Jaga seda postitust

UURI LÄHEMALT: Interaktiivne kaart näitab, kus liigub kõige rohkem aktiivsusmonitoriga inimesi

Veebis avaldatud interaktiivne kaart näitab, kui palju mingis maailma piirkonnas kasutatakse kõikvõimalikke aktiivsusmonitore, nagu Fitbit. Nii saab vaadata, kui palju on näiteks Tallinnas aktiivsusmonitoriga jooksjaid või jalgrattasõitjaid.

Aktiivsusmonitori kasutajate teekondadest moodustuvad Global Heat Mapi nimelisele rakendusele helendavad alad. Nii näeb, kus kõige rohkem liigutakse. Mõistetavalt on kõige heledamad alad maanteed, sest aktiivsusmonitori käe peal kandvad (või mobiilis kasutavad) inimesed sõidavad ka autoga.

F: Global Heat Map

Inimeste liikumise teekonnad Tallinnas. F: Global Heat Map

Eesti kohta on huvitav fakt see, et mõnel veekogul on näha palju kalda lähedal ringiratast ümber järve helendavaid teekondi. Näiteks Harjumaal Harku või Tammemäe järvel. See ilmselt ei saa tähendada muud kui jääl uisutavaid või autoga sõitvaid inimesi.

Tervisesportlaste liikumisrajad Tallinnas. F: Global Heat Map

Ka Tiskres, Stroomi ranna lähistel, Paljassaare või Pirita rannikul on tihe liiklus. Seal on pigem sirgjooneline liikumine.

Jüri terviserada. F: Global Heat Map

Kuna kaart ei salvestada liikumist reaalajas, vaid kogumina perioodil 2015 kuni 2017 september, siis on kaardile salvestunud nii suvel ujuvad (osa aktiivsusmonitore on veekindlad), paadi või laevaga sõitvad kui ka talvel jääl liikuvate inimeste teekonnad.

Muudest paikadest joonistuvad selgelt välja terviserajad, seal on helendavad trajektoorid eriti eredad.

Liikumine Tammemäe järvel. F: Global Heat Map

USA baasid saavad avalikuks

Seesugune andmete kogumine võib aga olla problemaatiline. Washington Post kirjutas eile, et see näitab ära kohad, kus asuvad USA sõdurid.

Global Heat Mapi loonud ettevõtte Strava andmebaasi jõuavad satelliidi kaudu ka aktiivsusmonitori kasutavate sõdurite andmed. Iraagis või Süürias on tervisesportlasi vähe ja satelliidikaardid on tumedad, ent mõnes paigas on need kohati silmatorkavad. Näiteks Bagdadis sõjaväebaasides, kus asuvad USA sõdurid.

Sõjaväebaas Bagdadis, kus asuvad USA sõdurid. F: Global Heat Map

Straval on 27 miljonit kasutajat. Nende seas on nii aktiivsusmonitoride kasutajad kui ka need, kes on end registreerinud mobiilirakenduse kaudu.

Veebikasutajad on juba teinud huvitavaid avastusi. Näiteks leidis üks ajakirjanik, et Somaalias Mogadishus arvatava CIA baasi lähedal rannal käiakse tervisejooksu tegemas. Ilmselt teevad seda CIA töötajad, sest kohalike seas aktiivsusmonitorid popid ei ole.

Üks Twitteri kasutaja aga väitis, et leidis tänu kaardile Jeemenis lausa paiga, kuhu on paigutatud raketisüsteem Patriot. Selgusetuks jäi, kuidas täpsemalt.

New Yorkeri ajakirjanik Ben Taub avastas kaardi abil kohad, kus Nigeris Sahelis on Prantsuse sõjaväebaas ja Agadezis USA baas.

“Leidsin isegi baasi, millest ma polnud teadlik – natuke Arlitist (Nigeris) väljas. Ja Nigeri sõdurid ei jookse ringi Fitbiti aktiivsusmonitoridega,” kirjutas ta Twitteris.

Loe pikemalt Global Heat Mapi julgeolekuohust Washington Postist.

Global Heati kaardi leiab siit.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri