Jaga seda postitust

RAHA VS TEADUS: Hiinas valminud maailma suurima raadioteleskoobi tööd segavad miljonid turistid

Vahel juhtub nii, et turismiedu segab teadlasi. Nii juhtus Hiina kõrvalises Guizhou provintsis, kuhu ehitati maailma suurim raadioteleskoop, aga mille tööd segavad turistid.

Teleskoop ehitati kõrvalisse mägisesse piirkonda sellepärast, et seal ei sega seda inimtegevusega kaasnev elektromagnetväli.

Mägede vahele sobitatud 500-meetrise läbimõõduga teleskoop aitab teadlastel avastada ja uurida kosmosest saabuvaid signaale. Muuhulgas loodetakse leida nii märke teistest tsivilisatsioonidest, aga see pole peamine eesmärk.

Tohutu raadioteleskoop otsib huuhulgas maailmaruumist ka neutrontähtede ehk pulsarite kiirgust. Pulsarid pöörlevad väga kiiresti ja saadavad oma ülitugeva magnetvälja (Maa magnetväljast ligi triljon korda suurem) tõttu välja korrapäraseid raadioimpulsse. Kuna elektronid lahkuvad peamiselt magnetpoolustelt, siis on väljuvad impulsid kosmosesse suunatud kitsa kiirtekimbuna, mida raadioteleskop avastada püüabki.

Teleskoop asub looduslikult kaunis kohas ja sinna sobitatuna on teleskoop ise vaatamisväärsus. Ehitis valmis eelmisel aastal, aga tööle hakkas see tänavu septembris ja praegu seda veel seadistatakse.

Meelitab kohale miljoneid turiste

Teleskoobi ehitust alustati 2011. Poole aasta jooksul on käinud selle ime kerkimist ja praegu juba valmis olevat hiigeltaldrikut uudistavad ligi 4 miljonit turisti.

Näiteks 30. mail oli draakonifestivali ajal kõrvalises mägises piirkonnas korraga kohal 200 000 inimest. Hiina turismiasjatundjate hinnangul külastab taldrikut sel aastal kokku 10 miljonit inimest. Enamik neist on siseturistid.

“Sama palju turiste külastab Pekingis Suurt Hiina müüri. Meil on siin uus maailmaime,” märkisid turisminduse esindajad.

Raha vs teadus

Kumb on siis olulisem – kas teadus või riigi areng? Üks toob kasu kohe, teine ei anna otsest kasu, vähemalt mitte käegakatsutavat.

Turistid on toonud Pingtangi maakonda poole aastaga ligi 600 miljonit eurot. Seda on 40 % rohkem kui eelmise aasta sama perioodiga.

Ainuüksi teleskoobi tööshoidmise üks päev maksab üle 50 000 euro, nii et turismitulu aitab seda kompenseerida. Ent milleks kompenseerida teadustegevust, millel pole tulemust, sest turistid segavad ülitundlikku teleskoopi?

Praegu igatahes paistab, et turistidest ei loobuta. Lähikuudel algab provintsi pealinna Guiyangi ja Pingtangi maakonda ühendava kiirtee ehitus. Kaheksarealine maantee hakkab tooma turiste Guiyangi rahvusvaheliselt lennujaamas teleskoobi juurde vaid tunni ajaga.

Elanikud sunniti lahkuma

Eelmisel aastal kirjutas The Guardian, et ühe teadlase sõnul on teleskoop nii suur, et kui see täita veiniga, siis seitsme miljonise rahvastikuga maakera iga elanik saaks sealt endale täita viis pudelit.

Guardian kirjutas ka seda, et teleskoobi ehituse tõttu sunniti teleskoobist 5 km raadiuses lahkuma üle 9000 kohaliku elaniku. Just sellepärast, et nende elutegevusega kaasnev elektrimagnetväli teadustööd ei segaks.

Tulemuseks on aga see, et teleskoobile lähimas, 700 aasta vanuses väikses linnas on juba avatud 46 hotelli ja 100 restorani, et turiste vastu võtta, ja neid ehitatakse veel.

Teleskoobi juurde on ehitatud eraldi vaateplatvormid, kust turistid saavad nautida vaadet. Nüüd aga segavad teleskoobi tööd turistide kaasa võetud seadmed, näiteks nutitelefonid, raadiod ja digikaamerad.

Kuigi 5 kilomeetri raadiuses on seadmed keelatud, seda keeldu eiratakse. Teadlaste soovi kohaselt oleks vaja uurida, kui paljud turistid keelust kinni ei pea.

Pekingi planetaariumi direktor Zhu Jin ütles, et rahva huvi teadusasutuse vastu on tore, aga ülerahvastatus varasemalt isoleeritud piirkonnas – mis oli peamine põhjus, miks teleskoop sinna ehitati – põhjustab lõpptulemusena elektrimagneetiliste reostust.

“See võib mõjutada teleskoobi vaatlustööd,” ütles ta. “Sellele ei ole head lahendust ja võib nõuda kompromissi mõlemalt poolelt.”

Teleskoobi juures töötavad teadlased on igatahes väljendanud turistide pärast oma pahameelt, aga seda pole tehtud avalikult. Eriti häirib neid uus vaateplatvorm, kuhu pääsemiseks müüakse turistidele pileteid. Kohalike võimudega ei julge teadlased aga vaidlema hakata.

“Me mõistame nende soovi majandust arendada ja vähendada vaesust,” ütles üks teadustöötajaist, kes oma nime South China Morning Starile avaldada ei soovinud. Teleskoobi projektijuhile ajaleht kommentaare ei saanud.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri