Jaga seda postitust

SISETURISMI REKORDID KUKUVAD: Vaata, kui edukas oli sinu maakond

Nii Eesti välis- kui ka siseturism võtab aina hoogsamaid pöördeid. Eelmisel aastal suurenes majutusasutustes peatunud inimeste arv 7%, mis on juba hea tulemus, kuid suurt edasiminekut näitab ka see, kui palju eestimaalased kodumaal ringi sõitsid.

Kui majutusasutuste statistika näitab ainult seal olnud ööbimisi, siis tegelikult ööbivad Eestis ringi sõitvad inimesed ka paljudes muudes paikades ja teevad seda usinasti. Näiteks matkates telgis, ühiselamus, tuttavate juures kodus või miks mitte ka autos. Need numbrid koos hotellides ja külalistemajades viibimistega on aukartust äratavalt suured.

Tohutu hüpe

2015. aastal käisid Eesti elanikud ööbimisega sisereisil 2,704 miljonil korral. Mullu oli aga ööbimisega sisereiside hulk suurenenud ligi 3,254 miljoni korrani.

Võrdluseks: suurimas madalseisus oli see näitaja 2011. aastal, mil käidi ööbimisega sisereisil vaid 1,561 korral – see on üle kahe korra vähem kui eelmisel aastal.

Kui vaadata Eesti inimeste ööbimisega sisereiside hulka maakonna kaupa, annab see huvitava ülevaate, mis Eestis toimub. Nii sise- kui ka välisturistide liikumapanevaks jõuks on ajaloolised vaatamisväärsused, loodus, heade puhkepaikade ning hotellide olemasolu, aga olulised on ka sündmused.

Kui sihtpaigas on mõni kontsert, festival, suvelavastus vms ettevõtmine, paneb see rändama kõige rohkem just siseturisti. Ning kui see ettevõtmine on kodust kaugel, jäädakse vahel ööbima.

Näitena võib tuua Viljandi või Hiiu folgi, Haapsalu Augustibluusi, Pärnu Weekendi või mõne muu mitmepäevase festivali ükskõik millises Eesti otsas. Ja katsu sa Haapsalus või Pärnus suvel hotellituba saada – nii ööbitaksegi tuttavate juures, otsitakse kodumajutust või pannakse püsti telk. Tulemuseks on palju suurem siseturismi näitaja kui majutusettevõtete statistika.

Pärnumaa paneb teistel eest

Maakondi võrreldes jääb kahe aasta numbritele otsa vaadates kohe silma, et Pärnumaa on teinud eestlaste ööbimisega reisimise statistikas võimsa edasimineku. 2015. aastal oli Pärnumaa veel 331 100-ga Eestis kolmandal kohal. Mullu aga hüppas esimeseks (490 000), ületades suurelt isegi Tallinna näitajaid (397 000). Tallinnat ja Harjumaad käsitletakse siinses loos eraldi.

Stabiilselt hästi läheb Tartumaal. 2015. aastal käidi seal enim ööbimisega reisidel – 351 000 korral. Eelmine aasta see number suurenes 352 000-ni.

See aga ei hoidnud Tartumaad enam esikohal, sest Tallinn ja Pärnumaa olid edukamad. Tallinnas oli eestlaste ööbimisega sisereise kahe aasta eest 348 100, eelmisel aastal 397 000.

Teiste maakondade “tõusjate” seas on veel Ida- ja Lääne-Virumaa, Saare, Harju-, Võru-, Valga-, Viljandi, Rapla-, Hiiu- ja Järvamaa. Neist edukaim oli Harjumaa (+97 000).

Haapsalu promenaad. F: Ruta Badina Wikipedia

Midagi oli lahti aga kahes maakonnas – Läänemaal ja Jõgevamaal.

Läänemaal käidi 2015. aastal ööbimisega sisereisil 143 000 korral, mullu aga vaid 118 000 korral. Kuigi Haapsalu suvi oli eelmisel aastal tihedalt sündmusi täis, ei aidanud see kokkuvõttes kogu maakonna tulemust parandada.

Jõgevamaa näitajad vähenesid 93 000-lt 88 400-le.

Tänavune aasta on viimane, kui statistikaamet saab maakondade turismitulemusi võrrelda varasemate aastatega enam-vähem reaalselt. Sügisel on kohalike omavalitsuste valimised ja pärast seda jõustuvad nii vabatahtlikud kui ka vabariigi valitsuse algatatud omavalitsuste ühinemised. Näiteks Läänemaal ja Pärnumaal muudab see ka maakonnapiire. Läänemaa jääb ligi kolmandiku võrra väiksemaks ja Pärnumaa selle tüki võrra suureneb. See tähendab, et Pärnumaa turisminäitajad paranevad lähiaastal võrreldes teiste paikadega veelgi rohkem ja Läänemaa muudkui kukub.

Majutusasutuste numbrid

Majutusettevõtetes peatus 2016. aastal üle 3 miljoni sise- ja välisturisti, mis on 7% enam kui 2015. aastal. Suurenes nii sise- kui ka välisturistide arv.

2016. aastal kasutas majutusettevõtete teenuseid 1,3 miljonit siseturisti ja 2 miljonit välisturisti. 2015. aastaga võrreldes suurenes nii sise- kui ka välisturistide arv kumbki 7%.

46% majutusettevõtetes peatunud välisturistidest saabus Soomest, 10% Venemaalt ja 7% Lätist. Võrreldes 2015. aastaga on Soome, Venemaa ja Läti turistide arv kasvanud vastavalt 5%, 8% ja 11%. Samuti saabus rohkem turiste Saksamaalt, Rootsist ja Leedust. Kogu aasta jooksul on suurenenud Aasia riikidest saabunud turistide arv.

Majutusettevõtete teenuseid kasutanud välisturistidest 73% tuli Eestisse puhkama, 21% oli tööreisil ning ülejäänutel oli Eesti külastamiseks muu põhjus. Eesti elanikest oli puhkusereisil 62% ja tööreisil 23%.

Allikas: statistikaamet

Täiendatud:

Kuna kahe aasta Eesti elanike ööbimistega sisereiside võrdlused erinevad piirkonniti üsna palju, palus Reisiportaal statistikaametil selgitada, miks see nii on. Statistikaamet teatas, et tegemist on ameti turismiuuringu andmetega, mis hõlmavad muuhulgas ka reise, kus ööbiti kodumajutuses, autokaravanides, telkimisplatsidel jms.

Turismiuuringu käigus küsitleb statistikaamet aastas ligikaudu 10 000 vähemalt 15-aastast inimest, kes on valitud Eesti elanike seast juhusliku valiku teel. Turismiuuring kogub andmeid inimeste välis- ja sisereiside kohta.

2014.–2015. aasta küsitlusi tehti iga kvartali esimeses kuus ja küsiti kogu eelmise kvartali ehk kolme eelmise kuu jooksul lõppenud reiside kohta. Alates 2016. aastast oli küsitlus iga kuu. Ööbimisega sisereise puudutavad küsimused on eelmisel kuul lõppenud reiside kohta. Näiteks veebruaris küsitakse jaanuaris lõppenud ööbimisega sisereiside kohta; märtsis veebruaris lõppenud reiside kohta jne.

Metoodika muudatuse tõttu ei pruugi 2015. ja 2016. aasta andmed võrreldavad olla. Kui küsiti kolme eelmise kuu reiside kohta ei pruukinud vastajale kõik reisid meenuda, kui küsitakse ühe kuu kohta, siis ilmselt on enamik reise meeles.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri