Jaga seda postitust

VIDEO: Drooniralli ja vaikelu – Maarjamäe memoriaali juures saab puhata mitmeti

Tänane soe ilm tõi pealinna haljasalad puhkajaid täis. Tallinna Maarjamäe memoriaali juures oli nii jalutajaid kui ka droonidega võidu sõitjaid.

1975. aastal avatud memoriaal ise on teatavasti halvas seisus. Osa memoriaalist on varisemisohtlik, aga hoolimata sellest on see paljude noorte üks meelispaiku. Pirita tee äärsel kõrgel serval istuvad tihti inimesed. See kauni vaatega paik on aga üsna prügine. Peamiselt leiab sealt tühje alkoholipudeleid.

Memoriaali kõrval on endine sõjaväekalmistu. Sinna matsid hukkunud sõdureid nii venelased kui ka sakslased. Kõigepealt tegi seda punaarmee, hiljem aga kaevasid sakslased vene sõdurite säilmed üles.

Wikipedia kirjutab selle kohta nii:

Saksa okupatsiooni ajal matsid sakslased Maarjamäele 3000–4000 sõdurit, nende hulgas ka 1941. aasta juulis haarangul maha lastud eesti lendurid, mitu metsavenda ning Erna rühma sõdurid. Enne seda kaevasid sakslased välja kõik punaväelaste laibad ning ka kirstud puidujäätmetega ning viisid teadmata kuhu.

1944. aastal, pärast Moskvas väljaantud Nõukogude võimuorganite korraldust Saksa vägede poolel võidelnud ja langenud sõjaohvrite haudade likvideerimiseks, tasandati kalmistul olnud hauatähised. Likvideerimise aluseks oli 1942. aasta 1. aprillil välja antud NSV Liidu Riikliku Kaitsekomitee määrus № 1571 vaenlase kalmistute likvideerimisest Nõukogude Liidu linnades.

Memoriaali rajamisel 1970. aastatel pandi toime hiiglaslik hauarüüstamine. Juhuslike pealtnägijate sõnul jäid punamemoriaalile ette tuhandete Saksa sõdurite hauad; ära viidi hulgaliselt skelette, kolpi, mundrijäänuseid, pandlaid ja kiivreid.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri