Jaga seda postitust

TEHNOLOOGIA: Kuidas lennujaamades ja golfiväljakutel välgulööke prognoositakse?

Lennufirmade jaoks, aga ka kümneis teistes valdkondades tegutsejaile on eluliselt tähtis teada, kas, kus ja millal lööb välku.

Ütlus “nagu välk selgest taevast” on täiesti põhjendatud, sest välk võib tõepoolest tekkida ei tea kust. Ja seda ette ennustada on keeruline.

Lõuna-Floridas on Thor Guard juba 1976. aastast tootnud äikse prognoosimise tehnoloogiat ja tundub, et see töötab. Muidu poleks nende klientide seas lennukompaniid American Airlines, Delta Airlines, Air Canada ja United. Aga ka kõikvõimalikud teised firmad, asutused ja organisatsioonid, nagu näiteks Fed Ex, UPS, USA merevägi ja kaitsevägi, rohkem kui 700 haridusasutust ja omavalitsust.

Loomulikult on äike ohtlik lennukitele ja lennujaamadele, aga päris oluline on ka spordivõistlustel tagada, et välk ootamatult inimesi ei tabaks. On ju juhtunud, et jalgpallimatši ajal saavad kümned inimesed korraga surma.

2016. aastal tappis välk Norras Hardangeri platoo rahvuspargis rohkem kui 300 põhjapõtra.

2014. aastal tappis välk usuriituse käigus Colombia põhjaosa eraldatud mägipiirkonnas 11 Wiwa indiaanlast. Veel 15 inimest sai vigastada. Enamik ohvritest said teise ja kolmanda astme põletushaavu.

Äike on tõsiseks probleemiks golfivõistluste korraldajatele. Mõnes mõttes on golfimängija nagu välgupüüdja, kes liigub tühjal väljal, käes metallist golfikepp.

Seepärast on Thor Guardi tehnoloogia kasutajate seas ka paljude USA suurvõistluste organiseerijad.

Kuidas see töötab?

Thor Guardi hoiatussüsteem, mis mõõdab elektrostaatilist välja. F: www.thorguard.com

Thor Guardi hoiatussüsteem, mis mõõdab elektrostaatilist välja. F: www.thorguard.com

Thor Guardi veebilehel kirjutatakse, et nende tehnoloogia kasutab keerulist sensorit ja arvutit, et mõõta ja analüüsida atmosfääri elektrostaatilist välja.

Ettevõtte toodetav seade Thorguardian on esimene omasugune. Selle sensor monitoorib pidevalt atmosfääri elektrostaatilist energiat 24 km raadiuses ja arvutab välja potentsiaalse äikselöögi võimaluse umbes 3 km raadiuses. Kui süsteem avastab ohu, annab Thorguardian heli- ja valgussignaali.

Ohuteade tuleb palju minuteid enne äikselööki. Näiteks golfivõistluste korraldavad vajavad etteteatamise aega 20 minutit ja rohkem. Avalikes hoonetes, mis mingil põhjusel on välgu suhtes tundlikud, soovivad hoiatust 8-18 minutit enne võimalikku välgurünnakut. Seda Thor Guard võimaldabki.

Peale selle on Thor Guardil ka mobiilne hoiatussüsteem, mida saab jälgida oma nutitelefoni veebibrauserist.

Kuidas Eestis või ükskõik kus mujal reaalajas äikselöökidega lood on, seda saab vaadata siit.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri