Jaga seda postitust

Sihtasutus Eesti Maaelumuuseumid ühendab kolme erakordset ja elavat muuseumi

Eestis pole rohkem selliseid liitmuuseume, kus kõikides pakutakse nii harivat programmi, meelelahutust kui ka võimalust kohtuda loomadega. Just niisugused on Tori Hobusekasvandus, Eesti Põllumajandusmuuseum ja C.R. Jakobsoni Talumuuseum.

Sellest aastast on need ühendatud sihtasutuseks Eesti Maaelumuuseumid. Sihtasutuse muuseumid asuvad üle Eesti eri paigus, aga korraga saad nende kohta teavet Touresti messil, mida peetakse 9.-11. jaanuaril Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses. Otsige muuseumide lett üles ja uurige lähemalt.

F: Eesti Maaelumuuseumid

Tori Hobusekasvandus

Ajaloolises Tori Hobusekasvanduse kompleksis elab praegu 25 tori- ja 3 eesti tõugu mära ning tänavu on sündimas 11 varssa – seega jätkub hobusekasvanduses nii tori- kui ka eesti hobusetõu aretus.

Kasvandusel on küll eesti tõugu hobuste aretamisel tähtis roll, kuid Torile on asja ka turistil. Hobusekasvandust tutvustavad ringkäigud jalgsi, ratsa ja hobuvankril. Ratsutada saab ka maastikul ja pidada retke käigus piknikku.

Eraldi hobuprogrammid on õpilastele. Ratsutamistreeningud on üksikisikutele ja gruppidele nii maneežis kui ka välialal.

Hobukasvanduse tänavused ettevõtmised:

 • 24. märtsil on Soomaa ettevõtjate avatud kohvikute päev „Kaks kohviringi ümber Soomaa“.
 • 2. juunil on hobuste sõidu- ja veokatsed.
 • 20. augustil on Tori tõugu noorhobuste üleriigilised näitus-jõudluskatsed.
 • 25. augustil Eesti tõugu noorhobuste finaaljõudluskatsed

Kontakt:

Tori Hobusekasvanduse leiab Pärnumaalt Tori alevikust (Pärnu mnt 10).

Tel +372 5322 9786/ +372 738 3810

Eesti Maaelumuuseumid

F: Eesti Maaelumuuseumid

Eesti Põllumajandusmuuseum

Sihtasutuse teine pärl on Eesti Põllumajandusmuuseum, mis asub Ülenurme rüütlimõisa ajaloolises kompleksis.

Eelmisel aastal avati seal fondihoidla „Avasta ja imesta“ I etapp, mis annab ülevaate maarahva argielu muutumisest 19. sajandi algusest 21. sajandi alguseni.

Avatud fondi keskseks eksponaadiks on valguslaud eestlaste ja baltisakslaste toidutraditsioonide muutumisest.

Audiovisuaalsed materjalid annavad aimu ka sellest, kuidas mõjutasid maarahva eluolu poliitilised sündmused ja agrotehnilised uuendused.

Põllumajandusmuuseum korraldab suurürituste raames ka maarahvalaatasid, kus saab samuti karvaste sõpradega tutvustust teha – laatadel on koduloomad ning saab sõita hobuse või poniga. Loomad elavad ka muuseumis kohapeal.

Põllumajandusmuuseumi püsinäitused kajastavad mesinduse- ja linnukasvatuse-, rukki- ja linakasvatuse ajalugu ning arenguid ja rukki- ja lina kasutus- ja töötlemisviise.

F: Eesti Maaelumuuseumid

Ülevaate saab talurahva veovahenditest, õle- ja kasetohu kasutusviisidest ning põllumajandustehnika arenguloost.

Lisaks püsinäitustele pakub Põllumajandusmuuseum külalisnäitusi. Ja tehnika- ning ajaloohuvilistele on seal üks eriti magus väljapanek  – Põllumajandusuuseumi kogus on Eesti suurim aurumasinate kollektsioon.

Siin on üks näide, mida Põllumajandusmuuseumis teha. Kõikide võimaluste kohta saab teavet siit.

Jalutuskäik hobustega Ülenurme vallas

 • Huvilistel on võimalus ratsutada hobusega Ülenurme vallas koos muuseumi juhendajaga. Programmide pikkus on 30 või 60 minutit. Valikus on eri võimalused:
 • Matk algajale. Võimalus osaleda ühel inimesel korraga. Paar päeva enne matka on vajalik läbida algteadmiste tund, kus selgitatakse hobusega ratsutamise põhimõtteid. Matkale lisandub algteadmiste tunni hind (15€).
 • Matk kogenenud ratsutajale. Võimalus osaleda kahel inimesel korraga.
 • Matk täiskasvanule ja lapsele. Võimalus osaleda ühel lapsel ja ühel täiskasvanul korraga. Kogemuste puudumisel on osalistel vajalik läbida algteadmiste tund paar päeva enne matka. Matkale lisandub algteadmiste tunni hind (15€).

F: Eesti Maaelumuuseumid

Põllumajandusmuuseumi tänavused ettevõtmised:

 • 7. veebruaril ajarännak „Meie oma Eesti riik 24.02.1918“.
 • 17. veebruaril perepäev EV100 tähistamiseks.
 • Perepäevad: „Sissejuhatus kollase koera aastasse“, küünlapäev, jüripäev, emadepäev, suvisted, vanavanemate päev, mardipäev, isadepäev, kadripäev.
 • Haridusprogrammid: Linast linaseni, Hobusega sõbraks, Hobuse jõust hobujõuni, Villakera-kullakera, Sepatöö saladused, muuseumi põllult lauale, Mida sõid ja jõid meie esivanemad?, Puud ja põõsad Ülenurme pargis, Talupere neli aastaaega.
 • Kursused: kokakoolid, sepatöö kursused, puidu restaureerimise kursused.
 • Ruumide kasutus asutustele ja eraisikutele suurürituste, konverentside ja tähtpäevade jm tähistamiseks.
 • Tutvumine taluloomadega: hobused, ponid, lambad, kitsed, küülikud, kanad-kuked, Eesti vutid. Hobu- ja ponisõit ning ratsutamine.

Põllumajandusmuuseumis saavad grupid ettetellimisel ka kõhutäidet. Giidituurid on eesti-, inglise-, vene-, saksa- ja soome keeles.

Kontakt:

Pargi 4, Ülenurme vald, Tartumaa 61714. Tel: +372 738 3810 / +372 5855 6644

Avatud T-P 10-18. Suletud riiklikel pühadel. info@maaelumuuseumid.ee; www.epm.ee.

C.R. Jakobsoni Talumuuseum

Eelnimetatuist pisut teistsugune on Carl Robert Jakobsoni Talumuuseum. Seal tutvustatakse eesti rahvusliku liikumise juhi ja esimese teadliku põllumehe Carl Robert Jakobsoni (1841-1882) elu ja tegevust. Jakobson oli poliitik, rahvavalgustaja ja ajakirjanik.

Loomadest ei pääse selleski muuseumis üle ega ümber. Muuseumi teeb eriliseks tegutsev talu koos karjakasvatuse ja põlluharimisega. Seal kasvatatakse eesti maakarja veiseid, eesti hobuseid, tori hobust, eesti valgepealisi lambaid, kanu-kukki, kalkuneid ja küülikuid.

Teenused, mida Jakobsoni Talumuuseum pakub:

 • Ekskursioonid giidi saatel ettetellimisel Jakobsoni elu ja tegevust tutvustaval püsinäitusel ja territooriumil eesti, vene, inglise ja soome keeles
 • Eesti rahvustoitude pakkumine ettetellimisel
 • Tähtpäevade (sünnipäevade, kokkutulekute, pulmade, sealhulgas jakobsonilik paaripanek) korraldamine
 • Haridusprogrammid: Vastlad talus, Lihavõtted, Suvisted, Sügis talus, Mardi- ja kadripäev, Jõulud talus, Eesti toidu aastaring talus, Puidu kasutamine talus, Talulapse tegemised
 • Talukultuurikooli pärandtehnoloogia õppepäevad
 • Üritused (vastlapäev Mädaras, Sakala tee matk ja -jooks, muuseumiöö, rahvuslik jaanipäev, käsitööpäev, Sakala tee jooks, eesti hobuse päev, lambapäev, talupäev jt)
 • Tutvumine talu loomadega
 • Seminaride korraldamine
 • Käsitöö töötoad
 • Piknikuplatsi rent

Kontakt:

Kurgja küla, Põhja-Pärnumaa vald, Pärnu maakond. Tel +372 445 8171 / +372 5860 0025. Avatud 15. aprillist 15.oktoobrini E-P 10-17; 16. oktoobrist 14. aprillini E-P 10-16. Suletud  riiklikel pühadel. kurgja@maaelumuuseumid.ee; www.kurgja.ee

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri