Jaga seda postitust

VIDEO: Maailma suurim lennuk näitas end eile kogu hiilguses

Microsofti asutaja Paul Alleni suursugune idee on saamas reaalsuseks – Kalifornia kõrbes rulleeriti eile angaarist välja maailma suurim lennuk. Seda hakatakse alles katsetama, aga esialgne variant annab lõpuks selge ettekujutuse, kui suur see hiiglane tegelikult on.

Stratolaunchi nime kandva lennuki statistilised näitajad on muljetavaldavad. Lennuki tiivaulatus on 117 meetrit, kõrgus üle 15 meetri.

Tankimata kaalub lennuk ligi 227 tonni, aga suudab peale võtta ligi 114 tonni kütust. Lennuki kogukaal võib küündida ligi 590 tonnini.

Washington Post käis lennukit vaatamas ja kirjeldab seda nii.

See on nii suur, et seda kannab 28 ratast ja viib edasi 6 Boeing 747 mootorit.

See on nii suur, et sinna mahub ligi 100 km kaableid, mis looklevad lennuki kere sees.

See on nii suur, et kohalik omavalitsus pidi ehitustellingute ülespanekuks andma eriloa.

See on nii suur, et selle tegelikuks mõistmiseks tuleb lennukit näha eemalt – see on nagu mägi.

Ent miks Paul Allen, Microsofti asutaja ja Seattle Seahawki kompanii omanik, ehitab nii suurt lennukit?

See lennuk pole üldse reisijateveoks, vaid on mõeldud rakettide transportimiseks. Mida suurem lennuk, seda suuremaid või suuremat hulka rakette saab vedada.

Stratolaunchi kompanii teeb koostööd Orbital ATKiga, mis on kosmose- ja kaitsetööstuse tehnoloogiat tootev ettevõte.

Nende soov on lennutada välja Pegases XL – see on rakett, mis on võimeline viima orbiidile ligi poole tonni raskusi satelliite.

Rakett kinnitatakse Stratolaunchi kõhu alla, lennuk tõuseb umbes 10 000 km kõrgusele, vabastab raketi ja see viib omakorda orbiidile satelliidi.

Selline moodus peaks olema palju odavam kui raketi orbiidile lennutamine maapinnalt vertikaalasendist.

F: Wikipedia

Paul Allen, nagu ka visionäär Richard Branson, on kindlad, et nad suudavad väikeste satelliitide kosmosesse toimetamise hinna muuta praegusest palju odavamaks.

See aga avab uued kommunikatsioonivõimalused – kui satelliite saab senisest odavamalt orbiidile viia, on võimalik kogu maailm, ka kõige ligipääsmatumad ja vaesemad paigad katta internetiga.

Paul Allen ütles, et kui seesugune kosmosevallutamine muutub rutiiniks, kiirendab see kõikvõimalikke innovaatilisi lahendusi sellisel moel, mida me ei oska praegu isegi ennustada. “Uute lahendustega on nii: kui need saavad lihtsalt kättesaadavaks, mugavaks ja taskukohaseks, meelitavad need ligi teisi visionääre ja ettevõtjaid, et realiseerida veelgi rohkem uusi ideid,” lausus ta.

Stratolauchi juht Jean Floyd lausus, et järgmiste nädalate ja kuude jooksul testib ettevõte lennukit maal ja õhus. Esimese demonstratsioonlennu peaks maailma suurim lennuk tegema 2019. aastal.

Jaga seda postitust

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata. Nõutud väljade juures on märge *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Vasta: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaotatud salasõna

Registreeri