Jaga seda postitust

UURING: Nutitelefoni sage kasutus muudab lapse psüühikat halvemuse suunas, aga telefoni päris ära keelata ei maksa

Nutiseadmed võluvad lapsi ja need võivad reisides olla heaks abiliseks. Hiljutine uuring aga hoiatab, et nutitelefone lastele andes tuleb olla ettevaatlik – tuleb hoida tasakaalu.

Reisiportaal kirjutas mullu augustis Sarah Willinghamist, kes on nelja alla seitsmeaastase lapse ema. Naise sõnul arvatakse, et lastega reisimine on stressirohke, kuid ise ta sellega ei nõustu.

Selle ümberlükkamiseks pakkus ta välja mitu nõuannet. Sarah Willinghami soovitus kõlas pikkade lennureiside kohta ja see kõlas nii: võta lennukisse kaasa nutitelefon või tahvelarvuti, isegi, kui lennukis on pardameelelahutus (ekraanid seljatugede sees, kust saab vaadata filme, kuulata muusikat ja mängida lihtsaid mänge). Veendu, et nutiseadmed on laetud ja oled sinna laadinud ka oma laste lemmikfilmid, telesaated ja mängud. See päästab su stressirohkest lennureisist.

Lennukis võib nutitelefonist tõepoolest abi olla, sest lapse liikumisvabadus on lennukis piiratud ja tal on igav. Kui aga jalad maad puudutavad, siis on asjad teistmoodi. Reisiportaal on reisidel märganud, et lastele antakse kätte nutitelefon või tahvelarvuti isegi rannas olles. Täiskasvanu justkui ütleks: mängi, ära ainult sega.

Keskendumisvõime väheneb

Regulaarselt nutitelefone kasutavad lapsed ei suuda pikalt keskenduda ja fokuseerida mitmele tegevusele. Nii märgib Austraalia Infotehnoloogia Assotsiatsiooni professor Yeslam Al-Saggaf, kes juhib Charles Sturti ülikoolis isiksuse ja nutitelefoni mõjude uurimust.

„Leidsime, et lapselt võib see viia pikaks perioodiks keskendumisvõime,“ lausus Al-Saggaf SBS Newsile, lisades, et nutitelefonid mõjutavad sel moel ka noorukeid.

Professor nentis, et tema hinnangul võib see tekitada isegi suuremaid probleeme, mis on seotud keskendumisega mitmele asjale ja rasketele ülesannetele.

Peale selle võib professori sõnul pidev nutitelefoni kasutamine tekitada lastes ärevust ja viha, kui neilt telefon ära võtta.

Laste nähes nutiseadmes

Nutitelefonide sage kasutamine on probleemiks ka täiskasvanute seas ning seegi mõjutab lapsi, sest lapsevanemad ei pööra nutitelefoni kasutades samal ajal lastele tähelepanu.

Uuringu esialgsete kokkuvõtete kohaselt kasutab 32 % lapsevanemaist nutitelefoni aeg-ajalt oma lapse nähes ja 12 % teeb seda väga tihti.

“Minu jaoks on see väga muret tekitav,” sõnas Yeslam Al-Saggaf.

Professori sõnul ootavad lapsed alati tähelepanu ja kui lapsevanemad või hooldajad samal ajal nutitelefoniga tegelevad, tunnevad lapsed, et neid ei hinnata piisavalt, nad on vähem armastatud ja nende eest ei hoolitseta.

SBS News avaldas artikli Charles Sturti ülikooli uuringust pärast eilset Bloomberg Newsi uudist, et Apple’i kaks suurt aktsionäri kirjutasid tehnoloogiafirmale ja palusid uurida, kas iPhone‘id mõjutavad laste psüühilist tervist.

Investorid Jana Partners LLC ja CALSTRS (California State Teachers’ Retirement System), kelle valduses on umbes kahe miljardi dollari väärtuses Apple’i aktsiaid, palusid tehnoloogiagigandilt, et ettevõte lihtsustaks mooduseid, kuidas lapsevanemad saaksid piirata laste juurdepääsu telefonidele.

Tähtis on tasakaal

Professor Al-Saggaf pakub, et lapsevanemad peaksid laste telefoni kasutamise aega reguleerima.

Täiskasvanute nutitelefoni kasutamisest on saamas üha enam põhiõigus, aga laste puhul võiks see olla pigem eriõigus. Al-Saggafi sõnul võiks nutitelefoni kasutamise õigus olla lastele nagu auhind või preemia millegi eest.

Ta pakkus, et lapsed võiksid saada nutitelefoni kasutada näiteks siis, kui nad on aias mänginud või mänginud teiste lastega – et nad “elaks nagu lapsed”.

Samas toonitas professor ka selle tähtsust, et lastele ei keelataks üldse nutitelefonidele juurdepääs.

Seda sellepärast, et lapsed peavad ka tehnoloogiaga kursis olema, oskama seda kasutada ja ennast selles vallas täiendama, sest tänapäeval teisiti ei saa.

Kui keelata lastele uuele tehnoloogiale juurdepääs, tekitame professori sõnul uue lõhe – kui laps nutitelefoni pakutava maailmaga üldse kursis pole, on ta kooli minnes ebavõrdses seisus nende lastega, kes on nutimaailmaga rohkem kursis.

Seega keeruline olukord, mille lahenduseks võiks olla mõõdukus – lapsele ei maksaks anda nutitelefoni kasutamise võimalust liiga tihti, et ta ümbritsevast reaalsest maailmast võõranduks, aga päris ära keelata telefoni kasutamist ka ei maksa. Sama soovitus kehtib ka täiskasvanute kohta.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri