Jaga seda postitust

Telesari “Tšornobõl” tõi turistide massid Leedu tuumajaama uudistama

Paljukiidetud HBO telesari “Tšornobõl” pole mitte ainult Ukraina tuumajaama katastroofipaigas turismile uue tõuke andnud. Ka Leedus asuv Ignalina tuumaelektrijaam on saanud massiliseks turistide külastuspaigaks.

Leedu idaosas asuv Ignalina on sama tüüpi nagu Tšornobõli jaam. Euroopa Liidus rohkem selliseid tuumaelektrijaamu ei ole. Seepärast oli mõistetav, et telesarja tootjad valisid võttepaigaks Ignalina.

Ignalina tuumaelektrijaam 2005. aastal. F: Petr Štefek / Wikipedia

Jaam suleti 2009. aastal, see oli üks Leedu Euroopa Liiduga ühinemise tingimusi.

Euroopa Liit luges jaama kõige ohtlikumaks puuduseks seda, et jaama ümber puudub kaitsekest, mis katastroofi korral hoiaks ära radioaktiivse saasta pääsu atmosfääri. Esimene reaktor peatati 2004. aasta lõpus ja konserveeriti. Teine energiaplokk peatati 31. detsembril 2009.

Jaama peatamise kulude katteks eraldas Euroopa Liit 2009. aastal 820 miljonit eurot.

Pärast sulgemist sai jaamast turismiatraktsioon. Nüüdseks on turistide huvi oluliselt suurenenud ja peaaegu kõik tuuriajad on aasta lõpuni broneeritud. 

Külastajad peavad Ignalinas ringkäigul reaktori juurde ja juhtimiskeskusse kandma katserõivaid ja järgima turvanõudeid. 

Kummituslinn Prõpjat

Telesarja “Tšornobõl” filmiti ka Vilniuses Fabijoniskesi linnaosas, mis on säilinud üsna palju sellisena nagu see nõukogude okupatsiooni ajast jäi. Sealne ümbruskond vastas Prõpjati linnale, mis asub Tšornobõli naabruses ja mis evakueeriti 1986. aastal päev pärast katastroofi. 

Tuntud telesarjade võttepaigad saavad kõikjal maailmas olulisteks turismisihtkohtadeks. “Troonide mäng” tõi kuulsust Põhja-Iirimaale, Islandile, Horvaatiale ja Marokole. Sellega kaasneb ka ülerahvastatust. Näiteks Dubrovnik muretseb liigse turistide arvu pärast ja on kruiisilaevadele külastustele seadnud piiri. 

Allikas: Lonely Planet News

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri