Jaga seda postitust

VIDEO: Kreeka mägiküla haruldane vilekeel on kadumas – kuula, kuidas see kõlab

Selle väikese mägiküla elanikud on umbes 2500 aastat kasutanud erilist keelt, millest ainult nemad aru saavad. Nüüd on selle keele oskajaid alles jäänud vaid kuus.

Kreekas Evia (või ka Euboea) saare kagunurgas on Antia küla. 40 kilomeetri raadiuses pole hotelle ega restorane ja küla on nii kõrvaline, et seda pole Google’i kaartidelgi, kirjutab BBC. (Küla on küll kõrvaline, aga Google Mapsis on see täiesti olemas – Reisiportaal).

Sõites mööda peadpööritavat maanteed Karystose linnast Antia poole, kajab mägedes nagu iidne sireenide laul. See on linnulaulu meenutav vilekeel, mida Antia elanikud on aastasadu orgudes kasutanud, et omavahel kaugete vahemaade tagant suhelda. Seda keelt nimetatakse sfyriaks.

Kuigi kõik iidsete keelte asjatundjad päris nii ei arva, peetakse BBC teatel seda maailma üheks haruldasemaks ja enim ohus olevaks keeleks.

Hoolimata sellest, kui keerulist lauset soovitakse edastada, suudavad vähesed sfyria keele oskajad oma mõtte edastada vilistades.

Allolevast videost saad kuulata, kuidas keel kõlab.

Sfyriast saavad aru vaid kohalikud karjused ja põllumehed, kes on teadmised ja oskused andnud edasi oma lastele. Viimaste aastakümnete jooksul on aga Antiase elanike arv vähenenud 250-lt vaid 37-ni. Kuna eakad vilistajad on kaotanud oma hambad, ei saa nad enam õigeid toone kätte. Praeguseks on alles vaid kuus inimest, kes suudavad sfyria keelt “kõnelda”.

Antia küla vilekeelest sai muu maailm teada alles 1969. aastal, kui üks lennuk küla lähedal mägedes alla kukkus. Kui päästjad läksid kadunud pilooti otsima, kuulsid nad, kuidas karjused oma erilise vilekeele abil suhtlesid.

Sfyria ei ole päris eraldi keel, vaid see on kreeka kõnekeele vilistatav versioon, milles hääldatavad kaashäälikud ja vokaalid vastavad kindlale vile toonile ja sagedusele. Kuna vile helilained erinevad kõne omast, levib sõnum orgudes kuni nelja kilomeetri kaugusele ehk kuni kümme korda kaugemale kui karjumine.

“Maanteed, vesi ja elekter jõudsid siia alles 30 aasta eest ja meil ei ole endiselt mobiiltelefoni levi,” rääkis 50-aastane külaelanik Yiannis Tsipas. “1997. aastani oli Antias telefon vaid Koulal (76-aastane naine), nii et kui keegi läks Ateenasse, siis helistas ta temale ja teatas, et jõudis turvaliselt kohale. Koula andis seejärel uudisest vilistades perele teada.”

Praeguseks on maailmas teada 70 vilekeelt. Kõiki neid „räägitakse“ samasugustes eraldatud mägikülades nagu Antia. Sfyria on aga UNESCO andmetel kõige ohustatum ja selle oskajaid on kõige vähem.

Üks selliseid vilekeeli on ka Kanaaridel Gomera saarel kasutatav silbo, milles on 4000 sõna. Kuna 1990-ndatel hakkas Gomeral silbo oskus kaduma, pandi see koolide õppekavva. 2007. aastal hakkas seda Gomeral õppima 3ooo õpilast.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri