Jaga seda postitust

VIDEO: Kuulsusrikastes varemetes – Võnnu mõis ja selle maaliline park

Reisiportaali ringkäik harvakäidavates ja varemeis mõisates jätkub. Läänemaal asuv Võnnu mõis on taas üks pärl, millest on vähe järel, ent kus on kaunis paisutatud tiigiga park. (Video vaatamisel vali seadete alt parim pildi kvaliteet)

Võnnu mõis on erakätes ja praegu taastab omanik mõisa peahoone läheduses kõrvalhoonet. Kuna omanikul on mitu suurt koera, siis väga lähedale ta Reisiportaali videokaamerat ei lubanud. Ümbruses on aga piisavalt palju vaadata.

Mõisa park on üle paljude aastate korrastatud. Pargis voolab läbi oja, mis on paisutatud suureks tiigiks. Oja jookseb maantee alt läbi metsa, kus see maaliliselt loogeldes puude vahele kaob.

VAATA KA TEISI VIDEOID SARJAST “Kuulsusrikastes varemetes”:
Salapärane Kiltsi rüütlimõis
Ainulaadse arhitektuuriga Uugla mõis

Mõisaportaali andmetel oon Võnnu mõisat (saksa k Wenden) esmamainitud 1341. aastal. Keskajal kuulus mõis von Tittferitele, hiljem aga von Wrangellidele ja von Fersenitele.

Alates 19. sajandi algusest kuni 1919. aasta võõrandamiseni oli ta von Ungern-Sternbergide omanduses. Mõisa viimane omanik oli Klaus von Ungern-Sternberg.

Mõisahoone oli väga suur ehitis, osalt ühe-, osalt aga kahekorruseline. Hoone püstitati tõenäoliselt 18. sajandi teisel poolel hilisbarokse ühekorruselise hoonena, millel oli murdkelpkatus.

Tõenäoliselt 19. sajandi esimesel poolel (klassitsismiperioodil) ehitati hoone parempoolne osa täiskahekorruseliseks; nii fassaadil kui ka tagaküljel kaunistati see kolmnurkfrontooniga, mida kaunistas väike ümaraken.

Kaasajal on mõisahoone varemetes, varemed on jäänud hilisema talumajapidamise hoovi. Puidust suurematüübiline asundustalu elamu on ehitatud otse peahoone lähedusse, osalt ta fassaadi ettegi.

Mõisast on säilinud ka mitmeid kõrvalhooneid; vaatamisväärne on 1900. aasta paiku ehitatud neobarokne lossitaoline väravatorniga karjakompleks (enamjaolt säilinud, osalt küll varemeis). Selle üks tiib on muudetud elamiskõlblikuks.

Jaga seda postitust

1 kommentaar

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri