Jaga seda postitust

Sotsiaalmeedias leviv satelliitfoto Austraalia metsapõlengutest ei ole päris see, mida arvatakse

Austraalia põleb juba pikemat aega ja tulest on haaratud paljud mandriosad. Viimastel päevadel levib sotsiaalmeedias väidetavalt rahvusvahelisest kosmosekeskusest (ISS) tehtud satelliitfoto, mis näitab, justkui oleks ühel ajal tules enamik Austraaliast. Päris nii see aga ei ole ja tegu ei ole mitte foto, vaid töödeldud pildiga.

Tegelikult ei ole see sateliitfoto, vaid 3D-kujutis, mille tegi Anthony Hearsey, kes ongi tuntud seesuguste visualiseeringute tegijana. Hearsey valmistas selle kujutise Austraaliast ja metsatulekahjude ulatusest ühe kuu jooksul NASA sateliitandmete põhjal. Visualiseeringul on kujutatud metsatulekahjud perioodil 5. detsember 2019 kuni 5. jaanuar 2020. Need on nii-öelda korraga pandud ühte hetkesse. See tähendab, et need ei ole ühel ajal põlevad metsad, vaid põlengud, mis on Austraalias olnud viimase kuu jooksul. 

F: anthonyhearsey.com

Anthony Hearsey valmistatud pildi jagamisel on sotsiaalmeedias läinud aga käibele ekslik teave, et see on sateliitfoto ja just nii palju alasid oligi pildistamise hetkel tules. Pildi autor on ka ise seda sotsiaalmeedias selgitanud, märkides, et ei arvanud, et pilti nii palju jagatakse ning eksilik teave kulutulena levib.

See aga ei tähenda, et Austraalia metsatulekahjud poleks katastroofilised ja väga laialt levinud. Olukord on endiselt tõsine ja leevendust praegu ei paista, sest õhutemperatuur on paljudes Austraalia piirkondades väga kõrge ning metsad süttimisohus. 

Autori selgitus:

3D “visualisation” of the fires in Australia, made from NASA satellite data.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri