Jaga seda postitust

VIDEO: Hiina firmad tahavad uudse rattajagamise rakendusega maailma vallutada

Hiina idufirmad, kes on välja mõelnud mugava rattajagamise süsteemi, soovivad seda levitada kogu maailmas. Esimesed vallutuskohad on Suurbritannia ja USA.

Rattajagamise startupid pole midagi uut. Ka Tallinnas süsteem toimib. Hiina uustulnukad levitavad aga rendirataste jagamise uudset lähenemist.

Hiina suurim operaator Mobike tutvustas hiljuti oma rattaid Manchesteris, kus on saadaval 1000 rendiratast. See on ettevõtte esimene peatuspunkt väljaspool Aasiat, teatas CNN Money.

“Manchesterist saab hüppelaud Euroopasse,” ütles ettevõtte rahvusvahelise laienemise juht Chris Martin.

Mobike’i suur konkurent Ofo jõudis Euroopasse esimesena. Nende kollased jalgrattad on juba aprillikuust saadaval ülikoolilinnas Cambridge’is. Ofo on rattaid vaikselt testinud ka Silicon Valleys ja San Diegos.

Toimiv mudel, aga mitte probleemitu

Rattajagamise äri on muutunud globaalseks. Seda teenust pakutakse umbes 1000 paigas kogu maailmas. Uuringufirma Roland Berger ennustas eelmisel aastal, et 2020. aastaks on selle äri koguväärtuseks ligi 6 miljardit dollarit.

Analüütikute sõnul on just Hiina ärimudel see, mis mängu muudab. Nimelt erineb hiinlaste rattajagamise platvorm enamikust teistest. Nende jalgrattaid saab lukustada ja avada ükskõik millises paigas nutitelefoni rakenduse kaudu. See tähendab, et kasutajad ei pea ratast viima kindlasse dokkimispunkti või parklasse.

See on kasutajale küll mugav, aga Hiinas on see kaasa toonud ka probleeme. Jalgratastega on sõidetud kõrvalisse paika, näiteks mägedesse, ja sinna maha jäetud.

Ofo tegevjuhi Zhang Yanqi sõnul on kõikjal probleemiks “viimase miili” teema.

Nimelt kasutatakse rattaid peamiselt ainult selleks, et sõita viimane osa oma teekonnast, näiteks metroopeatusest töökohta. Nii koondub enamik jalgrattaid vaid ühte kohta ja neist pole kuni tööpäeva lõpuni mujal linnas kasu. Töölt naastes kasutatakse rattaid uuesti, aga kogu päeva on need seisnud kasutult.

Nii Mobike kui ka Ofo jälgivad pidevalt, kus nende rattad asuvad ning peavad palkama töötajaid, kes neid laiali veavad. Teise võimalusena pakutakse kasutajatele allahindlust või tasuta sõitu, et nad rattaga teatud kohta pedaaliks.

Tagatisraha kutsub kasutajat korrale

Mobike opereerib 130-s enamjaolt Hiina linnas. Aasta lõpuks kavatseb aga Mobike laieneda kuni 200 linna peamiselt väljaspool Hiinat. Kompanii tahab tõestada, et nende rattajagamise mudel on globaalne.

Kuna kaks firmat konkureerivad, on see kasulik kliendile, sest mõlemad pakuvad praegu allahindlust. Kui oled maksnud tagatisraha, mis on vahemikus 25-38 eurot, saab kasutaja rattaga sõita vaid umbes 12 eurosendi eest.

Hiinas on rattajagamise firmad kannatanud paljude probleemide tõttu, mis tekivad peamiselt sellest, et jalgrattaid varastatakse ja lõhutakse, neid hoitakse korterites või peidetakse isiklikuks kasutamiseks. Üks kohalik firma, Wukong Bikes, lõpetas eelmisel kuul tegevuse, sest kaotas või ei suutnud üles leida 90% oma ratastest.

Selleks, et niisuguseid probleeme ei tekiks, kasutavad Mobike ja Ofo ratastel GPSi ning neid inimesi, kes ratta ära peidavad või pargivad neid raskesti ligipääsetavatesse paikadesse, trahvitakse. Kuna ratast saab kasutada vaid siis, kui enne on makstud tagatisraha, võib valesti käitunud rentija rahast ilma jääda.

Suur äri

Mobike ja Ofo on Hiina kaks suurimat rattajagamise idufirmat, kummagi väärtuseks hinnatakse üle miljardi dollari.

Mobike’i toetajate hulgas on tehnoloogiahiid Tencent ja Apple’i tarnija Foxconn. Ofo toetajate seas on samuti suured nimed, nagu Alibaba, Tech30 ja Hiina “Uber” Didi Chuxing.

Olles eelmisel aastal laienenud mujale Aasiasse, on Hiina idufirmad valmis nüüd vallutama lääneriike.

“Võtame rahvusvahelist laienemist kindlasti tõsiselt,” ütles Ofo tegevjuht Zhang Yanqi.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri