Jaga seda postitust

Tänasest muutus Eestist autoga välismaale sõitjate elu lihtsamaks

Suve perioodil võetakse ette oluliselt rohkem autoreise ning sageli on segane, mis dokumendid peab kaasa võtma ning millal on vaja rohelist kaarti. Mida tasub teada ja arvestada, seda selgitab IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht Triin Kääramees.

Kui Eestis ei ole vajalik kindlustusdokumente sõidukis kaasas vedada, siis kaugemale sõites tuleks see üle kontrollida. „Üldiselt EL- riikides lihtustab asjaajamist ingliskeelne roheline kaart,“ ütles Kääramees. Tegu on rahvusvahelise vormiga, mis tõendab liikluskindlustuse olemasolu. Roheline kaart teeb välisriigis asjaajamise lihtsamaks ning selle olemasolu vähendab ka arusaamatusi auto kindlustuskaitse osas.

Kas roheline kaart peab olema roheline?

Roheline kaart kehtis seni spetsiaalselt rohelist värvi paberile trükituna ning kui varasemalt pidi sellele füüsiliselt järgi minema või endale postkasti tellima, siis alates 1. juulist on autojuhtidel võimalik see ise välja printida valgele paberile. Uus vorm trükitakse ainult ühele lehele ning pöördel ei ole ka varasemat riikide nimistut.

„Oluline on teada, et uus vorm kehtib vaid trükitud kujul valgel paberil ja ei piisa, kui näitad rohelist kaarti elektrooniliselt,“ rõhutas Kääramees. Enne 1. juulit rohelisel paberil välja antud rohelised kaardid kehtivad endiselt ning neid ümber vahetama ei pea.

Kus on roheline kaarti kohustuslik?

Üldiselt Euroopa riikides rohelist kaarti ei ole vaja kaasa võtta, kuid näiteks Venemaale või Ukrainasse tuleks roheline kaart kindlasti vormistada. Roheline kaart on kohustuslik, kui reisid järgmistesse riikidesse: Albaania, Andorra, Aserbaidžaan, Bosnia ja Hertsegoviina, Iisrael, Iraan, Makedoonia, Maroko, Moldova, Montenegro, Serbia, Tuneesia, Türgi, Ukraina, Valgevene, Venemaa. „Hea on teada, et seoses Suurbritannia lahkumisega Euroopa Liidust tuleb nüüdsest ka sinna sõites kaasa võtta roheline kaart,“ lisas Kääramees.

Mis dokumendid veel kaasa võtta?

Autoga reisile minnes kontrolli üle ka paberimajandus alustades kehtivast juhiloast, sõiduki registreerimistunnistusest ja lõpetades kindlustusdokumentidega. Vaata üle või salvesta telefoni auto- ja reisiabinumbritest. Samuti tasub autoga reisides kaasa võtta rahvusvaheliselt kasutatav liiklusõnnetuse teate blankett.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri