Jaga seda postitust

VIDEO: Eesti piraadisaar Mohni püstitas uudistajate rekordi


Kui jutuks on saar, patuteele läinud mungad, piraatlus ja erakordne loodus, siis on see nagu põneva seiklusromaani kirjeldus, kirjutab Maaleht. See romaan on juba valmis kirjutatud ja kannab pealkirja “Mohni saar”.

Kui Mohni ajaloost räägitakse, mainitakse keskajal saarel elanud Gotlandi munki, kes olevat muutunud ahneks. Nad süüdanud randa valetuled, et laevad tormiga kividele sõidaks. Nii sai laeval olev kaup munkade saagiks.

Mohni piraadisaar

Mohni saare randumiskoht. F: Ivar Soopan

Nüüdsel ajal valvab Mohnit heatahtlik saarevaht Mati Maasild, kes randujaid vastu võtab. Ja tänavusel suvel on neid vastuvõtmisi tal eriti palju olnud.

“Möödunud aastal oli 1300-1400, nüüd on 2700 ja kuu aega on ikkagi veel julgelt ees neid käimisi,” ütles Mati Maasild. Seega on tänavusest hooajast saamas Mohni saare kõige külastatum aasta.

Mohni on üsna väike. Pikuti saab jalutada 2,3 kilomeetrit. Kõige laiem koht on vaid 250 meetrit. Ega seda rahvast ligi 63 hektarile korraga palju peale mahugi.

Külastajad rikuvad luitepinnast

Riigimetsa majandamise keskus (RMK) on sihtkaitsevööndis asuvale saarele ehitanud laudtee, et matkajad käiks mööda seda ega tallaks samblikel ja luiteid katval maapinnal. Kui taimestikuga aluspind kaob, hakkab liiv tuulega liikuma ja maastik muutub. Kõik inimesed aga laudteel ei püsi.

Millegipärast kuhjavad külastajad saarele kivihunnikuid ja teevad kividest niinimetatud energiaringe, tallates nii luidetel, kust on selle tulemusel kogu taimestik kadunud. Õnneks mitte igal pool.

“Need ei meeldi siin Lahemaale (rahvuspargile) ega RMKle, aga midagi teha ei ole,” märkis saarevaht. Kivispiraalid tuleb aeg-ajalt lammutada, et sihtkaitsevööndisse sobimatut tegevust katkestada, aga sellest pole abi – varsti on külastajad kiviringid jälle luidetele taastanud.

Nn energiaringe nimetab Mati Maasild naljatades paturingideks. Kivikorjajatel on sellest oma arusaamine.

Loe Maalehest pikemalt Mohni laudteest, kus saab nüüd ka ratastoolis liikuda, kui üle rohumaa ja liivaluidete selleni kuidagi jõuda.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri