Jaga seda postitust

Uus-Meremaal ole selle agara linnuga ettevaatlik

Kui satud Uus-Meremaale, siis pane seda lindu tähele. See on keapapagoi ehk kea, kelle esindajaid on vähe alles jäänud, ent kui temaga juhtumisi kohtud, ära oma vara ripakile jäta.

Keapapagoi

Keapapagoi turistide autot uudistamas. F: Peti Deuxmont / Wikipedia

Linnuvaatleja.ee kirjutab, et keapapagoi (Nestor notabilis) on suur oliivrohelist värvi lind, keda esmapilgul ohustatuks pidada on raske: ta ei ole sugugi inimpelglik ning võib ronida auto kapotile, lammutada õues seisva jalgratta või veeretada tee peal lumepalli.

Ometi on Uus-Meremaal alles vaid umbes 6000 isendit ning Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN – International Union for Conservation of Nature) on liigi paigutanud punase nimestiku eriti ohustatute (Endangered – EN) kategooriasse.

Just uudishimu ja inimesega kontakti otsimine ongi keade olukorra raskeks teinud. Näiteks võtavad nad nagu väikesed lapsedki asju nende tundma õppimiseks koost lahti – kohalikes elanikes tekitab see mõistagi pahameelt, sest viga võivad saada isegi autod ja majad.

Papagoisid hukkub teedel ning elektriliinides; naelte, katusepleki ja jahimeeste kasutatavate kuulide kaudu jõuab lindude organismi mürgine plii. Lisaks ohustavad keade järelkasvu sarnaselt teiste Uus-Meremaa maapinnal pesitsevate linnuliikidega võõrkiskjad, eelkõige kärbid. Kiskjate mürgitamine leevendab olukorda, kuid turistide käest uusi toite proovima harjunud linnud kipuvad ka ise mürgipalasid sööma.

Keapapagoi

Keapapagoi auto klaasi tihendik nokkimas. F: Joshin Yamada / Wikipedia

Mõned edusammud keade kaitsmiseks on siiski tehtud – kui veel 1971. aastani maksti kea noka eest preemiat, sest raipel toituvaid linde peeti lammaste murdjateks, siis nüüd ootab keapapagoi tapmise korral ees kopsakas trahv või kuni kaheaastane vangistus. Samuti püütakse piirata plii kasutamist ehituses. 2017. aastal valiti kea Uus-Meremaa aasta linnuks, et teda tutvustada ning kohalikele selgitada – kui papagoisid mitte toita, oma varal silma peal hoida ja teedel ettevaatlikult liigelda, võivad inimesed ning kead rahumeelselt kõrvuti elada.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 26.01.2018 Why a “junk food” diet is killing off the Kea.
Kea infoleht linnukaitseühenduse BirdLife International kodulehel.

Riin Viigipuu
Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna magistrant

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri