Jaga seda postitust

Sel nädalal tehakse paljudes ajaloolistes paikades tasuta ekskursioone

Sel nädalal toimuvate Euroopa muinsuskaitsepäevade raames ootavad külastajaid mõisapargid, militaar- ja arheoloogiapärand.

7.-10. septembril toimuvate Euroopa muinsuskaitsepäevade teemaks on sel aastal pärand ja maastik. Tähelepanu keskmesse tuuakse see osa pärandist, mis on oluliselt mõjutanud meie igapäevase keskkonna kujunemist: mõisapargid, militaar- ja arheoloogiapärand.

Nagu tavaks, on ka seekord huvilistele ekskursioone üle terve Eesti. Euroopa muinsuskaitsepäevade avasündmus on 7. septembril peetav seminar “Quo vadis, maastikupärand?”, mis toob kokku kultuuri- ja looduspärandi spetsialiste ühise mõtteruumi leidmiseks.

Selleks nädalavahetuseks külastuskohtadena välja valitud mõisapargid, militaar- ja arheoloogiapärand toovad hästi esile inimese ja looduse koosmõju maastiku kujunemisel. Vanad mõisapargid räägivad eri aegadel moes olnud ettekujutusest maastiku ilust ja selle välja toomiseks kasutatud kujundusvõtetest, mis nüüd on levinud igapäevapraktikatesse.

Linnused, kindlused, bastionid ja 20. sajandi suurte sõdade kaitseliinid on Eesti ajaloo kõnekad maastikulised rajatised ja räägivad sõjapidamisviiside arengust. Arheoloogiapärand laiemalt kannab aga endas maastiku kujunemise mitmekihilisust.

Muinsuskaitsepäevade sündmused toimuvad üle terve Eesti pea kõigis maakondades ja on huvilistele tasuta. Kavas on ekskursioone, avatud uste päevi, seminare ja palju muud põnevat.

Nii näiteks on Hiiumaal huvilistel võimalus osaleda militaarmaastike matkal, mitmes maakonnas ootavad külastajaid äsja värskenduskuuri läbi teinud mõisapargid (Neeruti mõisa park Lääne-Virumaal, Keila-Joa mõisa park Harjumaal) või kus taastamistööd on peatselt plaanis (Uuemõisa mõisa park Läänemaa, Purdi mõisa park Järvamaal).

Arheoloogiapärandiga on võimalus tutvuda Võrumaal, kus arheoloog Tanel Moora tutvustab Võru linna varast ajalugu ehk linna külje all asuvaid Tamula kiviaegseid asulakohti ja sealseid leide.

Muinsuskaitsepäevade sündmuste kava maakondade kaupa.

Muinsuskaitsepäevade sündmuste ajakava:
7. septembril.
8. septembril.
9. septembril.
10. septembril.

Euroopa muinsuskaitsepäevade traditsioon sai alguse 1985. aastal Euroopa Nõukogu eestvedamisel.

Avalehe foto: Mart Mõniste / Puhkaeestis.ee

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri