Jaga seda postitust

Uued hotellid leevendasid Tartu linna majutuskohtade nappust

 

Reisiportaal uuris Tartu turundusjuhilt Helen Kalbergilt, millised on linna “pudelikaelad” ja kuidas on seis majutuskohtadega.

Helen Kalberg Tartu

Helen Kalberg. F: Tartu linnavalitsus

“Varasemalt oli probleem majutuskohtade arvu vähesuses,” lausus Tartu linnavalitsuse avalike suhete osakonnas turundusjuhina töötav Helen Kalberg. “Probleem tõstatus selgelt suurürituste ajal, kui linnas ei leidunud lihtsalt piisavalt majutuskohti.”

2016. ja 2017. aastal avati Tartus 3 hotelli, 1 hostel ja 1 hotelli juurdeehitus ja see leevendas tema sõnul kindlasti kohtade vähesuse probleemi.

“Raske on praegu veel prognoosida, kas uutest majutusasutustest piisab või oleks vaja veel, sest ERM ja VSpa on Tartu külastajate arvu alates eelmise aasta viimastest kuudest ka märkimisväärselt suurendanud ja tänavune Maamess ja Miss Valentine tõestasid taas, et kogu linn oli n-ö välja müüdud,” rääkis ta. “Kindlasti oli varasemalt puudus ka taskukohasest ametlikust majutusasutusest (Hektor Hostel) ja ma usun, et seda tüüpi majutusasutustele on just eestlaste ja ka lähinaabrite kontekstis Tartus turgu veel küll.”

Põhjus, miks ligi kaks kolmandikku ööbimisega sisereisidel käivatest Eesti elanikest ei kasuta tasuliste majutuskohtade teenust, võib tema sõnul olla selles, et hind pole sobiv, aga samas on eestlastel ka kõikjal tuttavaid, kelle juures peatuda.

“Selle kohta, miks siseturistid suuresti ametlikes majutusasutustes ei peatu, meil konkreetseid andmeid ei ole. Küll aga oli Tartus varasemalt probleemiks suuresti see, et Eesti klient on siiski võrdlemisi hinnatundlik, eriti kui reisitakse koos perega ja puudus vastava klassi majutusasutus,” lausus Kalberg. “Eelmisel kevadel avati Hektor Hostel (hotelli tasemega hostel) ja selle põhjal, kui kiirelt Hektor populaarsust kogus ja kui hea on nende täitumus, võib selgelt öelda, et vastava kategooria majutusasutustest oli Tartus suur puudus.”

Tartu tudengite kevadpäevad 2009. Paadiralli. F: Ivo Kruusamägi / Wikipedia

Tartu tudengite kevadpäevad 2009. Paadiralli. F: Ivo Kruusamägi / Wikipedia

Kuna Eesti on nii väike, et sõpru ja sugulasi jagub üldjuhul Eesti erinevatesse paikadesse, siis kindlasti on tegemist tihti ka teadliku (esimese) eelistusega, pakkus Kalberg. “Erandiks on siinkohal spaapuhkus,” lisas ta. “Ametlikes majutusasutustes ööbimise arvu võtab kindlasti maha ka eestlaste looduslembus ja hästi toimiv RMK võrgustik.”

Eesti majutusasutuste keskmine ööbimise hind on 34 eurot. Kas Eesti üldine hotellide kvaliteet on vastavuses hinnaga?

“Ega hotellidel hinnas rohkem alla tulla võimalik ei ole,” vastas Kalberg. “Tavamajutuse hinnad jäävad ju tegelikkuses oluliselt kõrgemaks, hinna toovad alla spaapakkumised. Kui arvestada keskmise hinna järgi, siis ma ütleks, et kindlasti on hind vastavuses kvaliteediga.”

Kalberg märkis, et tänu soodsatele majutusasutustele turism pigem võidab, sest inimesed reisivad rohkem ja jätavad raha sihtkohtadesse ka siis, kui ööbimised ametlikus majutusstatistikas ei kajastu.

Kodumajutused on tema hinnangul kindlasti hotellidele konkurendiks ja see on nii kogu aeg olnud.

“Kui ei olnud AirBnB’d ja teisi sarnaseid pakkujaid, otsiti muid alternatiivseid lahendusi,” ütles ta. “Tegemist on suuresti ka harjumustel põhineva eelistusega. On neid, kes eelistavad hotelli ja leiavad selleks ka soovi korral vahendid, aga paljude eestlaste jaoks ei ole hotell lihtsalt atraktiivne (liiga steriilne ja igav) ja otsitakse teisi lahendusi nii siin- kui ka sealpool piiri reisides.”

Küsimusele, kuidas peaks Eestis seda paremini reguleerima, et hotellid ei kannataks ja ja kodumajutused saaksid ka tegutseda, vastas Kalberg: “Turismikorraldaja seisukohalt oleks oluline kõigepealt kätte saada majutusstatistika nn mitteametlikest majutusasutustest. Tean, et mitmetes riikides on see juba riiklikul tasandil reguleeritud. Kui tegelikud arvud selged, saab selle põhjal hakata otsuseid langetama, kas ja mida oleks tarvis teha, et turul kõikidele kliente jaguks. “

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri