Jaga seda postitust

REISIPORTAAL SOOVITAB: Eestist lahkunud Aldo Maksimov peab väiksel Kreeka saarel puhkemaju

Perega Kreekasse kolinud ajakirjanik Aldo Maksimov võtab elu rahulikult ja võimaldab seda teistelgi teha – idüllilisel Samose saarel peab ta loome- ja puhkemaju, kus Eestist tulijad saavad taskukohase hinnaga aja maha võtta.

Ristikivi, Gailiti, Uku Masingu, Mati Undi või Alliksaare maja – niisuguste klassikute nimedega puhkemajad Egeuse mere idakaldal, päris Türgi külje all võtavad kõhu alt kõhedaks – äkki ei sobigi sisse astuda, kui just Tõnu Õnnepalu pole.

Aga kaugel sellest. Aldo juurde on kõik oodatud. Ise pole veel Samosele jõudnud, kuid tegin tema veebilehel korraliku inventuuri.

Samose saare kalur. F: Pixabay.com

Ristikivi maja

Samose saar on mõnus puhkusepaik. Igaüks saab Aldo veebilehelt või mujalt netist selle kohta ise uurida, aga puhkemajade juures meeldib eelkõige nende lihtsus. Vaadake näiteks seda Ristikivi maja. Valgete seinte ja sügavsiniste detailide kreekalik ilu, valgusküllus, tikanditega laudlinad, imekauni vöödilise tekiga voodi, põrandail pikad värvilised vaibad, kitsas puidust trepp…

Aldo kirjutab veebilehel, et Ristikivi maja asub 1100 elanikuga Marathokamposes, rikka ajaloo ja kuue kirikuga külas. “Just sellises, nagu te vaimusilmas ehk üht vana pitoreskset kreekalikku küla ette kujutate,” märgib ta. “Tänavate rägastike, väikeste väljakute, mõnede poodide, kõrtside, väikeste aedade, hanguvate päikselaikude, uimaste kasside ja veniva ajaga.”

Maja on aastast 1826, elanud üle erinevaid aegu, kuid säilitanud suuresti oma algse vormi.

Gailiti maja

Gailiti majja Velanidia külas mahub terve perega puuviljaaia keskele puhkama – lihtne ja praktiline. Kõik eluks vajalik on olemas, taamal meri ja mäed.

Maja on Marathokamposest 4 km mööda käänulist teed, 250 meetrit merest, kivisesse randa saab läbi põllutee ja oliivisalu ning vana jõesängi. Rannas on ootamas rannatoolid ja kanuu.

Ümberringi on hektarite suurune aed, põllumaa, oliivid. Maja tagant algab vana munakivitee loomade karjatamiseks Ormose poolt üles väikeste mägede poole Koumeika suunas. “See on vist kõige rahulikum puhkemaja, kus ma 15 aasta jooksul Kreekas olen olnud,” kirjeldab Aldo Maksimov.

Uku Masingu maja

Uku Masingu maja on Limnionas väikses kalurikülas, mida tänapäeval tähistab suuresti kaljude vahele jääv rand, 3-4 head restorani ning mäeseljale kogunenud hotellid ja majad. Ka elumajad.

“Limnionase ja ümberkaudse kandi loodus on mu väga suur lemmik; see on ka sõnulseletamatu ning just selline, mis teeb Samose eriliseks,” kirjeldab Aldo. “See on roheline, mäe akukartuse ees madala taimestikuga…, puhas, karge, lillerohke, okaspuine, kaljune. See on ka väga erinev sellest, milline on mereäärne maa näiteks Velanidias.”

Mati Undi maja

Teistsugune puhkusepaik onn aga Mati Undi kortermaja. See asub Lääne-Samose keskuses Marathokamposes. Kõrgelt korteri rõdult avaneb vaade merele.

“Asukoht annab väga head võimalused tutvuda kogu saarega, eriti head võimalused aga ringi suumida Lääne-Samose parimates paikades,” tutvustab Aldo Maksimov. “Siit lähedalt algab matkajaile tõus Kerkise mäetipule (1460 m) ning siit on kogu külale, mägedele ning alla merele suurejooneline vaade. Maja on ilus, romantismi sugemetega, uhkeim siinkandis, seest korras ja, puhas ja läikiv.”

Alliksaare maja

Alliksaare maja on suviselt kõige rahvarohkemas kohas, Kampose (öeldakse ka Votsalakia) mereäärses külas. Mereni on majast 150 m ning magamiskohti on majas 4-5.

Maja asub kõrvalisest asukohast hoolimata Kamposes. Maja on roheluses, kuid 100 m eemal kihab suvel elu – baarid, tavernid, poekesed, rand, sigin-sagin. Kõik lüüakse lille aprilli algul ning see kilin-kolin hääbub vaikselt oktoobris. Siis algab külas teistsugune, uimane ja rahulik elurütm.

Mait Vaigu tuba

Veel on valikus Mait Vaigu tuba ehk poolpansion Ormose külas ühele või kahele inimesele. “Ormose küla on Lääne-Samose ilmselt maalilisim elukoht. See on vana kaluriküla, mis on tänaseni säilitanud selle traditsiooni,” märgib Maksimov.

Maja ees on suur madal plaaditud terrass, ca 80 m2, kus lamamistoolis saab lõõgastuda, veini juua, päikseloojangut vaadata. Selleks on kiriku kõrval ka eraldi pink paigaldatud.

Selles majas elab ka Aldo ema. See on hea peatuskoht ka talveperioodil, sest maja köetakse malmahjuga. “Ema maja on alati soe,” märgib Aldo. “Raamaturiiulist leiab eestikeelseid raamatuid, neid on omajagu. Omaette äraspidise väärtuse annab Elisa Elamuse olemasolu TV-paketis. Õues grillahi.”

Hinnad

Vaatasin kõigi majade hinnad üle ja need on väga mõistlikud. Näiteks Gailiti maja saab üürida madalhooajal (10. november kuni 31. märts) kaheks kuuks vaid 650 euro eest. Kõrghooajal on küll kahe kuu hind 1300 eurot, aga Kreeka suvise kuumusega polegi mõtet nii kaua kohapeal olla. Nädala hind madalhooajal on samuti väga odav, vaid 100 eurot. Kõrghooajal 200. Kõigi majade hindu saab vaadata siit.

Samosele Tallinnast otselende ei lähe, aga pisut kombineerides tasub vaev end ära. Kuidas kohale jõuda, sellest saab lugeda siit.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri