Jaga seda postitust

Rooma minnes arvesta, et linn on kuival ja kraanist ei pruugi kogu aeg vett tulla

2000 aastat tagasi võis Rooma tunda uhkust maailma kõige uudsemate akveduktide üle, aga praegu on linn kuival. Selles on oma osa nii laguneval taristul kui ka kliimal.

Kolmandikule linna elanikest keeratakse päevas kaheksaks tunniks vesi kinni. See on ligi kolme miljoni elanikuga linna jaoks pretsedenditu juhtum.

“Rooma võib olla alles algus,” ütles nõustamisfirma Ernst & Young avaliku taristu ekspert Giampaolo Attanasio Washington Postile. “Kui olukord ei parane, peavad ka teised suured linnad kehtestama veekasutusele normid. Väiksed linnad on seda juba teinud.”

Ekspertide sõnul on peasüüdlaseks kliimamuutus. Tänavune kevad oli Itaalias väga kuum. Viimase 200 aasta jooksul on olnud vaid üks kord veel soojem kevadperiood. Kevadine sademete hulk vähenes keskmisega võrreldes poole võrra ja Bracciano järv, millest Rooma osaliselt oma vee saab, kuivab hirmkiiresti – iga päevaga väheneb veetase sentimeetri võrra.

Seepärast pole enam võimalik pumbata järvest vett Rooma. Veefirma ACEA teatas, et elanikke ei saa enam 24 tundi ööpäevas veega varustada.

“Olukord on uskumatu,” lausus Lazio regiooni kuberner Nicola Zingaretti. “Tahaks Donald Trumpi siia kutsuda ja talle näidata, mis juhtub, kui üks ei austa kliimalepet.”

Torustik laguneb

Oma süü on ka taristul. “See on põhjuste kombinatsioon: kliimamuutus on peamine põhjus, aga vee kadumine (Rooma torustikust) teeb asja hullemaks,” lausus Bracciano järve ääres töötav sõltumatu geoloog Alessandro Mecali.

Piltlikult öeldes lekkib linna veesüsteem nagu sõel. Peaaegu pool torudesse jõudvast veest kaob enne sihtpunkti jõudmist, mis on tohutu kadu, eriti põua ajal.

Teatud hulga vee lekkimine on avalikes veesüsteemides tavaline. Näiteks USAs on keskmine vee kadumise protsent 16, aga Roomas on see 44.

Selle põhjuseks on taristu vananemine. Iganenud torustikku remonditakse vähe. Üks neljandik Itaalia veetorustikust on rohkem kui 50 aastat vana. Nende vahetamisele kuluks aega 250 aastat.

“Oleme sellesse punkti jõudnud seepärast, et veefirma ACEA pole piisavalt investeerinud,” lausus veeressursside kaitse aktivist Paolo Carsetti. Tema organisatsioon Forum Movimenti Acqua on veevarustuse valdkonna erastamise vastu ja on eraettevõtjatele ette heitnud, et nad on kasumi suurendamise nimel jätnud investeeringud taristu parandamisse tegemata.

Veefirma ACEA pressiesindaja Massimiliano Paolucci lausus, et torustiku remont algas maikuus, kui ettevõte sai uue juhtkonna. ACEA plaanib tema sõnul aasta lõpuks parandada kogu ettevõtte valduses oleva torustiku, mida kokku 5400 km.

See on väga entusiastlik pakkumine. Tõenäoliselt läheb Rooma veevarustuse normaalseks muutmiseks palju kauem aega ja veeprobleemid ei kao “Igavesest linnast” veel niipea.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri