Jaga seda postitust

Milline on hea seljakott ja kuidas seda nutikalt pakkida?

Seljakoti-maailm on põhjatu. Otsisin pool aastat tagasi omale üle hulga aja uut kotti, mis vastaks neile nõudmistele, millele mu senised kotid ei vastanud. Keeruline oli, aga leidsin.

Lugesin matkafoorumeid ja tootjate veebilehtedele jäetud kommentaare. Uurisin Youtube’is arvustusi, mida on lademetes.

Tulemuseks oli segadus ja peataolek, sest teiste arvamus lähtub võõrast vaatenurgast, mis ei pruugi sinu omaga ühtida. Seega – kotti valides mõtle enda senistele reisidele ja sellele, miks su praegune kott sobimatu on.

Võid ära unustada ka siinsed soovitused, aga kui kas või üks tähelepanek sind aitab, siis on hästi. Poes maast laeni ja seinast seina hinnavahemikus ning eri tegumoega seljakottide ees valikut tehes võib piisatagi sellest ühest asjaolust, mis paneb haarama õige koti järele.

Tihtipeale sa ei pruugigi teada, et su praegune seljakott on halb või keskpärane, kui sa pole seljas kandnud mõnda teist, põhjalikult läbimõeldud disainiga ja heast materjalist kotti. Minuga just nii oli.

Vana, aga armas kott

Murdsin end aastaid kümnete tuhandete kilomeetrite taha seljakottidega, mis polnud selleks kõige paremad. Halvad ka ei olnud, aga harjumusest võtsin igale järgmisele reisile sättides vana koti, sest suurt häda ju temaga polnud. Ühel seljakotil oli juba ka nostalgiline väärtus. Olime koos nagu abielupaar – nii heas kui ka halvas. Kuidas sa siis ühtäkki vannet murrad ning ta uue ja noorema vastu välja vahetad…

Lappasin veebis seljakotitootjate lehekülgi ja tegin raske otsuse – vana armastus läheb pärast 14-aastast kooselu puhkusele. Muide, sel kotil pole ühtegi rebendit või kulumisjälge, aga see ei loe. Võrreldes tänapäevaste kottidega on ta ebamugav.

Jutt käib mitte suurest, vaid keskmise suurusega matkakotist. Korralik suur seljakott, mis mahutab vist 80 liitrit, on mul juba varasemast olemas, kuigi selle ostmisega oli sama lugu. Vana, südamelähedaseks saanud sõber oli mind kaua teeninud, aga kui lõpuks poes uut proovisin, tuli otsus kiiresti.

Käsipagasi mõõt on tähtis

Keskmise suurusega koti all pean silmas seljakotti, mis jääb lennuki käsipagasi suuruse piiresse. Need piirid varieeruvad eri lennufirmadel, aga näiteks Nordical on käsipagasi piirmõõdud 23 x 40 x 55 cm ja raskus kuni 8 kg (economy klassis).

Miks käsipagasi mõõdus kott peab olema hea? Sest lennufirmad on liikumas järjest rohkem sinnapoole, et küsivad äraantava pagasi eest suurt lisatasu. Mõni vähendab äraantava pagasi piirkaalu, et saada lisakilode eest raha, mõni lajatab äraantava koti hinnaks aga sellise summa, mis on peaaegu võrdväärne lennupileti hinnaga.

Odavlennufirmade puhul on viimane variant tavapärane. Pilet ise on odav, aga kui tahad pagasi ära anda, pole see lendamine enam nii odav midagi.

Seega on mõttekas osta endale väga hea seljakott, mis mahutab palju ja funktsionaalselt, aga mille lõplik suurus jääb käsipagasi mõõtude piiresse. Nii hoiad raha kokku. See sunnib sind ka ratsionaalselt reisima ja kaasa võtma ainult hädavajalikke asju.

Aasta alguses tegin paarinädalase reisi Araabia Ühendemiraatidesse ja Jordaaniasse. Lennupiletid sain hea hinnaga just seepärast, et loobusin äraantavast pagasist.

Kogu mu elu oli käsipagasi mõõdus seljakotis. Valisin väga hoolikalt, mida kaasa võtan. Emiraatides oli muidugi soe ja seal polnud sooje rõivaid vaja, ent Jordaanias oli jahe ja vihmane, mis eeldas ka kerget jopet ja kampsunit.

Eriti keeruliseks tegi olukorra see, et mul oli kaasas üks tavamõõdus ja teine väike videokaamera ning nende lisavarustus. Pluss kerge statiiv ja muu pudipadi.

Aga enne oli vaja leida õige seljakott. Suuruse ja funktsionaalsuse osas lähtusin eespool kirjeldatud tingimustest.

Minu valik – Osprey Nebula 34

Maailma juhtivaid seljakotitootjaid on Osprey. Järgnev jutt ei ole nende tellitud reklaam, need on lihtsalt minu kogemused. Ühesõnaga, tegin endale veebis surfates selgeks, et ostan Osprey koti, sest seda soovitasid kogemustega matkajad ja koti omadused ühtisid sellega, mida ühelt healt kotilt eeldasin. Vähendasin nii valikuvõimalust mõistlikkuse piiresse, sest mustmiljon muude tootjate kotti lükkasin kõrvale.

Osprey toodab kotte sisuliselt igaühe jaoks, olgu reisimis- või matkamiskogemus soos, kõrbes, mägedes või vee all.

Valides on kõige lihtsam hakata välistama ja määrata oma kriteeriumid. Kui olin varasemate reisikogemuste põhjal osa kotte välistanud ja lisanud juurde tulevaste reiside tingimused (videokaamera ja -varustus), muutus valik lihtsamaks.

Enam ei aidanud veebilehitsemine. Tuli minna kotti katsuma.

Leidsin Osprey kottide suurima valiku Nõmmelt Matkamaailma kauplusest (Jaama 12). Mainin taaskord, et see pole reklaamtekst, aga pole ka selle vastu midagi, kui Matkamaailm nüüd Reisiportaalile annetuse teeb. Igatahes on seal väikses kõrvaltänavas suur matkakottide valik kõikvõimaliku reisikogemusega inimesele ja kauplusest oli mulle suur abi.

Katsetasin “kuivalt” mitut kotti. Minu jaoks oli oluline, et kott oleks kerge, vastupidav ja funktsionaalne (ju see kehtib iga inimese puhul). Kuna videokaameraga kaasneb palju vidinaid, oli vaja mitut funktsionaalset lahtrit, mis oleks hästi suletavad-avatavad. Tööd on hõlpsam teha, kui iga asi on oma kohal. Kui vaja on kiiresti tegutseda, leiad asjad kärmelt üles.

Kotil pidi olema ka väljaspool kerge statiivi kinnitamise võimalus, käepärases kohas joogipudeli hoidmise koht, sülearvuti lahter ja hulk muid taskuid, kus hoida isiklikke asju ning loomulikult ka rõivaesemeid.

Kui kätte sattus kott Osprey Nebula 34, oli asi otsustatud. See on üks imekott. Tühjana on õhuke, aga kui laadid asju täis, avaneb see lõõtsana üha suuremaks. Kui õigesti kokku lugesin, siis on kotil 14 lahtrit ja taskut. Kott kaalub vaid 900 grammi.

Minu jaoks oli Osprey Nebula 34 probleem pigem selles, et ta jäi hiljem reisile asudes küll ilusti käsipagasi piirmõõtmetesse, aga kuna mul oli kaasas palju rasket kraami (arvuti, kaamera, akud ja akupank, statiiv, väline mälu jms), siis ületasin piirkaalu kahe-kolme kilo võrra. Õnneks ei pidanud seda ükski lennukompanii probleemiks, kuigi kogu aeg oli kirves pea kohal.

Nebula puhul on hea omadus see, et sülearvuti sahtli saab ühe lukutõmbega avada ja sahtli koos arvutiga kotist eraldada. Sahtli alaosa jääb seejuures koti külge. See teeb lennujaamas turvakontrolli läbimise lihtsaks – ei pea arvutit kotist välja urgitsema, vaid piisab luku avamisest ning arvuti on turvakontrolli jaoks muust koti sisust eraldi vaadeldav.

Külmale maale muidugi ainult ühe seesuguse seljakotiga ei reisi, sest rõivad ei pruugi ära mahtuda, aga kui sihtkoht on plusskraadidega, saab Osprey Nebulaga suurepäraselt hakkama. Hind jäi 100 euro piiresse ja olen siiani kotiga väga rahul. Pakun, et kui jätkan harjumusespärases tempos reisimist, siis lähima 5 aasta jooksul ei juhtu selle kotiga midagi. Seega on see mõistlik investeering.

Kuidas pakkida kokkuhoidlikult?

Seesuguse piiratud mõõtmetega kotiga reisides kaasneb üks oluline asjaolu. See pole sugugi vähetähtsam kui kott ise – õige pakkimine.

Tegelikult ei tea ma siiani, kuidas suutsin viimasel reisil kogu oma kraami kotti ära mahutada. Võtsin kasutusele kõikvõimalikud ruumi kokkuhoiumeetodid. Kõige lihtsam moodus rõivaste puhul on asjade rullikeeramine. Jõuga. Nii et riide vahele ei jää õhku. Ka sokid tuleb keerata sõrmejämeduseks jupiks.

Kui riideid jõuga rulli ei keera ja lapid need kõik eraldi ja lõdvalt kokku, siis see võib aidata koti sisu süstematiseerida, aga ruumi see kokku ei hoia. Iga riideese volt ja sinna vahele jäänud õhk on ruumikaotus. Kui tähtis on viimne kui sentimeeter, siis kasuta pakkimisel jõudu.

Kui kotis on jalanõud, tuleks need täis toppida. Kas sokke või ükskõik mida muud, mis neisse mahub. Kõik, mis on õõnes, tuleb täis toppida või tühjaks suruda.

Selleks, et kotist asju kiiresti üles leida, tasub need süsteemselt ära jagada. Veel parem, kui nii-öelda ühe teema asjad on veel eraldi väiksemas kotis. Seesugused kotid on matkapoodides saadaval. Osa kotte on veel ka sellised, millest saab õhu välja imeda, mis aitab päris palju ruumi võita.

Pakkimise nippe ja nipikesi on veel, mõned neist on leitavad allolevaist videodest.

Kuidas rõivaid nutikalt kokku rullida:

Kuidas pakkida kohvrit:

Kuidas pakkida süsteemselt, et asju oleks lihtne kotist üles leida:

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri