Jaga seda postitust

Kolmes Balti riigis käib mõisate külastusmäng

24. maist käivitus Eesti, Läti ja Leedu mõisate ja linnuste ühine külastusmäng. Kampaania esimesed nädalad on olnud väga edukad.

Kolme riigi mõisate ühenduste koostöös on 2018. aasta suvel külastamiseks avatud 55 Eesti, 45 Läti ja 31 Leedu mõisa, et tutvustada mõisate võrgu tihedust ja nende omavahelisi seoseid ning tõsta esile mõisate tähtsust kultuuri, majanduse ja oma piirkonna arengu vedurina nii ajaloos kui tänapäevalgi. Mäng kestab 16. septembrini.

Mõisamängu sümboolne avaüritus Eestis oli Raikküla mõisa traditsiooniline Mõisakonverents 24. mail. Seal pandi teele ka külastusmängu sümbol – võti, mis avab uksed põnevate avastuste juurde. Juba avapäeval külastas Eesti mõisaid kümneid lätlasi, avanädalal leidsid tee mõisatesse ka sajad eestlased, tõeline reisihooaeg on ju aga alles algamas.

Kampaania algus oli ajastatud üle-Euroopalise eraomanduses oleva pärandi nädala “Meie maja – teie pärand” tähistamisega.
Mõisate nimekirja ja nende lahtioleku ajad leiate mängu kodulehelt.

Väike väljavõte sel nädalal Eesti mõisates toimuvatest sündmustest:

 • 14. juunil Tartu Linnamuuseumi ja Valdo Prausti ekskursioon Tartu linna mõisatesse
 • Kuni 17. juunini Pulmakleitide näitus Viktor Vassiljevi kogust Keila-Joa mõisas
 • 14.-15. juuni Puurmani mõisa külastuspäev
 • 15.-16. juuni Ajaloolise mööbli restaureerimise töötuba Raikküla mõisas
 • 16. juuni Jarek Kasari kontsert Allikukivi veinimõisas
 • 16. juuni Kontsert Olustvere mõisa viljaaidas, esinejad Ivo ja Robert Linna, Tallinna Kammerkoor
 • 16. juuni Mustlastantsud Anija mõisas
 • 17. juuni Orienteerumise perepäev Luke mõisas
 • 17. juuni Estonian Voices kontsert Luke mõisas
 • 18. juuni Aruküla (Raasiku) mõisa külastuspäev
 • 18. juuni Eduard Tubina sünnipäevakontsert Alatskivi mõisas
 • 20. juuni Tallinna Ooperistuudio Olustvere mõisas
 • Lisaks neile on külaliste ootel mitu mõisa üle Eesti.

Väike väljavõte nädala jooksul Leedu mõisatestoimuvatest sündmustest:

 • 16. juuni Teetseremoonia ja teejoomise etiketi loeng ja sündmus Maskučiai mõisas
 • 16. juuni 1863. aasta ülestõusu juhi Anthony Matskevichi 190. sünniaastapäeva tähistamine Paberže mõisas
 • 16. juuni Leedu Vabariigi taastamise 100. aastapäeva trofeede näitus Alanta mõisas
 • 17. juuni Saulius Petreikise ja ansambli kontsert ja plaadi esitlus Bistrampolise mõisas
 • 17. juuni Kontsert “Üks sõna Leedu” Panemuné lossis.
 • Avatud mitmed näitused ja kümned mõisad.

Nii Baltimaade minevik kui ka tänapäev pakub põnevaid väljakutseid nii kultuuripärandi kui ka kultuuride vaheliste seoste mõtestamisel. Üks intrigeerivaid teemasid on ka mõisate saatus 20. sajandil. Varasemad poliitilise jõu kantsid, arhitektuuri- ja kultuurielu pärlid, kuulsate maadeavastajate, kunstnike, kirjanike, teadlaste jt kodud said endale hoopis uue kasutuse, väga paljud jäid aga lihtsalt lagunema. Mõisate taassünd algas tasapisi 1980. aastatel. Nende uurimine ja esimesed suured restaureerimistööd sillutasid teed taasühinemiseks Euroopa kultuuriruumiga 1991. aastal.

Mõisate säilitamisel ja hoidmisel on vaeva näinud nii riigiametid kui ka omavalitsused. Aga ka paljud eraomanikud, kes on panustanud oma aega, raha ja energiat mõisate hiilguse taastamiseks. Tänane väljakutse on taastada mõisa roll kohaliku majanduse ja kultuurielu keskusena vastukaaluks linnastumisele ja maapiirkondade tühjenemisele.

Mõisaomanike eestvedamisel sündisid kõigis kolmes riigis juba 2000. aastate alguses mõisate ühendused, et vahetada teadmisi ja kogemusi ning üksteist toetada. Tänavune külastusmäng on esimene suurem kolme riigi mõisate ühenduse ühine ettevõtmine. Mängu eesmärk on tutvustada mõisaid kui ajaloolist võrgustikku, otsida sarnasusi ja erinevusi ning tutvustada tööd, mis on tehtud meie ühise pärandi hoidmisel.

Külastajatele on avatud nii juba oma suurepärase restaureerimise, muuseumite ja kultuurisündmuste poolest tuntud mõisad kui ka mitmed seni veel avastamata mõisad. Olgu nad siis suured või väikesed, heas seisukorras või alles tõsisema korrastamise ootel. Kõik nad on ajaloo tunnistajad ja igal neist on võimalus mõjutada oma ümbruskonna kultuurilist ja majanduslikku arengut.

Mõisate külastusmäng on pühendatud Eesti, Läti ja Leedu 100. aastapäevale ja Euroopa kultuuripärandiaastale, aga samuti kõigile neile inimestele ja organisatsioonidele, kelle missioon on hoida meie väärtuslikku mõisapärandit.

Mängu korraldab Eesti Mõisate Ühendus, Eesti Mõisakoolide Ühendus, Läti Losside, Linnuste ja Mõisate Ühendus/Latvijas Piļu un Muižu Asociācija ning Leedu Losside ja Mõisate Ühendus/Lietuvos pilių ir dvarų asociacija.

REEGLID:

Mängu eesmärk on kutsuda külastajaid terve suve jooksul võimalikult paljudesse mõisatesse. Kõik mõisad ei ole iga päev lahti. Oluline on lähtuda reisiplaanide koostamisel mõisamängu veebikalendrist. Info avatud mõisate, sündmuste ja sissepääsutasude kohta on mängu kodulehel www.visitbalticmanors.com; https://www.facebook.com/visitbalticmanors/.

Külastajad saavad igast mõisast oma külastajakaardile templi või kleepsu. Külastajakaarte saab alla laadida mängu kodulehelt või mängus osalevatest mõisatest. Kõigi osalejate vahel, kes on külastanud vähemalt 5 Eesti ja 10 naabermaade mõisa, loositakse 28. oktoobril mängu lõpuüritusel auhinnad. Auhindu on mitmes kategoorias ja need panevad loosirattasse osalevad mõisad.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri