Jaga seda postitust

Miks lennukid ei saa kuuma ilmaga õhku tõusta?

Ühendriikides kannatavad miljonid inimesed praegu kuumalaine tõttu. Kalifornias, Nevadas ja Arizonas on temperatuur 50 kraadi lähedal. See on juba nii kuum, et paljud lennukid ei tõuse õhku.

Miks takistab kuumus lendamist? Sellepärast, et lennukitel on kuumaga probleeme õhkutõusmisel ja maandumisel. Ainuüksi esmaspäeval tühistas American Airlines 43 väljalendu. Ja mida kõrgemale õhutemperatuur tõuseb, seda keerulisemaks läheb Ühendriikides lennukiga reisimine.

Lennukid saavad külmaga paremini hakkama kui kuumaga, selgitab CN Traveler. Kuumusega on õhk hõredam, õhk nii-öelda ei kanna.

Kuuma õhu korral väheneb ka lennuki võime vajalikku kõrgust saavutada. Mida raskem lennuk on ja mida rohkem reisijaid ning pagasit see kannab, seda keerulisem.

Väiksematele ja vähemvõimsamate muootoritega lühemaid reise tegevatele lennukitele on ohupiiriks 47,7 kraadi, aga kui temperatuur tõuseb üle selle, peavad ka need väljalende tühistama.

Suurtest lennukitest on enamik Boeinguid võimelised lendama kuni 52,2-kraadise kuumusega, Airbusi piir on 52,7. See on ülemine piir, aga tihtipeale ei minda selle riskini.

Piloodid kompenseerivad õhutiheduse vähenemist sellega, et suurendavad mootori survenäitajaid. Mida võimsam mootor, seda lihtsam on puudujäävat “õhupatja” kompenseerida.

Kui lennuväljal on pikk lennurada, aitab õhkutõusmisel pikem hoovõtt. Kui seda pole, tuleb lend ära jätta. 

Aitab ka see, kui kasutada kergemaid lennukeid või jätta raskel lennukil osa reisijakohti täitmata, et lennuk maapinnalt õigel ajal rattad õhku saaks.

Kuumus on just see põhjus, miks Lähis-Idast ja mõnest Lõuna-Ameerika tavapärasest kõrgemal asuvalt lennuväljalt väljuvad lennud õhtusel või öisel ajal. Siis on õhk jahedam.

Loe selle kohta ka Wikipediast.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri