Jaga seda postitust

Okupatsioonist maha jäänud ehituskunst – vaata kümmet suursugust näidet

Kuna Eestis kestis okupatsioon üle 50 aasta, siis on ka mõned kõige silmapaistvamad ehitised rajatud just sel ajajärgul. Domineeris kaks suuremat arhitektuurivoolu: stalinistlik klassitsism 1940.-1950.-ndatel ja nõukogude modernism aastatel 1950.-1980.

Tähtsamad arhitektuurilised väärtused ongi loodud nendel ajaperioodidel ja vastavalt tolleaegsele stiilile. Kui nimetada neist ainult mõnda, siis võib välja tuua nii Tallinna Laululava, Teletorni kui ka Linnahalli.

Tänu unikaalsele keskaegse ja kaasaegse, kohati lausa euroopaliku arhitektuuri segule oli Tallinn Nõukogude ajal populaarne paik filmivõteteks. Ka suured magalarajoonid Lasnamäe, Mustamäe ja Õismäe tekkisid just sel ajal ning on jäänud arvestatavaks osaks kinnisvaramaastikul tänapäevani.

Okta Centrum

Rapla maakond, Rapla

1977 valminud KEK-i hoone on kui monument nõukogudeaegsele arhitektuurile. Ehitis meenutab maandunud UFO-t. Hoones on kõik kaheksanurkne – nii põhiplaan kui ka isegi prügikastid. Efektne on maja ruumilise peegeldusena näiv kaheksanurkne tii. Hoone arhitektid on Toomas Rein ja Aulo Padar. Nõukogude ajal käidi erilist hoonet uudistamas üle kogu Nõukogude Liidu

LOE EDASI

Kiltsi lennuväli

Lääne maakond, Kiltsi küla

Nõukogude Liidu armee poolt rajatud Kiltsi lennuväli laiub ca 800 ha suurusel alal. Betoonkattega rajad on 2500m pikad, lennukite tarbeks oli 28 angaari. Lennuvälja rajamist alustati 1939 ja kasutati esialgu kuni 1956. aastani, 1969. aastal see rekonstrueeriti. Nõukogude vägede lahkumise järel on lennuväli lagunenud, pärandusena on säilinud vanad lennukiangaarid, kasarmuhooned ja lennurajad. Kiltsi lennuväli on Kaitseliidu Lääne malevale kuuluv maaala. Sisenemiseks lennuvälja territooriumile tuleb võtta luba. (Lahe tänav 17, avatud E-R kl 8-17.) Lennuväljal liiklemisel kehtib kiiruspiirang 50 km/h.

LOE EDASI

Tallinna Linnahall

Harju maakond, Põhja-Tallinna linnaosa

Muinsuskaitseobjektide nimekirjas olev Tallinna Linnahall valmis Moskva 1980. aasta suveolümpiamängudeks. Huvitava hoonekompleksi välisilme meenutab iidseid maiade püramiide ning vanu Rootsiaegseid bastione, mis ümbritsevad Tallinna vanalinna. Keskuse mereäärne asukoht, ligidus sadamale, 4200-kohaline vaatesaal, jäähall ja kohvikud muutsid hoone linnarahva seas nii kultuuriliselt kui linnaruumiliselt tähtsaks. “Linnahall jääb talveunne” – nii öeldi viimasel üritusel detsembris 2009. Hetkel toimuvad läbirääkimised vaid väljast vaadeldava kompleksi renoveerimisest ja kasutusele võtmisest.

LOE EDASI

Sillamäe linn

Ida-Viru maakond, Sillamäe

Sillamäe linn asub Soome lahe ääres Sõtke jõe suudmes. Tööstuslinna alguseks saab lugeda aastat 1946, mil otsustati rajada põlevkivimaake ümbertöötlev metallurgiatehas, et saada lõpptulemusena uraanioksiide. Selle tööstusharu tõttu oli linn tuntud suletud linnana. Täna saad linnas tutvuda sõjajärgsest ajast pärinevate stalinistliku ajastu hoonetega, klassikaliste alleede ja muuseumidega. Tellimisel pakub Sillamäe muuseum ja Sillamäe muuseumi filiaali ekspositsioon Sillamäe kultuurikeskuses linnaekskursioone.

LOE EDASI

Hiiumaa Militaarmuuseum

Hiiu maakond, Tahkuna küla

Hiiumaa Militaarmuuseum asub endises Tahkuna piirivalve­kordonis. Muuseumi uhkuseks on rannakaitse­suurtükkide raudade kogu – esindatud on 180 mm, 130 mm ja 100 mm suur­tüki­rauad. Väli­ekspositsioonis on soomus­transportöörid BTR-70 ja BRDM-2, ZIL-157, GAZ-66 jt autod, tsiviilkaitse­varjend, piirivalve­kaater, mere­miinid, tankitõrje­suurtükk, piirivalve vaatetorn, radari- ja raadiomastid. Muuseumi peahoones on oma algsel kohal  merevaatlus­radar. Eksponeeritud on suurtüki­mürske ja mürsu­kesti, kiivreid, mütse ja vormi­riietust, side­vahendeid ja tsiviilkaitse varustust.

LOE EDASI

Original Sokos Hotel Viru

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Original Sokos Hotel Viru asub Tallinna südames, keskaegse vanalinna väravas. Hotelli naabruses asuvad mitmed kontserdipaigad ning kaubandus- ja meelelahutuskeskused. Hotellist on otseühendus linna trendikaima kaubanduskeskusega Viru Keskus, kus on üle 100 teenusepakkuja.

LOE EDASI

Kosmonautika Puhkekeskus

Pärnu maakond, Penu küla

Otse mere kaldal, endises legendaarses “Vzmorje” puhkekeskuses, veedad kõige päiksepaisteliseima suvepuhkuse Eestimaal. Teenekate kosmonautide ja teadlaste suvituskohaks valiti omal ajal uuringute tulemusel paik, kus paistab kõige rohkem päikest kogu NSVL läänerannikul. Apartement-tüüpi majutus on ideaalseks suvituskohaks peredele või väiksematele seltskondadele.  Lisaks perepuhkusele saab meie juures korraldada ka suvepäevi ja seminare koos toitlustamisega. Väiksemate ürituste tarbeks on võimalik rentida eraldi saunamaja.

LOE EDASI

Kino Sõprus konverentsiruum

Harju maakond, Kesklinna linnaosa

Vanalinnas asuva kino Sõpruse hubane saal on sobilik seminaride, koolituste, firmapidude, privaatsete filmiõhtute ja teiste eriürituste korraldamiseks. Tallinna vanimas repertuaarkino saalis on 210 mugavat, teatristiilis istet, kaasaegne tehnika, suur ekraan, kvaliteetne helisüsteem, traadita internetiühendus ning kinobaar. Hubane atmosfäär, sõbralik kollektiiv ning paindlik hinnapoliitika aitavad tagada ürituse õnnestumise.

LOE EDASI

Viinistu Kunstimuuseum

Harju maakond, Viinistu küla

Väikeses rannakülas Viinistul võid külastada Kunstimuuseumi, mis asub vanas kalatöötlemise külmhoones. Viinistu Kunstimuuseumis saad nautida sadade eesti kunstnike loomingut läbi aegade ehk ligi 1000 Eesti kunstiteost alates baltisaksa aegadest ning Pallase koolkonnast kuni tänapäevaseni välja. Ülevaatliku kunstikogu omanikuks on Jaan Manitski. Vanades veemahutites ehk nn tünngaleriides pakuvad silmailu ja tekitavad emotsioone vahetuvad näitused. Hea teada: hooajaliselt toimuvad ka teatrietendused ja saab kuulata kontserte.

LOE EDASI

Villa Andropoff

Pärnu maakond, Valgeranna küla

Villa Andropoff on looduskauni asukohaga puhkekeskus mere ääres, mis sobib ideaalselt perepuhkuseks, firmaüritusteks, tähtpäevade pidamiseks ja ka privaatsust ning romantikat otsivatele külastajatele. Majutuseks on kahekohalised toad ridaelamus ning 3-4 toalised apartemendid. Argielu unustamapanev keskkond, hingekosutav männimets, imeline liivarand – see on paradiis neile, kes armastavad loodust!

LOE EDASI

Allikas: Puhkaeestis.ee
Avafoto: Sillamae: F: Vladimir Šurmin

Jaga seda postitust

1 kommentaar

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri