Jaga seda postitust

Norra võib loobuda 54 miljardi eurose varanduse kaevandamisest

Norra lofoten

Lofoteni vaade. F: Pixabay.com

Sellist varandust sooviks iga riigi valitsus, ka Norra, aga lihtne selle kättesaamine olema ei saa. Jutt käib loomulikult naftast.

Augusti alguses korraldasid keskkonnaaktivistid ja kohalikud kalurid ühel Lofoteni arhipelaagi saarel nädala jooksul protestiaktsiooni. See oli hästi ajastatud – septembris on Norras parlamendivalimised. Riigi kaks peamist erakonda – tööpartei ja konservatiivid – soovivad, et Lofoteni ümbruses loobutaks naftakaevandamise keelust, mis kehtib 2001. aastast.

Lofoteni arhipelaagi ümbruses peidab maapõu umbes 1,3 miljardit barrelit naftat, mille väärtus on praeguse hinna juures ligi 54 miljardit eurot.

Valitsuse soov nii suur maardla kasutusele võtta on mõistetav – Norra naftatootmine on viimase 15 aasta jooksul ligi poole võrra vähenenud ja peaks 2019. aastaks vähenema veel 11%. Valitsuse hinnangul tuleb Lofoteni maardla ühel hetkel kasutusele võtta.

Paljud eksperdid aga leiavad, et seda ei tohiks teha. Economist uuris, miks ei tohiks.

Lofoten - Sakrisøya

Puhas loodus oleks ohus

Üks põhjus on keskkonnakaitse. Lofoteni ümbruses on maailma suurim külmavee korallrahu ja maismaal pesitseb Euroopa suurim merelindude koloonia.

Umbes 70% kogu Norra vetest ja Barentsi merest püütavast kalast toitub Lofoteni ümbruses. See on ka vaalade ja hüljeste tähtis toitumisala.

Aktivistide hinnangul ei lähe Lofoteni maardla avamine kokku Norra põhimõtetega, mis on allkirjastatud Pariisi kliimaleppes. Selle kohaselt peaks kaks kolmandikku praegusest fosiilsete kütuste reservidest jääma maapõue.

Drone panorama in Lofoten

Miljon turisti

Majanduslikud argumendid räägivad samuti kaevandamise vastu. Lofoteni ümbruses on vähe taristut ja selle loomine nõuaks tohutut investeeringut. Naftahinnad võivad jääda pikaks ajaks madalaks. Lisaks minnakse Euroopas, Norra peamisel müügiturul üha enam üle taastuvenergiale.

Naftapuurimine lööks valusalt ka Norra turismitööstust. Igal aastal külastab Lofoteni arhipelaagi miljon turisti, kes imetlevad sealset puutumata loodust.

Lofoten Mountains

Kui maardla avatakse, jäävad merre ehitatavad naftapuurtornid rannikult vaadates hästi nähtavast. Enamik Norra praegustest puurtornidest on sadade kilomeetrite kaugusel ega riku looduslikku vaadet.

Sel kuul avaldas ajaleht Dagbladet rahvaküsitluse, mis näitas, et ligi pool Norra elanikest jätaks maardla praegu avamata, et vähendada süsihappegaaside emisiooni.

Lofoten

Riigi suurimad parteid on proovinud aga Lofoteni maardla kasutuselevõttu ette valmistada. Näiteks lubati seal teha merepõhja- ja keskkonnamõju uuringuid.

Kõik võib aga pärast valimisi muutuda, sest hiljutistel kohalikel valimistel sai roheliste erakond pealinnas Oslos rahvalt üllatuslikult palju hääli. Kui sama juhtub parlamendivalimistel, aitab see kaasa, et Norra 54-miljardine varandus jääb sinna, kus see praegu on.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri