Jaga seda postitust

PSÜHHIAATRID: Donald Trump on paranoiline ja ei sobi riiki juhtima

Vene miljardäri Aleksandr Lebedevi omanduses olev veebis ilmuv briti ajaleht Independent kirjutas, et USA president Donald Trumpil on “ohtlik vaimne haigus” ning ta ei sobi riiki juhtima. Seesugusele järeldusele tulid Yale’i ülikoolis peetud konverentsil psühhiaatrid.

Vaimse tervise eksperdid väitsid, et president Trump on paranoiline. Nad märkisid, et see on nende eetiline kohus hoiatada Ameerika avalikkust ohtude eest, mida Trumpi psühholoogiline seisund riigile kujutab.

Eelmisel neljapäeval Yale’i meditsiinikoolis peetud konverentsil ütles praktiseeriv psühhoterapeut ja õppejõud dr John Gartner: “See on meie eetiline kohus hoiatada avalikkust Donald Trumpi ohtlikust vaimsest seisundist.”

Gartner, kes on ka kümneid vaimse tervise asjatundjaid ühendava organisatsiooni “Duty to Warn” (otsetõlkes “kohustus hoiatada”) liige, ütles, et presidendi avaldus tema ametissepühitsemise tseremoonia rahvahulga kohta oli ainult üks paljudest viidetest suuremale probleemile.

Mäletatavasti süüdistas Trump meediakanaleid tahtlikus valetamises tema ametisseastumisel osalenud inimeste arvu kohta. Trumpi hinnangul tuli ametisseastumist vaatama rohkem kui miljon inimest.

Väljaanne Politico teatel näitasid varasemast väiksemat rahvahulka lisaks fotodele ka näiteks metrookasutajate arv, mis oli kõrgem nii 2005., 2009. ja 2013. aasta inauguratsioonitseremooniate kui ka näiteks Trumpi-vastase Naiste marsi ajal.

Karmid sõnad

Gartner märkis, et Trump tõestas oma esimesel presidenditööpäeval kogu riigile, et lisaks paranoilisusele, endale asjade ettekujutamisele ja suurustavale mõtlemisele on ta valetaja ja nartsissist.

Yale’i psühhiaatriaosakonna professori assistent dr Bandy Loo ütles konverentsil, et nagu mõned prominentsed psühhiaatrid on märkinud, on toas elevant (pidades silmas Trumpi vaimset tervist, milles justkui kaheldakse, aga keegi ei ütle seda välja). “Arvan, et avalikkus hakkab asjast aru saama ja sellest laiemalt rääkima,” lisas ta.

New Yorgi ülikooli psühhiaater, professor James Gilligan rääkis konverentsil, et on töötanud ühiskonna kõige ohtlikumate inimestega, kaasa arvatud tapjate ja vägistajatega, juhtinud vaimse tervise programme vanglates, ning ta on veendunud Trumpi ohtlikkuses.

“Olen töötanud tapjate ja vägistajatega, tunnen inimese ohtlikkuse miilide kauguselt ära. Sa ei pea olema selles ekspert ja õppima 50 aastat nagu mina, et ära tunda selle mehe ohtlikkust,” lausus ta.

Dr Gartner algatas sel aastal veebipetitsiooni, kutsudes üles eemaldama Trumpi ametist, väites, et “ta on psühholoogiliselt võimetu täitma kompetentselt presidendiülesandeid”. Petitsioonil on praeguseks 41 000 allkirja.

Kõik pole nõus

Konverentsil väljaöelduga pole nõus kõik psühhiaatriaringkonnad. Osa eksperte on viidanud Ameerka Psühhiaatri Ühingu reeglile (nimetatakse “Goldwateri reegliks”) , mis sätestab, et psühhiaatrid ei tohi avaldada professionaalset arvamust inimeste kohta, keda nad pole isiklikult uurinud.

Psühhiaatrite avalduse on hukka mõistnud ka vabariiklased, kaasa arvatud Connecticuti Vabariiklaste partei esimees JR Romano, kes süüdistas gruppi arste ja teadlasi “eetiliste normide aknast välja viskamises sellepärast, et nad ei suuda leppida valimistulemustega”.

Vastates kriitikale, ütles dr Gartner: “Arvamus, et pead kedagi diagnoosi määramiseks isiklikult küsitlema ei oma tegelikult mõtet. Uuringud näitavad, et psühhiaatriline küsitlemine on statistiliselt kõige vähem usaldusväärne moodus panna diagnoos.”

Yale’ülikooli pressiesindaja teatas, et dr Gartner oli konverentsile kutsutud aktivist ega olnud tegelikult ametlikult pidanud esinema. Samuti ei esindanud tema teemaasetus ülikooli vaateid.

Kuidas see reisimisega seotud on?

See küsimus võib tõepoolest tekkida, aga kui arvestada võimalusega, et ühe suurriigi juht on vaimselt tasakaalutu, siis mõjutab see kindlasti ka reisijaid, kes ületavad USA piire. Aeg on juba näidanud, et Trumpi otsused on põhjustanud USA piiril suurt segadust. Mis ei tähenda, et Trumpi senised otsused olekski tehtud meeltesegaduses. Selle kohta pole ühtki tõendit.

Avalehe foto: Illustratsioon Donald Trumpist. F: Pixabay.com

Jaga seda postitust

1 kommentaar

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri