Jaga seda postitust

VIDEO: Enamik Eesti vesiveskitest on langenud varemetesse, vilja jahvatab vaid üks

Eesti tööstuspärandi ühed võimsamad näited on vesiveskid. Neil oli minevikus erakordselt suur tähtsus. Maaleht uuris kaameraga viit paika, kus vesiveski veel jahvatab, veskihoone on taastatud või kus on alles vaid varemed.

1930-ndate aastate lõpus oli Eestis ligi 800 töötavat vesiveskit. Eesti jõed olid neid tihedalt täis. Vesiveskid olid meie ajaloos inimestele esimeseks kokkupuuteks seesuguse tehnoloogiaga. Vesiveskites ühendati loodusjõud inseneriteadmiste ja käsitööoskustega.

Seda kurvem on teadmine, et ligi 80 aasta taguse ajaga võrreldes on 800-st vesiveskist püsti vähesed ja neist töötab ainult üks. See üks on Elva jõel paisu ees kõrguv Hellenurme vesiveski.

Maaleht uudistas seest ja väljast, õhust ja maalt Hellenurme veskit, kuid käis vaatas veel kolme vesiveskit Valgamaal ja üht Viljandimaal. Valik sai tehtud nii, et need oleksid võimalikult erinevad.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri