Jaga seda postitust

USA: Schengeni vaba liikumise reeglid teevad Rootsi kergeks sihtmärgiks

USA välisministeeriumi ameeriklastele suunatud reisihoiatuses öeldakse, et Schengeni leppest tuleneva Euroopa-sisese vaba piiriületuse tõttu on Rootsi terrostidele lihtne sihtmärk.

Teade väljastati pärast eilset terrorirünnakut Stockholmis, kui rahvasse sõitnud veok tappis neli ja vigastas vähemalt 15 inimest.

“Rootsis on olnud varem terroriakte ja terrorismioht püsib,” kirjutatakse hoiatuses. “Nagu ka teistes Schengeni riikides, nii saavad terroristlikud grupeeringud ka Rootsi ja tema Lääne-Euroopa naabrite piire ületada anonüümselt. Euroopa riikide valitsused on hakanud tegutsema, et end terrorirünnakute eest kaitsta, kuid Euroopa on endiselt haavatav.”

USA märgib, et terroristid jätkavad Euroopa ohustamist, sest islamivõitlejad naasevad Iraagist ja Süüriast ning kohalike elanike seas võib olla neid, kes on radikaliseerunud või Daeshi propagandast innustunud.

Suurbritannia teatas, et Øresundi piiripunktis Kopenhaageni ja Malmö vahel ning Taanist ja Saksamaalt saabuvatel praamidel on praegu piirikontroll taastatud.

Paljud riigid on oma kodanikke hoiatanud, et nad Stockholmis hoiduks avalikest paikadest, jälgiks operatiivselt teavet edastavat meediat ning kohalike võimude nõuandeid.

Eesti välisminister Sven Mikser avaldas eile kaastunnet seoses Stockholmis olnud rünnakuga.

„Tunnen kaasa elu kaotanute peredele ja sõpradele ning soovin kannatanutele kiiret paranemist,“ ütles Mikser. „Oleme sel kurval ajal mõtteis ohvrite lähedaste ja vigastatutega ning kogu Rootsi rahvaga.“

Välisministeerium ei ole saanud Rootsi ametkondadelt teavet selle kohta, et eestlased oleks Stockholmi kesklinnas toimunud rünnakus kannatada saanud.

Stockholmis viibivatel eestlastel soovitas välisministeerium vältida sündmuskohta ning jälgida kohalike ametivõimude korraldusi. “Samuti palume Stockholmis viibivatel eestlastel anda lähedastele teada, et nendega on kõik korras,” märkis välisministeerium.

Aftonbladetile viidanud Daily Mail kirjutas, et Rootsi politsei on vahistanud 39-aastase väidetavalt Uzbekistanist pärit mehe, kes oli vähemalt neli inimest tapnud veoki roolis. Nelja lapse isa olevat Daeshi toetaja. Ta on Facebooki postitanud Daeshi propagandat ja on like’inud 2013. aasta Bostoni maratoni ajal olnud terrorirünnaku fotosid.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri