Jaga seda postitust

REISIPORTAAL HÕFFil: Vaata, kuidas tõlgitakse filmi otse kinoekraanilt

1980-ndate ja 1990-ndate alguses oli Hannes Villemson üks Tartu Video tõlkijaist, kes dubleeris lääne filmide piraatvideoid. Haapsalu õudus- ja fantaasiafestivalil esilinastus dokumentaalfilm sellest perioodist ja tõlkijate tööst. Villemson demostreeris, kuidas käib Naked Gun filmi tõlkimine otse ekraanilt. 

Videofilmide Eestisse toomise ja eesti keelde tõlkimise eest hoolitses “džungliseaduste aegu” Tartu Video. Sellest filmikeskusest levisid filmid videolaenutustesse üle Eesti ning need eestikeelsete tõlgetega filmid olid ülipopulaarsed (neid eelistati venekeelsetele nohuse ninahäälega tõlgetele).

Lauri Rõuk, Hannes Villemson ja Endel Valdas olid kolm Tartu Video tipptõlkijat, keda videofilmide austajad mäletavad siiamaani. Põnev, et tihtilugu küsiti laenutustes filme mitte staarnäitlejate, vaid hoopis Tartu Video tõlkijate järgi. Mehed tegid suurepärast tööd ja rikastasid ka tublisti eesti keelt – näiteks “yoghurt” ja “compact disc” olid meile täiesti tundmatud mõisted kuniks nende filmide kaudu saime aimu, mis asi see jogurt ikkagi on.

Just eeskätt videofilmide kaudu jõudis mainitud ajastul läänemaailma elu Nõukogude Liidu aladele. “Rambo” ja “The Terminator” poleks iialgi siin kinolinale jõudnud, kui just poleks olnud Tartu videokino Thaliat (mille rajas Tartu Video looja Rein Rosenberg).

Videokino oli esimene omalaadne Nõukogude Liidus ning eeskujuks sai ühe filmilevitajast koostööpartneri videokino Soomes – videolaenutus, videokino saal, videotoad, oma kohvik, vastav kujundus.

Rein Rosenberg võttis enda vedada ka Tartu südalinnas Athena ja Varia kinod, kus samamoodi Tartu Videos tõlgitud-pealeloetud filme näidati. Eeskuju võeti ka mujal Eestis, kus need samad videofilmid erinevates saalides ja suuremates videotubades publiku ette toodi.

See oli aeg, mil sünnipäevaseltskonnad maandusid teleka ette ning õhtu jooksul vaadati üheskoos ära ports kassette, laenutustes olid pikad järjekorrad, videolaenutustes lindistati ka koduse videokogu jaoks suurtes kogustes filme, mida hiljem üha uuesti ja uuesti üle vaadati ja ikka oli põnev.

See on nostalgiline ajastu, mille kohta pole laiemalt midagi säilinud. Pärast autorikaitse tegevuse aktiviseerumist hakati laenutusi sulgema, kassetid hävitati, täna on vähestel olemas töökorras videomakk, aeg on teinud vanadele kassettidele liiga, kunagiste videokeskuste majad hävivad või lammutatakse. 2016. aasta juulis tootis Funai maailma viimase videomaki…

Allikas: HÕFF

• Vaata ka videoid HÕFFi avamisest.

Jaga seda postitust

1 kommentaar

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri