Jaga seda postitust

Millised on Eesti kõige popimad sihtkohad ja miks neid hinnatakse

Tripadvisori kasutajate 2017. aastal andmete põhjal selgub, milliseid paiku turistid Eestis külastavad. Populaarsuse edetabelit juhib arusaadavalt Tallinn, aga mõne piirkonna populaarsus on üllatuslik.

Pealinna järel on turistide seas külastatavuse populaarsuselt teisel kohal Pärnu ja kolmandal Tartu. Kui võtta arvesse see, et Tartu on suuruselt teine linn, siis on suhteliselt väiksele Pärnule teisel kohal olemine suur asi. Samas tuleb arvestada, et Tallinnast Pärnusse saamine on lihtsam ja kiirem (enamiku välisturistide esimene peatuspunkt Eestis on Tallinn, kust nad edasi reisivad).

Rahvaarvul polegi selles edetabelis mingit tähtsust. Turismi puhul on oluline asukoht ja teenused. Teenuse hind muidugi ka, aga siis peab olema midagi, millele hinda määrata. Peab olema teenus.

Seega pole imestada, et rahvaarvult kolmas linn Narva on edetabelis alles kuuendal kohal. Tallinnast Narva on pikalt sõita. Ju mõjutab osa turistide otsust, kas sõita piirilinna või mitte ka see, et see on just see – piirilinn. Maailmas on rahvaid, kes kardavad Venemaa lähedust. Venemaalt bussi või autoga saabuvad turistid panevad esimesena jala maha just Narvas, aga nii palju Vene turiste pole, et see mõjutaks Narva kohta üldises edetabelis.

Nagu öeldud, kolmandal kohal on Tartu. Neljandalt kohalt leiab aga Kuressaare. Üllatus või mitte? Pigem ei, aga arvestades eelnevat juttu sihtkoha kaugusest, siis jah. Kuressaare pole mitte ainult kaugel, vaid veel ka mere taga. Ajaliselt Tallinnast palju kaugemal kui Tartu või Narva.

Kuressaarele on meretagune olemine pluss, mis turiste sinna just meelitabki. Ja muidugi toredad inimesed, ilus loodus, puhtus… ja sada muud asja. Ning spaad. Kuigi Tripadvisori edetabelist ei selgu, mida turistid sihtkohas tegid, võib arvata, et Saaremaa puhul on tähtis terviseturism ja soomlased. Põhjanaabreid käib seal palju ja neid on palju ka Tripadvisori kasutajate hulgas.

Kuressaare järel viiendal koha on Haapsalu. See on kõva koht napilt 10 000 elanikuga linna jaoks. Tegelikult on Haapsalul potentsiaali olla isegi Tartust eespool ja miks mitte ka Kuressaarest. Mis on Haapsalu plussid?

Tallinnast on sinna ainult 100 kilomeetrit. Seega pole transport probleem, ja kui kunagi hakkaks veel ka rong käima, siis oleks see turistide jaoks suur pluss.

Haapsalus on spaad, nagu ka Kuressaares ja Pärnus. Spaakohti on vähem, kui nimetatud linnades, aga arvatavasti tuleb neid aja jooksul juurde.

Haapsalu linn on väga ilus ja meeldib ka Soome turistidele. Neid käib Haapsalus vähem kui Kuressaares, aga mitte oluliselt vähem. Suvine Haapsalu on praeguseks muutunud seesuguseks magnetiks, mis ilmselt ei tõmbagi enam niipalju välismaalasi kui pigem eestlasi. Igatahes potentsiaali on kõvasti, seda enam, et Läänemaa loodus ei jää millegi poolest alla Saaremaale. Sõitke mööda lääneranniku teid – see nagu muinasjutt. Nõvalt, Noarootsi, Ridalasse, Martnasse, Lihulasse, Hanilasse… Ja jõuategi Virtsu, kust saab Saaremaa praamile.

Tripadvisori edetabeli kuuendal kohal on Narva ja seitsmendal Rakvere. Rakvere võiks olla Narvast eespool. Peamiselt pealinna ligiduse tõttu. Rakvere on mõnus koht. Linnus on, teater on, veekeskus on, ja kui häda on, siis ilmselt saab sealsamas lähedal elavalt Oleg Grossilt ka helikopterit laenata. Seegi atraktsioon.

Kaheksandal kohal on tohutu turismipotentsiaaliga Otepää. Jällegi – Tallinnast kaugel, aga siseturistide seas kindlasti popp koht. Siseturiste on Tripadvisori kasutajate hulgas aga vähe ning nende käimised ja arvamused ei pääse mõjule. Otepää võiks aga olla palju populaarsem reisisihtkoht.

Üheksandalt kohalt leiab Viljandi. Linnuselinn, Hansalinn, järv, pärimusmuusika festival – tõmmet peaks justkui olema, aga ju jääb midagi puudu. Ühest suurest ja tuntud festivalist jääb muidugi väheks ka. Kaugus Tallinnast võib olla miinusmärgiga argument. Samas midagi suurt, mis välisturistil peaks silmad põlema panema, kui ta valib kõigi Eesti linnade vahel, Viljandis vist pole. Mis ei tähenda, et Viljandi poleks ilus või lihtsalt mõnus paik. On, aga mingi “see” on puudu.

Viljandi järel on kümnendal kohal Võru. Võrus pole arhailist ja suure looga linnust või mõnda muud sellist jalustlöövat objekti. On järv ja väga kaunis järveäärne puhkeala. Väga. On rahu ja vaikus, aga on ka pikk distants Tallinnast, vähe hotellikohti, vaatamisväärsusi. Kaunis loodus ise on vaatamisväärsus, ent seda on ka mujal. Võru ei saagi ilmselt võtta ses edetabelis mitte linnana, vaid piirkonnana. Võru ümbruses on nii palju nautida, et võtab jalust nõrgaks. Kui vaid need turistid sinna kohale saaks.

Millest aga selle edetabeli puhul kahju on, on see, et seal kaugel-kaugel Hiiumaa. Kärdla on alles üheksateistkümnendal kohal. Hiiumaa puhul otsiks põhjust küll halvas ligipääsetavuses ja sõiduaja pikkuses. Halbade asjaolude kokkulangevusel (praami- ja bussiajad) võib juhtuda, et Tallinnast Kärdlasse sõidab kauem kui Riiga (kui natuke liialdada).

Miks turismiarendajad peaksid Tripadvisori kasutajate arvamusi arvesse võtma? Sest see on maailma enimkülastatud turismiveebilehtede seas teisel kohal. 38 miljonit unikaalset kasutajat ühes kuus on arvamusplats, mis loeb ja mis näitab statistiliselt palju.

Eesti piirkondadele antud hinnangud muutuvad kindlasti lähikuudel, sest suveaja reisisihtkohad on teistsugused kui tänavu esimese kolme kuu omad. Mõni piirkond ja linn edetabelis kerkib, mõni langeb.

Jaga seda postitust

1 kommentaar

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri