augustibluusil loomulikult palju Eesti esinejaid. Nende nimed leiad kavast. 

KAVA

REEDE, 4. august

Africa Pubi terrass (Tallinna mnt 1)
15.00 ENN VEI BLUES BAND (EST)

Rootsituru kohvik (Karja 3)
16.00 HILBERT’S PROBLEM (EST)
17.00 QUEEN OF SPADES (EST)

Haapsalu Kuursaal (Promenaadi 1)
17.00 BLUULE (EST)
01.00 JAREK KASAR (EST)

Pealava / main stage @ Piiskopilinnus (Lossiplatsi 3)
18.00 THE SWAMP SHAKERS (LAT)
19.00 DANY FRANCHI BAND (ITA)
20.00 NATHAN JAMES & THE JUMPING CATS (USA/RUS)
21.00 TANEL PADAR BLUES BAND (EST)
22.15 DUKE ROBILLARD (USA)

Club 56 Blues @ Haapsalu Kultuurikeskus (Posti 3)
01.00 STAATUS (EST)
01.45 JAM SESSION (EST)

LAUPÄEV, 5. august

Haapsalu Kultuurikeskus (Posti 3)
12.00 Workshop: NATHAN JAMES (USA)

Haapsalu Kuursaal (Promenaadi 1)
12.00 EMIL RUTIKU VIKTORIIN (EST)
01.00 ORELIPOISS JAAN PEHK (EST)

Rannarootsi Selveri lava (Rannarootsi tee 1)
13.00 CARLOS UKAREDA & ANDRES ESTNA (EST)

Africa Pubi terrass (Tallinna mnt 1)
13.00 CROSSWOOD (EST)
14.00 PÄRNU BLUESIKLUBI BÄND (EST)

Rootsituru kohvik (Karja 3)
13.00 LARS LEMBERG & LOS RESONATORS (FIN))
15.30 TOMAHAWCK BROTHERS (EST)

Haapsalu raudteejaam (Raudtee 2)
14.00 TINY LEGS TIM (BEL)
15.00 MICKE BJÖRKLÖF & VILLE LEPPANEN (FIN)
16.00 TAMMEPÕLD, ROOTS, TEREP (EST)

Pealava / main stage @ Piiskopilinnus (Lossiplatsi 3)
17.00 LEPATRIINU (EST)
18.00 IVAN BLUES & FRIENDS (UKR)
19.00 THE RIDE (FRA)
20.00 LACHY DOLEY (AUS)
21.15 ROBERT JA IVO LINNA ,,TEINE VÄIKE, TEINE SUUR” (EST)
22.30 ERIC GALES (USA)

Club 56 Blues @ Haapsalu Kultuurikeskus (Posti 3)
01.00 MISS VELVET & THE BLUE WOLF (USA)
01.45 JAM SESSION (EST)

PÜHAPÄEV, 6. august

Haapsalu Kuursaal (Promenaadi 1)
12.00 THE RIDE (FRA)

Villa & Restoran Soffa (Posti 1)
13.00 CARLOS UKAREDA & ANDRES ESTNA (EST)

Jaga seda postitust

1 kommentaar

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri